şükela:  tümü | bugün
 • 1967 yapımı halit refiğ filmi. neredeyse parodi diyebileceğimiz bir james bond uyarlaması.

  --- spoiler ---

  sadri alışık'ın biri james bond olmak üzere iki rolde oynadığı film, gayet lakayıt ve iptidai biçimde bir casusluk hikayesi anlatıyor. amerikalı james bond, rus ajanları, italyan bir bilim adamı, çinli bir grup asker ve bir fidye çetesi. bütün bunların dışında türk polisi demirçiçek ve tek derdi karnını doyurmak olan ve hazım, nazım, kazım üçlüsünün kardeşleriyle evlenmesi için baskı yaptığı dümen basri.

  --- spoiler ---

  sadri alışık'ın zamanlar üstü oyunculuğu ve kendine has mizahı ise filmi hala izlenebilir kılan tek detay. fatma girik'in dövüş sahnelerindeki başarısı ve güzelliğini de unutmamak gerek.
 • kücüklüğümde cengiz kurtoğlunun efsane fosforlu cevriye şarkısını baştan dinlemek için ha bire başa sarıp kopardığım kaset geldi hey gidi bee
 • 1966 yapımı karakolda ayna var adlı filmin devamı * niteliğinde, yer yer absürdleşerek dönem mizahının ne kadar sağlam olduğunu gösteren eğlencelik siyah beyaz film.

  --- spoiler ---

  demir çiçek lakaplı polisimiz bu sefer daha ciddi bir görev peşinde, uzay araştırmaları yapan bir komitenin kaçırılan değerli italyan profesörünü bulmak için çabalıyor. fikrimce filmin en ince noktası şu: amerikan ajanı james bond ve rus ajanı kel kafalı abiler italyan profesörün başında kavga ededursun, profesörü çinliler yakalayıp götürür. bunun için çinli askerler james bond'u "dünya bir pislikten kurtuluyor" sözüyle mermi manyağı yapmıştır. seyirci bir an için "zavallı james bond, sonun böyle mi olacaktı?" diye hayıflanırken, james bond ayağa kalkar ve "memduh" marka kurşun geçirmez zırhının reklamını yapar.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  -ne iş yaparsınız?
  -çok iyi merdiven çıkarım, nefes alırım sonra, yürüyebilirim...
  --- spoiler ---
 • vasat senaryolu, abuk kurgulu türk filmi. pek çok eski türk filminde olduğu gibi aralarda kalan boşlukları seyircinin kendince doldurması umuluyor. sadri alışık'ın canlandırdığı iki karakterden basri'nin hazım, nazım, kazım'ın kız kardeşiyle olayının ne olduğunu bilen eden yok. bunların kız kardeşlerini evlendirmek istedikleri adamı ne diye şişleme çalıştıklarını anlatan falan hak getire... gene oyunculuklar falan da gülünç derecede kötüyken fatma girik'in iyi, sadri alışık'ın ise her zamanki gibi aşmış oyunculuğu filmi izlenir kılıyor. hatta fatma girik kavga sahnelerinde önüne gelenin ağzını burnunu gerçek anlamda kırarken üstünden adam aşırtma, yerdeki adamın karnına vole çekme, rakibinin kolunu ters bükme gibi türk sokak kavgası sanatının nadide örneklerini dublörsüz beceriyor; helal olsun. bi' de eskiden kadınlar göbekli, basenli seviliyormuş; şimdiki iskeletorlar çok daha giderlilermiş, onu fark ettik.