• önce iç organlarda başlayan, daha sonra kendisini vücuttaki kırmızı noktalarla belli eden, kaşındırıcı ve bulaşıcı hastalık. çocukken geçirmek iyidir. yaş ne kadar büyürse tehlike o kadar artar.
 • önce grip gibi başlayan, özellikle göz akması yapan daa soora ağız içinde koplik lekesi çıkmasıyla tanınan soorada döküntüler çıkan döküntülü viral bir hastalıkdır.9 aylıkken normalde kızamık aşısı bebeklere yapılır
 • chuckynin bugunki rugratslerde gecirdii bulasici hastalik. angelica chuckynin tavuga donuseceini iddia etmektedir. acaba gercekten tavuga mi donusucek daha neler olucak. rugratleri nasil maceralar beklemektedir? (bkz: oehh)
 • yetiskin erkeklerde kisirliga yol acan atesli hastalik. cocuk hastaliklarindan olup, cocukken gecirilmesi gerekir kabakulak gibi. ilerki etkileri arasinda felc gibi tehlikeli boyutlari da gozlenmistir.
 • çilli olma hevesindeki çocukların favori çocuk hastalıklarından. artık karma aşı yapıyorlar, çiliniz falan olmuyor. ama doktor amcalar, bunun çok sağlıklı olduğunu söylüyor.
 • lise 2. sınıfta beni yakalayıp ağzımdan gözüme kadar vurarak hem hastalığın olduğu 2 hafta, hem de okula dönüp günde bir kaç tane telafi sınavı aldığım 2 hafta boyunca sürünmeme neden olmuş olan hastalık. "ne kadar erken, o kadar iyi" dedirten menet.
 • bebekken asi olmus olmama ragmen onalti yasimda yakalanmayi basardigim, ve iki adet doktorun o yasta kizamik olmami ummadiklari icin farkli teshisler koyup bir de uzerine ustluk penisilin tedavisine baslamalari sonucu kocaman kirmizi ve yuksek ates sebebiyle ne dedigini bile bilmeyen bir insan olarak hacettepe cocuk acilde solugu almama sebep olan hastalik. bir de hacettepe acilde beni gorur gormez utanmadin bu yasta kizamik olmaya diyen o doktorun guler yuzunu hic unutmam, hep de minnetle anarim, hatta sedyede otururken -yuksek atesten olsa gerek- kendisine benimle evlenir misiniz diye sormak dilimin ucuna gelmistir, dusunun bilincim o kadar gitmis yani.
 • su siralar japon universitelerinde salgina donusmus bulasici hastalik... salgin nedeniyle universitelerde gecici sureyle egitime ara verilmekte, kervana katilanlar icin

  (bkz: tokyo universitesi)
  (bkz: waseda universitesi)
  (bkz: sophia university)
 • damlacık infeksiyonu yada direk temasla gecer.inkubasyon periyodu 8-12 gün arasındadır. doğumdan sonraki ilk 6 ay pasif bağışıklık dönemi olduğu için 6. aydan sonra görülür.
  hastalık ateş,halsizik,konjuktivit ve fotofobiyle başlar. deri ve mükoz membranlar üzerinde döküntüler ortaya çıkar.
  hastalığın ilk belirtisi stenon kanalı ağzı cevresindeki koplik lekelerdir(ağız içerisinde) bu lekeler 0-2-0,6 mm capındaki grimtrak mavi renkte ufak papüller halinde olup cok sayıda ise yanağa pudra sekeri serpilmiş görüntüsü verirler. tek tek yada 3-5 tanesi bir arada bulunabilir. (bkz: koplik lekeleri)
  ağız mukozasında koplik lekeleri dışında eritemli bir stomatitis de vardır
  döküntüler sac sınırı etrafında,kulaklara yakın bölgelerde görülürler. hızla boyna,göğse ve ekstremitelere doğru yayılarak geniş kırmızı sahalar olustururlar. bu kırmızı sahaların üzerlerine basınc yaptığınızda beyazlastığını görürsünüz..
hesabın var mı? giriş yap