şükela:  tümü | bugün soru sor
  • belli bir sıcaklığın üzerinde ısıtılmış yağa denir.
    yağ, yoğunluğunun azlığından olsa gerek, suya nazaran daha sabırlı bir oluşumdur. dolayısıyla kızgın hali daha fazla yakar: özellikle de tavada kızartma yaparken en kızgın hallerinden birine tanık olunur, cazır cuzur ederekten insanın sülalesini söver..
  • (bkz: grejuva)
  • ısıl kapasitesinin yüksekliği sebebi ile yüksek yerlerden aşağıya sıcaklığını kaybetmeden dökülebilir ve de bu özelliği ile yüzlerce yıl savunma savaşı yapanların gözde malzemesi olmuştur
  • bir yağın kızgın olması için su gibi fokur fokur kaynamasına gerek yoktur zira yağın öz ısısı sudan farklı olduğundan kaynama sıcaklığında çok daha yakıcı olabilir.
  • işkence malzemesi olarak kullanılabilir. can yakar.
  • acı verir.

çocukken gittiğimiz bir piknik yerinde, annem kızgın yağ dolu bir tencereyi taşırken aniden yağan yağmurun bir kaç damlası tencereye gelmiş ve sıçrayan yağ yüzünden annem tencereyi kolunun üzerine ve bacaklarına dökmüştü. o günden beridir hep korkardım kızgın yağdan. bugün o kadar ciddi olmasa da kendi başıma geldi. yüzüme gelmediği için şanslıyım. boyunla kurtardık. sanırım hayatım boyunca hep kızgın yağ fobisi yakamı bırakmayacak.
  • atak yönünü değiştirdik. artık kendi kalemize saldırıyoruz*. kaleden bir zaman önce çıkmıştık... saldırınca bizimkiler üstümüze kızgın yağ döküyorlar. bize "hainler taburu" adını taktılar.
  • dün gece yine bir rüya gördüm. bir tencere dolusu kızgın yağ, yere döküldü ve her yere yayıldı. açtım baktım, bu da ne demek? yanılmadım, hislerime güvenmekte, direkten döndüm yine.

kızartma yapılırken sıçrarsa izi kalıyor bu yağın. ancak ara sıra deri değiştirmek için tercih edilebilir. sonradan pempecik, tazecik oluşan, incecik, ipeksi deriyi görmek mutluluk veriyor.
  • su ile birleşince tehlikeli bir silaha dönüşebiliyor.