*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: red october)
 • bugune dek gordugum en kaliteli sean connery filmlerinden olan the hunt for the red october`in turkce ismi.
  soundtrack olsun , casting olsun (sam neill, alec baldwin) muhte$em bir filmdir bence.
 • güzel bir filmdir. kitabının satışına en büyük katkı reagan tarafında olmuştur çünkü amerikan propagandası içerir.

  sean connery'nin rusya'dan ayrılırken uzun uzun kıyıları süzmesi bir daha dönemeyeceği vatanına duyacağı hasreti anlatır. subayın "it is time, captain" demesi de manidar. cevap: "gerçekten de (ayrılmanın) zamanı geldi." denilir ve mecaraya (ayrılığa) yelken açılır (pardon, dalışa geçilir).
 • teknoloji editörü levent pekcan'ın "gençlere soruyorum bırak kitabını okumayı filmini izlememisler cok ayıp" dediği film. ne alakaysa merak ettim ilk fırsatta izleyeceğim ayıbımı örtmem gerek!
 • soğuk savaş dönemini anlatan aksiyon macera filmidir.senaryonun esin kaynağı krivak gemisini kaçıran valery sablin'dir.
 • icinde kadin olmayan ask olmayan sevismek opusmek olmayan ender amerikan filmi
 • yeni nesillerin pek bilmediği ama eskilerin iyi bildiği meşhur soğuk savaş döneminin amerikan propagandası soslu 1990 yapımı en iyi aksiyon filmlerinden biridir. (bkz: tom clancy)'nin (bkz: the hunt for red october) adlı romanından uyarlanmıştır. rusya'nın (o dönem sovyetler birliği) en iyi ve en saygın denizaltı kaptanı litvanyalı marko ramius'un (sean connery) amerika'ya iltica etmek istemesi, bunun için kendi yetiştirdiği ekibiyle beraber sovyetler'in en yeni, en büyük ve en iyi typhoon sınıfı balistik füze denizaltısı kızıl ekim'i alarak yola çıkması, bu durumu öğrenen sovyetler birliği ve amerika birleşik devletleri arasındaki politik ve stratejik manevralar, iki ülke deniz kuvvetlerinin gerilim dolu mücadeleleri konu edilmektedir. kurgusu, çekimleri, rus-amerikan gerilimini izleyicilere başarıyla yansıtması ve (bkz: basil poledouris)'in müzikleri ile bana göre en iyi denizaltı filmi ve en iyi hollywood filmlerindendir. predator, die hard ve die hard with a vengeance filmlerinin de yönetmeni olan (bkz: john mctiernan) tarafından çekilmiştir. son yıllarda yapılan filmlerdeki gibi bol bilgisayar efektli, ruhsuz, abartılı, ve çizgi film gibi yapılmış değil, hem gerçek denizaltılarda hem de gerçek denizaltıların içinin birebir kopyalarının yapılmış olduğu stüdyolarda çekilmiştir. sualtındaki denizaltı kovalamaca sahneleri de gerçeğinin aynısının birkaç ölçek küçültülmüş denizaltı maketleri ile özel havuzlarda çekilmiştir, yani yeşil perdeli yapay görünümlü cgi değil küçültümüş maketlerle de olsa gerçek çekimlerdir. sean connery'nin saç ve sakal tarzıyla yaşına rağmen en karizmatik göründüğü filmlerdendir. diğer tom clancy uyarlamalarında jack ryan'ı başarıyla canlandırmış harrison ford kadar karakter cuk oturmuş görünmese de alec baldwin de jack ryan olarak iyi iş çıkarmıştır. filmin kadrosu da çok iyidir;

  (bkz: sean connery)
  (bkz: alec baldwin)
  (bkz: scott glenn)
  (bkz: james earl jones)
  (bkz: sam neill)
  (bkz: tim curry)
  (bkz: stellan skarsgard)
  (bkz: peter firth)
  (bkz: joss ackland)
  (bkz: fred thompson)
  (bkz: courtney b. vance)
  (bkz: richard jordan)

  hollywood'un en parlak dönemlerine ait heyecan verici bir aksiyon filmi izlemek isteyenlere tavsiye edilir.
 • icinde kadin olmayan ender filmlerden biridir
 • filmiyle aynı adı taşıyan, the hunt for red october kitabının türkçe çevirisinin adı.

  gördüğüm kadarıyla, türkçe çeviri sadece bir kere 1989 yılında basılmış. nadirkitap gibi sitelerde zor da olsa bulma şansınız var. ben geçen ay bir tane denk getirdim.

  birçok detay içermesine rağmen*, akıcı bir anlatıma sahip olan kitabın çevirisi de başarılı.