• ing. rubella olan bir çocuk hastalığı. aşısı vardır.
 • hamile kalmayi dusunen bir bayanin yaptirmasi gereken onemli testlerden biri, test sonucunda eger bu hastaliga karsi bir bagisikligi yok ise asi olmalidir, cunku hamile birinin bu hastaliga yakalanmasi bebegin ic organlarinin gelistigi erken gebelik doneminde onemli bozukluklara neden olabilir.
 • hamilelikte bebeğe zararı dokunan yani teratojenik etkiye neden olan bir hastalık. o yüzden hamilelik planlanıyorsa gerekli kan testleri yapılıp kızamıkçığın geçirilip geçirilmediğine bakılır eğer bağışıklık yoksa da aşı yapılmalıdır ama aşıdan sonra 3 ay hamile kalınmamalıdır. aşıdaki zayıflatılmış virüs bile bebeğe zararlı olabilir. kimi kliniklerde 3 aylık doğum kontrol iğnesiyle beraber yapıyorlarmış bu aşıyı nolur nolmaz diye.
 • küçükken ada vapurunda annemlerin suratıma bakıp da farkettikleri, yüzüme bakıp bakıp gülmelerine neden olan hastalık. kadın normalde gülmez, ben hasta oldum diye bir kahkaha atmadığı kalmıştı o gün. sonra vapurdan indiğim gibi eve gitmek yerine sokakta arkadaşlarımla oynamak istemiştim. annemin "dur yapma bulaştırırsın" aldırışlarına itiraz ederek arkadaşlarımın yanlarına gitmiş, hasta olduğumu söylersem benle oynamazlar diye kızamıkçık olduğumu söylemeyerek oynamaya devam etmiştim.
 • etkeni togavirüs ailesinden rubelladır. damlacık efeksiyonu ile bulaşır, dünyada yaygındır ve her 6-9 yılda bir büyük epidemiler yapar. özellikle gebeler tehlike altındadır.

  başlangıçta virüs nazofarenks ve lokal lenf bezlerinde replike olur. kan yoluyla iç organlara ve deriye yayılır. döküntünün nedeninin antijen-antikor kompleksine bağlı vaskülit olabileceği öne sürülmektedir.

  neden olduğu kızamıkçık, döküntülü hastalıklar içerisinde çocukluk çağı hastalıklarında görülen en hafif seyirli olanıdır.akut başlangıçlı bir enfeksiyon olup herhangi bir prodromal semptom görülmez. 14-21 günlük bir kuluçka döneminden sonra hafif ateş, yüz ve göğüsten başlayan makülopapüller döküntü, postaurikler ve suboksipital lap*, ağız mukozasında enantemler* ve özellikle kızlarda ortaya çıkan immunkompleks birikimine bağlı poliartrit ile karakterizedir. döküntü tipik olarak 3 gün sürer.döküntünün olduğu dönemde virüs atılımı maksimum seviyededir.

  bir diğer neden olduğu hastalık ise konjenital rubella sendromudur. rubella virüs teratojen olduğu için gebenin hastalığı geçirdiği döneme bağlı olarak geçici veya kalıcı fetal hasarlara neden olabilmektedir. özellikle ilk trimesterda geçirilen enfeksiyon sonucu, kalpte**,gözlerde**** ve beyinde** malformasyonlar görülür.

  antiviral bir tedavisi yoktur. canlı aşısı vardır. aşı ortalama 10 yıl kadar koruyucudur. 15 aylık çocuklara mmr aşısı şeklinde yapılır.genç kadınlara yapılan aşıların ardından 3 ay süresince kontrasepsiyon uygulanır.
 • aşısı kızamık ve kabakulak aşısıyla birlikte 1 yaşında ve 1. sınıfta vurulur..
 • dünya sağlık örgütünün açıklamasına göre amerika kıtasında yoğun aşılama çalışmaları sonucunda tamamen ortadan kaldırılan hastalık.

  amerika kıtası kızamıkçık virüsünün eradike edildiği ilk kıta oldu.

  biz ise yıllar önce yer yüzünden silinen çocuk felcinin ülkemizde hortlaması riskiyle karşı karşıyayız.
 • hastalığı geçiren hastaların yarısı subklinik seyir gösterir. yani hastalık geçer gider ruhun duymaz.
 • küçükken annemin yaygarayı keseyim diye aslında kızamık olduğum halde kızamıkçık diyor sandığım hastalık
hesabın var mı? giriş yap