şükela:  tümü | bugün soru sor
 • formülü şu şekilde olan teoremdir;

  y: v.k - p.e - d

  formülümüzde neyin neyi sembolize ettiğini açıklayacak olursak:

  y: piyasada düşürülebilecek kız sayısı
  v: kızların meyillilik katsayısı
  k: piyasadaki kız sayısı
  p: erkeklerin playboyluk katsayısı
  e: piyasadaki erkek sayısı
  d: dış faktörler (toplumsal baskı, ailelerin kızlarını akşam dışarı salmaması)

  teoremimiz eşliğinde bu gece taksim'de kız düşürme şansımızı inceleyelim:

  taksim'de her ne kadar kızların erkeklerden gelen tekliflere yaklaşımları, ülkemizin diğer bölgelerine oranla daha olumlu olsa da, yine de barda tanışacağınız bir kızın da size meyilli çıkma oranı 0.2'yi aşmamaktadır. bu gece haftaiçi olması, havaların soğuk olması gibi faktörler sebebiyle taksimde 1000 kız olduğunu düşünelim. bu durumda, diğer her ortamda olduğu gibi en az 2000 erkek olması gerekecektir. türkiye erkeklerinin playboyluk katsayısı ise yapılan araştırmalarda görüldüğü gibi 0.1'dir. yani meyilli bir kıza yanaşan 10 erkekten yalnızca 1 tanesi kızla tanışıp ileri aşamalara geçebilmeyi başarmıştır.
  teoremimizin en önemli kısmı ise dışsal faktörlerdir. dışsal faktörler, normalde meyilli olmasına rağmen kendi dışındaki faktörler sebebiyle bize kısmet olmayan nazlı yar sayısını göstermektedir. örneğin aile baskısı ve elverişsiz hava koşulları vb. sebebiyle taksimdeki 1000 kızın 250'si gece 12 olmadan eve dönmek zorundadır. yine bir o kadar kızın da çeşitli dış baskılar sebebiyle bizimle tanışmayacağını göz önüne alırsak;

  y = 0.2*1000 - 0.1*2000 - 500

  sonucuyla karşılaşırız. yani bu gece taksim'e çıksaydık, kaldırma şansımız olan kız sayısı -500'dü. peki bu durumu değiştirmek için ne yapılabilir. devlet piyasadaki kız sayısını arttırmaya yönelik bir politika izleyebilir ama uzun vadede etkili olması için bu kızların kalıcılığına ikna olmamız gerekir. bu noktada devletin rusya ile vizenin kalkması yönünde attığı adımların piyasayı olumlu etkileyeceğine kuşku yok. piyasadaki erkek sayısının azalması da bir diğer çare olabilir. bunun için de moğolistan'ın erkek talebi piyasalarda umut yarattı hiç kuşkusuz. ancak yine de en önemli faktörün dışsal faktörler olduğu gözden kaçmamıştır. yani devlet uzun vadede etkili olabilmek istiyorsa dışsal faktörleri azaltmak üzerine politikalar gütmelidir. örneğin aileleri kızlarını dışarı yollamaya teşvik etseler, veya kızlara erkeklere yaklaşmaları yönünde telkinlerde bulunsalar piyasa çok daha iyi bir hale gelir.

  ama sonuç olarak, bugünün piyasa şartlarında evde oturma kararı alan yatırımcıların karlı çıktıklarına hiç kuşku yok. unutmamalıyız ki, doğru koşulları beklemek bir yatırımcı için en önemli şeydir. yine de piyasanın şu sıralar yatırıma elverişli olmadığı bir gerçek.

  en nihayetinde kısmet tabi.
 • (bkz: pick up line)
  (bkz: pick up)
  (bkz: pikap)
  (bkz: kamyonet)
 • (bkz: tl;dr)
 • kanunlaşamadan çürütülen teoremdir. öyle bir şey yoktur çünkü, bunun da aksini ispat edebilcek bir çok örnek vardır ki, bu konu üzerine de değil teorem, hipotez öne sürmek bile gereksizdir.
 • teorem: k rastgele bir kızın, erkekleri seçme fonksiyonu kümesi ve r seçilmiş erkekler kümesi olmak üzere, her k için ona denk en az bir r olmalıdır.

  ispat: ø
 • hakkında yapılan bir kısa film; kirby and the love equation.
 • "bana yeterince uzun bir kuvvet kolu verin size monica belluci'yi kaldırayım."
  bir abaza atasözü.