şükela:  tümü | bugün soru sor
 • soğuk memleketlerde kızaklara koşulan köpekler.yaptıkları işe ölümüne bağlı oluyorlarmış ve kızaktan çıkarılmayı bünyeye yediremiyorlarmış.*
 • derinlemesine bir psikoloji analizi için (bkz: call of the wild)
 • eskimo stili (her köpek kızağa ayrı bir koşum takımıyla bağlanır) bağlanmışlarsa bir yandan koşup kızağı çekerken bir yandan çiş yapabildiklerini (köpek yana doğru açılır ve bol karın içinde arka bacaklarını kovboy gibi açaraktan bir yandan koşarken bir yandan def-i hacet eder) gözlerimle gördüğüm çalışkan ve yetenekli köpekler. bazı önemli soyları için:

  (bkz: husky)
  (bkz: malamut)
  (bkz: samoyed)
 • guclu, dayanikli ve zeki olmalidir.

  27 dil* bilen uli adindaki bir aile dostu, kanada'da inuit dili ogrenmeye yeni basladigi siralarda evinde kaldigi arkadasinin kopeklerini merak eder ve arkadasinin onerisini kabul ederek 2 kizak kopegiyle ormanda yuruyuse cikar. kopeklerin her biri ormanda 10 usain bolt gucunde oldugundan ikisi de sikica beline baglanir, adlari ve bildikleri komutlar konusundaki ufak bir brifingden sonra yola cikilir. uli ormana dalar, ancak bir sure sonra yollari kopeklerin her gun gectigi bir patikayla kesisince kopekler komutlari dinlememeye baslayip bildikleri yola dalarlar. beline bagli 20 adet 4 ayakli usain bolt tarafindan suruklenen uli, bir yandan buzlu zeminde zavalli insan vucudunun 2 bacagiyla hayvanlara ayak uydurmaya calisirken diger yandan gectigi yerleri hatirlamaya calismaktadir. sonunda bildigi bir yol ayrimina geldiklerinde hayvanlari eve giden patikaya sokmak icin "sag" demek ister ama yorgunluktan ve dili az bildiginden yanlislikla "sol" der. kopekler yolu bildikleri icin sasirirlar, aniden durup kafalarini uli'ye cevirirler*, ve tabii ki eve giden yola* dalarlar.
 • sled dog aynı zamanda aşırı derecede çirkin bir hatunu tarif ederken kullanılır.
  http://www.urbandictionary.com/…e.php?term=sled dog
 • soğuk ülkelerde ulaşım için kullanılan, bazıları yabancılar için tehlikeli olabilen, fazlasıyla dayanıklı ve hızlı köpektir. ortalama hızları saatte 16-22 kilometredir. orta büyüklükteki herhangi bir köpek kızak köpeği olmak için eğitilebilir ama en çok kullanılan kızak köpeği türleri şunlardır:

  - alaska malamutu
  - alaska huskysi
  - kanada eskimo köpeği
  - chinook
  - eurohound
  - greenland köpeği
  - greyster
  - labrador husky
  - mackenzie river husky
  - kuzey eskimo köpeği
  - sakhalin husky
  - samoyed
  - seppala sibirya kızak köpeği
  - sibirya huskysi
  - tamaskan köpeği
  - utonagan

  günümüzde köpek kızakları spor ve eğlence amaçlı da kullanıldıkları için bu köpeklerin çoğu ne yazık ki ülkemizde ya da yaşamaları pek de mümkün olmayan başka ülkelerde de görülebilirler.
 • kızak önündeki sürü içerisinde ne kadar uyumlu olur bilemem ama çekiş gücü itibariyle rottweilerın da başarılı olabileceği köpek kategorisi.
 • gözümle gördüm, şahitlerim de var en babası, korsanların kralı alaskan husky.
 • bunlarla ilgili bir film vardı.

  bölgede fırtına haberi alınınca bunlar zincire bağlanıp daha sonra kurtarılmak üzere terk ediliyordu fakat bakıcıları bölgeye uçuşların yasaklanmasından dolayı bir türlü kurtarmak üzere geri dönemiyordu yanlarına. bunlar da kendi başlarına hayatta kalmaya çalışıyolardı falan..

  topkek eşliğinde izlemelik istanbul- kütahya arası kamil koç filmiydi..
 • kimi zaman çektiği kızağın keyfini de sürmesini bilen akıllı köpek. süper

  not: videodaki pek kızak köpeğine benzemiyor ama olsun.