şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilk kez ilk iki entry sahibini birden engellememe sebep olmuş başlık. yıl olmuş 2018 bunlar hala kız / kadın...

  geç bunları artık örümcek beyinli, millet uzaya araba falan gönderiyor. oraya bak artık.
 • doğurganlık çağına gelmiş: kadın
  doğurganlık çağına gelmemiş: kız

  üreme çağına gelmiş: erkek
  üreme çağına gelmemiş: oğlan

  yukarıdaki tanımlarda da gözüktüğü üzere bu ayrım erişkinlikle alakalı bir durumdur. erişmemiş erkeklere denilen oğlan kelimesi anlam kaymasına uğradığı için artık kullanılmaz ama kadın/kız kavramı tartışma konusu olur. 25 yaşındaki koca koca kadınların kendilerine 11 yaşında adet görmemiş yavrucakların adlandırılmasını kullanması bu tartışmanın temel sebebidir.
 • erkekler için de vardır;

  yetişkin: adam
  ergen ve üstü: çocuk

  ayrıca ingilizce’de de vardır;

  yetişkin olmayan erkek: boy
  yetişkin erkek: man

  yetişkin olmayan kadın: kız
  yetişkin olmayan kız: kadın

  ayrıca hayvanlarda bile vardır amk

  yetişkin olmayan erkek at: tay
  yetişkin erkek at: at

  yetişkin olmayan dişi at: kısrak
  yetişkin olmayan dişi at: at

  yeni doğmuş inek yavrusu: buzağı
  6 aydan büyük inek yavrusu: dana
  15 aydan büyük inek yavrusu: tosun

  bu gider böyle...
 • açılın entelektüel bir bilgi de ben vereyim. osmanlı'da bir baba çocuklarına kızım ve oğlum derdi, şu an bizim de yaptığımız gibi. buraya kadar her şey tamam. ama biz cinsiyet olarak kullanıyoruz bunları, onlar bir de etiket olarak kullanırdı. birinin kız olması sevişmemiş olduğu anlamına değil, evlenmemiş ve babasının kızı olduğu anlamına geliyordu.
  oğlan olan bıyığı sakalı çıkınca oğlanlıktan çıkardı. kız için durum farklı. evlenince kadın olurdu. lakin şöyle bir durum var. kadın ve erkek seks yapmışlar isimleri değişmiş demek değil. kadının tek başına bir hiç olduğunu ya birisinin kızı ya da birisinin hatunu/kadını olarak var olduğunu anlıyoruz. evlenmeden önce babasının malı, yani kızken, evlendikten sonra evlendiği adamın malı, yani kadını, yani hatunu, her neyse o oluyor. zira, boşanıp babasının evine dönerse tekrardan kız deniyor, kadın denmiyor. bunlar kadının aldığı rollere göre üzerine yapışmış isimler. bizim çağımızda sıkıntılı.

  edit: ekleme yapayım. yani ayrım şurada: birinin karısı mısın, yoksa birinin kızı mısın? kime tabiisin, babana mı kocana mı? kadın birey olmadığı için başka bir seçeneği yoktu. evlenince statüsü değişiyordu o kadar.
 • 18 yaşından büyük ise kadın denilir. bakirelikle falan alakası yoktur. 30 yaşında evlenmeyene kadın deyince sinirleniyor falan acınası haldeler.

  benim ise umursamadığım ayrımdır. hem kadınım hem kız. ayrım yapmadan nerede hangisini demek istersem derim. ayrım yapmaya da herkes yoktur zaten.