şükela:  tümü | bugün
 • şimdi bizim babamız yıllarca çalışıp didinsin malı mülkü biriktirsin sonra elin adamı(damat) gelip bizim babamızın parasını çatır çatır yesin olacak iş mi?
  önlem babında tecrübelerimi paylaşmak istedim.
  1-malı mülkü babanız değilde hep birlikte kazandık izlenimi vermek için babanıza ufak tefek destekler çıkın.örneğin arsa mı alacak babanız.arsanın değeri 300.000 tl olsun .tapu harcını siz ödeyin mesela.sorarlarsa birlikte aldık dersiniz ortamlarda. kim nereden bilecek ki değil mi?
  2-baba yaşlı ise akıl ve fiziki sağlığı bozulmadan mal mülk ne varsa satış gösterilerek bir an evvel çökmekte fayda var. ama parça parça ve sistematik bir şekilde. diğer erkek kardeşlerle organize olarak ilerlemekte fayda var.
  3-kız kardeşlere mümkün olduğunca şirin görünmeye çalışılmalı bu süreçte.fevri haraketler herşeyi bir anda bok edebilir. mümkünse diğer erkek kardeşlerle her türlü işbirliğine gidilebilir.ilk aşamada önemli olan kızlardan malları kaçırmak.sonra erkek kardeşlerin icabına bakılır gerekirse. bu aşamada en küçük erkek kardeş kullanılabilir.çünkü ablalar en küçük erkek kardeşleri kendi çocukları gibi görürler genelde. en büyük kardeş yerine küçük kardeş üzerinden ilerlemek doğru tercihtir.
  4-kız kardeşlere yapılan ufak tefek yardımları her fırsatta yüzlerine vurarak baskı uygulamak en önemli silahlardan biri.bunu sıklıkla yapıyoruz. mesela babanız size ev vermiş ablanızın çocuğuna da sünnetinde bisiklet almış olabilir. bisiklet deyip küçümsemeyin lütfen. bu tür küçük detaylar çok önemli hiç çekinmeden bunları kullanın. babanızın parasını elin oğlu yiyecek huuu .tehlikenin farkında mısın?
  5-üzerimize aldığımız malları ivedilikle güvendiğimiz kişilerin üzerine geçiriyoruz. eş olur çocuk olur. satış gösterip bir kaç kez el değiştirmesinde fayda var. nakit para en tehlikelisi. her an devlet el koyabilir. mümkünse yastık altı altın ,banka kasası kiralama yöntemleri kullanılmalı. bitcoin ,hisse senedi önemli alternatifler.
  6-kız kardeşlerin dava açmamaları için her türlü yol denenmelidir. "kardeşlik vurgusu", "elalem ne der" ,"mal mülk için birbirlerine düştüler behçetin uşakları" gibi söylemler çok önemli. anne baba sağ ise hastalıkları bahane edilebilir." babam kalpten gider valla" anahtar cümle
  7- her an islamdan dinden imandan bahsetmek bir diğer alternatif. bütün malı mülkü cukkaladıktan sonra kalan misal 100.000 tl yi 3'e bir oranında paylaşmak hem çevre baskısı hem ruzi mahşerde çıkacak problemler için iç rahatlatıcı olacaktır. sonuçta hepimiz müslümanız ve sırati müstakimde cenabı rabbimin huzuruna çıkacağız. şerefsizliğin alemi yok yani. 100.000 tl böl 3'e ne yaptı 33.000 tl . onu da böl iki kıza 16.500 , 16.500 ver hakkını(hatta 17.000 ver lan ne olacak ki 1000 tl için değmez.küçük hesaplar yapmayın allah rızası için) . gönül almak ne kadar da önemli. kardeşlik bacılık ablalık var sonuçta. kefenin cebi yok yani.