şükela:  tümü | bugün
  • muhsin ertuğrul'un yönettiği, 1923 yılı yapımı film. görüntü yönetmenliğini cezmi ar yapmıştır. muhsin ertuğrul, neyyire neyir, emin beliğ, ali rıza, aznif mınakyan, hakkı necip oynamıştır. kemal film tarafından yaptırılmıştır.
  • 1923 yapımı bu filmde bir köpeğin ısırması sonucu kuduran oğlunu öldürmek zorunda kalan bir babanın hikayesi anlatılır.
    psikesinema da yeşilçamda hayvan imgesi başlıklı salim olcay a ait bir yazıdan edindiğim bilgilere göre avrupa sokaklarında başıboş, sahipsiz köpek yok, bizde de öyle olmalı düşünceleri üzerine 1910 yılında bir kampanya başlatılır ve on binlerce köpek toplatılarak sivri adaya atılır. burada ironik olan şudur ki bu kararı alan batılılaşma yanlılarıdır fakat günümüzde hayvan hakları, refahı gibi kavramlar batı üzerinden gelmektedir. aslında bir nevi tereciye tere satılmış. bu film de köpek katliamı yapan zihniyetin uzantısı olmalı. çünkü türkiye, fransadaki pastoeur enstitüsü ne bağış yapmış, dünyada üçüncü kuduz enstitüsüni kurmuş ve sokaklarında on binlerce köpek yaşamasına rağmen kuduz salgınlarıyla karşılaşılmayan bir ülke. fakat zihne yerleşmiş bir kere.. yıl oldu 2o2o ve hayvan düşmanlığı daha da ayyuka çıktı, üzülüyorum ve insanlığı çok bencil buluyorum. bu fikirleri edinmemi sağlayan psikesinemaya sevgililerimle..

hesabın var mı? giriş yap