*

1. araştırmacı- şair sunay akının kızılderili ve eskimolarla ilgili yazdığı, onların tairhleri ve kültürleriyle ilgili tarafımdan bilinmeyen çoğu şeyi içeren, okunması güzel kitabı.
  2. bir yaz akşamı boğaz'ın ortasındaki
    kız kulesi'nin beyaz duvarlarında
    kızılderililer'in vahşi olarak gösterildiği
    bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin...

işte o an omuzunuza konan martı
    kulağınıza şunları söyleyecektir:
    "kız kulesi'ne de bakıyorsun,
    kızılderililere de...
    ama gerçeği göremiyorsun...
    gel benimle...

sunay akin
  3. beyaz adam
    özgürlük adına
    dev bir kadın heykeli dikti
    doğu denizinin kıyısına
    ve her gece
    altında dans ettiğimiz yıldızları
    bayrak diye tutsak etti
    bir bez parçası

beyaz adam
    özgürlük gibi adaleti de
    bir kadın heykeliyle simgeledi
    ama elinde terazi tutan
    zavallı kadın
    gözleri bağlı olduğu için
    kendisine tecavüz edenin
    kim olduğunu
    göremedi...
    sunay akin / beyaz adam (kaza süsü)-
  4. bir afrika atasözüyle başlayan kitap.

"aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir."
  5. kızılderililere sempati duymanızı sağlayan bir kitap. bilgilendirici ve heyecan verici hikayer ile kitap insanı tamamen kendine bağlamakta. yaklaşık 6 saatte bitirilmesi mümkün bir kitap.
  6. sunay akinin bu kitabini okuduktan sonra zaten buyuk sempati duydugum kizilderililere olan sevgim, sempatim ve saygim bi kat daha artmistir. ben ki siir yazamayan bir insan olarak, bu kitabi okuduktan sonra kizilderililer icin bir siir yazdim.. siirin son kıtası ezberimde, sizinle paylasmak istedim efenim...

ozgurlugun merkezi ey buyuk amerika
    aniti vardir, elinde mesalesi yanar
    kardesim geronimo goz yasiyla
    simdi ozgurluk anitinin altinda yatar
  7. özgürlüğün ülkesi, adaletin temsilcisi, demokrasinin sembolü, iyilerin dostu, kötülerin düşmanı amerika birleşik devletlerinin nasıl bir temel üzerinde yükseldiğini çok güzel bir anlatım tarzıyla okuyucuya sunan etkileyici ve bir solukta okunabilecek sunay akın eseri.
  8. amerikalıların ırak,afganistan,pakistan ve türevleri gibi amerkiaya da, değişlerine göre özgürlük olan ama götürdükleri yerde içi boş olan bu kavramı zamanında malasef kızılderililer için de götürdüklerini öğrenmemizi sağlamış harika eser.

(bkz: amerika nin demokrasi goturdugu ulkeler)
  9. 2000 yılında çınar yayınlarından çıkan, 2010'da iş bankası kültür yayınlarından yeniden yayımlanan sunay akın kitabı.

kız kulesi'ndeki kızılderili hakkında bilgi verin