• (hongqi) çin komünist partisi'nin başlıca yayın organı, aylık kuram dergisi.
 • (bkz: tkip)
 • tdkp kökenli ekim oluşumundan tkip'e uzanan süreci hazırlayan, hala da çıkan dergi. önceleri "ekimler" çevresinin teorik çizgisinde zengin bir dergiyken şimdi yarısından çoğu şehit edebiyatına ayrılmaktadır bir çok muadilinde olduğu gibi.
 • tarih boyunca ezilen ve başkaldıran insanların sembolü olmuştur. proleteryanın sembolü haline gelişi ise 1831 yılına değin uzanır.

  (bkz: merthyr ayaklanması)
 • bir sayısındaki şu yazıyla beni güldürmüştü:

  “…her yaştan insanın oynadığı bir spordur futbol. takım sporları arasında en fazla sevilendir. gerçekten de faydalı ve zevkli bir spordur. takım ruhunun ne demek olduğunu öğrenir insan. bu sayede insanlarla tanışır, arkadaş olur, paylaşmanın öneminin farkına varır. topu arkadaşlarınla paylaşırsın, paslaşırsın. mesela gollerin en zevklisidir paslaşarak atmak. bir şeyleri paylaşmanın sevincini yaşarsın.

  fakat düzen sahipleri bunu da kendi çıkarları için kullanmayı başarmışlardır. günümüzde futbol terör haline çevrilmiştir. insanlar kazanmak hırsıyla oynuyor bu oyunu. bu yüzdende gözü kimseyi görmüyor. paslaşmıyor, topu dahi paylaşmak istemiyor takım arkadaşlarıyla. tek başına goller atıyor, tek başına seviniyor. rakip takımı düşman olarak görüyor. topa vuracakken ayağına vuruyor rakip oyuncunun, ayağı incinmiş, çıkmış, kırılmış umrunda deil. gözlerini karartarak oynuyor futbolu…”

  kızıl bayrak, 29 ekim 2005
 • http://www.kizilbayrak.org/…01/sykb04/sayfa_22.html

  2001 esnaf eylemleri hakkında yaptığı analizler götüyle güldürmektedir şu anda beni. zaman insanları nasıl yanlışlıyor çok güzel bir örneği.
 • ezilenleri ve sosyalistleri temsil eden kizil renkli bayragin tarihi oldukca ilgi cekici.

  18. yy'da, fransa'da kirmizi bayrak veya bu renkte bir kumas parcasi, halki tehdit eden bir duruma karsi topluluga "dagilin" uyarisini yapabilmek amaciyla kullanilan bir ikaz materyaliymis. sonraları belediyelere asilan veya kosebaslarinda duran askerlerin ellerinde beliren bu kizil bayraklar halka, yonetimden gelen bir ikaz, bir dagilin uyarisi ve silahlarla halka mudehale etme hakki dogdugunun simgesi haline gelmis.

  ic karisikliklarin yasandigi gunlerden birinde paris belediye baskaninin emriyle yine kirmizi bayraklar cekilmis fakat halk dağılmaya firsat bulamadan ulusal muhafiz birlikleri insanlarin uzerine ates acmis ve 50 kisi yasamini yitirmis. kizil bayraklar bu devrim sehitlerinin kanlariyla boyanmis ve bu olaydan sonra el degistirmis. o gunden sonra degisen degerlerin de etkisiyle kizil bayraklar ezilen, ayaklanan, serhildan yapan tum halklarin simgesi haline gelmis.

  dunyanin her yerinde sistem denen bogayla, eskiden kendisine ait olan simge gosterilerek dalga gecilip durulmus. sokaklarda devletin dikkatini cekmek isterseniz yapmaniz gereken sey cok basit. kirmiziyi cikarin.