şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • avam, varoş insanların vazgeçemediği fantazi. ayrıca bu vasat ritüele çok komikmiş gibi gülüyorlar ya çok ilginç hakikaten.
  • şahsen böyle bir gelin adayıyla daha baştan yollarımı kesiştirmeyeceğim için başıma gelmeyecek felakettir.

her geleneğimiz doğru olacak diye bir kaide yok. düğünlerde havaya ateş açmak ne kadar tehlikeliyse bu da en az o kadar aptalca ve sağlıksızdır.

içi tuzla kaplanmış o kahvenin damat adayının böbreklerine ne kadar zarar verebileceğini düşündünüz mü hiç? saçma sapan bir gelenektir kısacası.
  • kıyamam herhalde sevgilime.
    öncesinde derim zaten sağdakini al sağdakini diye.
    artık soldaki kaynanaya mı gider kaybabaya mı bilemem asdf.

kaybaba.
  • kızlarımızın "ayy ben kocama tuzlu kahve içirdim, adettir her damat tuzlu kahve içmelidir" dediğinde ağzına kürekle vurasım geliyor.
    tuzlu kahve, eskiden görücüye gelindiğinde kızın gelen kişiyi beğenip beğenmemesini temsil edermiş. yani şöyle, eğer görücüye gelen kişiyi kız beğenmezse tuzlu kahve yapar "benim gönlümde başka biri var" mesajı verirmiş. fakat kahveyi şekerli yapar, yanına tatlı bir şey de koyarsa "seni ben de ailem de istiyor" demek istemektedir. o yüzden bir şeyi bilip bilmeden sevgili koca adaylarınızı yok karabiberdi, tuzdu zehirlemeye çalışmayın.
  • sırf bu kahveyi içmemek için evlenmeyenler var. (bkz: ben)
  • gelen olursa birgün, bunu yapmayı hiç düşünmüyorum. gereksiz fantezilere girmeye gerek yok bence.

bir de son dönemde zavallı damatların içmeye çalışma anlarını videolara falan çekip oraya buraya koymaya başlamış insanlar. bu daha da katlanılmaz.
  • işi abartıp içine, toz biberlerden de katıp öyle servis edenler de vardır.zamanında damada seninle evlenmek istemiyorum mesajı veren gelenek şimdi gelin adayının beni seviyorsa içer haline evrilleşmiş. vay ki ne vay
  • saçma bir gelenektir. adam gibi istenen kızı adam gibi verin. biz kız istemeye gidince tuzlu çikolata götürüyor muyuz? götürebiliriz o halde değil mi?
  • güzel bir adettir efendim, kimseye bir zararı yok. eser miktarda gerilimi olan geceye hafif bir heyecan katar, ne fazla önemsenmesi ne de bırakılması gerekendir. neden? çünkü bize aittir.