şükela:  tümü | bugün
  • yetmisli yillarin sonu ya da seksenli yillarin ba$inda (bkz: yamuluyorsam duzeltin) trt cocuk korosu tarafindan soylenen bir sarkinin nakarati.

$arki ise, kucuk karde$in, evde kimse yokken telefondan (artik o tarihte kimin evinde telefon varsa) rastgele numaralar cevirmek suretiyle (o zaman tuslu telefon da yoktu pek) itfaiye, polis, cankurtaran (yani ambulans) gibi yerleri aramasini ve gereksiz yere mesgul etmesini, bu duruma kizarak evi basan gorevlilerin de cocugun babasini alip goturmelerini konu alan gerizekali bir $arkidir. cocuklara "telefonla oynamayin" mesajinin ancak bu kadar gerizekalica verilebileceginin ornegi olan o sarkiyi dinleyen kucucuk cocuklarin halet-i ruhiyesini varin siz du$unun artik. o yillarda evden alinan babalarin (donerlerse) eve nasil donduklerini sanirim burada ayrica anlatmaya da gerek yok.

edit: sarkinin adini hatirlayamadigimi fark edip hatirlatanlara tesekkuru borc bilirim. ancak ben "kizdilar babami alip gittiler" basligini daha uygun gordum. benim anlatmak istedigim seye daha uygun. ustelik "cok kizip babami alip gittiler degil" "kizdilar babami alip gittiler" olmasi gerekiyor.
  • orjinal adı telefon olan çocuk şarkısı...sözleri da aşağıdakine benziyor, ama tam olarak öyle değil...
    bu aralar bizim evde 3 numaraya kadar yükseldi...hem de numaraları güncellemememize rağmen...

telefonun delikleri içinde
    ufak tefek parmaklarin yüzünden
    ah bilseniz basimiza ne geldi
    küçük kardesimin yüzünden

babam evde yokken telefon eder
    bütün sehri arar rahatsiz eder
    sayilari bilmez küçük yumurcak
    bilmeyiz ne zaman akillanacak

151545 den taksiler geldi
    152514 den tamirci geldi
    151500 da polislerinmis
    kizdilar babami alip gittiler

hiç akillanmadi rahat durmadi
    telefonu karistirdi yine oynadi
    hepimiz üzüldük olan islere
    anlatayim isterseniz bende sizlere

202015 ten doktorlar geldi
    452510 ten ambulans geldi
    202000 itfayiyeninmis
    su sıkıp evimizi çok islattilar
  • şarkıyı bilmiyorum. duymadım bile muhtemelen, duymuşsam da hatırlamıyorum. sözleri belki masum, kendince eğlenceli bir çocuk şarkısı. bilmiyorum dedim ya adını okuyunca içim bir fena oldu aniden, sakatlanır gibi oldum. sanki evin küçüğü salak salak tuşlara basmamış da gerçek bir şeyler olmuş gibi oldum. babalar bir şeyler yapmış da çocuklar anlamamış gibi. anlayamazlarmış ki zaten, anlayamazlar.
  • yeni düzenlemesi iğrenç çocuk şarkısı. müziğini geçtim, telefonun acil kodlu numaralarını uyarlamaya çalışırken baya zorlamış.
    telefon
  • bugun özel bir anaokulana giden 4 yaşındaki kızıma okulda öğretmeni tarafından öğretilen travmatik şarkı zira şarkı çok uzun olduğu için miniğimin aklında sadece polis geldi kızdılar babamı alıp gittiler kısmı kalmış okuldan gelip yatana kadar bu kısmını söylemiş ,eşimi bir baba olarak çileden çıkarmış ve benim okul müdürünü arayıp carlamamla sonuçlanmıştır. bir şeyleri öğretmeye çalışırken çocukların ruh sağlığını düşünülmesi gerekir.
  • ilkokulda babamın tayini çıktığı için taşındık. yeni okulumda ilk müzik dersinde öğretmen defterime baktı ve bu şarkıyı gördü. sonraki iki ay boyunca her ders tahtaya kaldırıp bana bu şarkıyı söyletti.

önlüğün eteklerini sağa sola savurup gözlerimi devirerek, cırtlak sesimle söyledim. bazen numaraları karıştırdım, bozuntuya vermeden salladım. nasılsa benden başka bilen yok sınıfta. aferin bana, iyi yapmışım.

pavyon şarkıcısı gibi sahnelere atmıştım kendimi ama bir ara fenalık geçirdim, yeter artık dedim. çünkü ne para veriyorlar ne fazladan not. beleşe şarkıcı olmuştum. ama yoo, bütün sınıf ezberleyene kadar devammış. sınıf da geri zekalı mıydı ne, insan iki ayda şunu ezberleyemez mi?!

neyse ki sonra başka bir arkadaş çıkıp "ben de şarkı söylüycem, niye hep lustral söylüyor" dedi. senenin sonuna kadar her ders sertap erener'in ateşle barut şarkısını dinledik. aynı dönemde seden gürel kafasına garip bir şapka takıp bum bum bum diye şarkı söylüyordu. ilk gördüğümde uzaylı olduğunu düşünmüştüm.

o yıl müzikten nefret ettim, 32 yaşına geldim hala hiçbir enstrümana dokunmadım. bu şarkı yüzünden müzik kariyerim başlamadan bitti.
  • bir zamanlar can alıcı noktasını şu şekilde revize ettiğim çocuk şarkısı;
    90-60-90'dan fıstıklar geldi
    azdırıp babamı alıp gittiler.*