şükela:  tümü | bugün
 • her ne kadar yiyecek adı gibi dursa da,
  grönlandı keşfeden norveçli bir sürgün. gunnbjorn ulfssonun hikayelerinden yola çıkarak batıya doğru ilerleyerek grönland ı keşfetmiş ve ilk yerleşimlere önayak olmuştur.
 • (bkz: kızıl elma)
 • danimarka'da yaşadığı sıralarda bir anlaşmazlık yüzünden en yakın arkadaşını öldürdükten sonra yaşadığı topraklardan sürülmüş ve gemisini alıp kendine yeni bir toprak bulana kadar uzun yolculuklar yapmış, bu yolculukların sonrasında grönland'ı keşfetmiştir. daha sonra eski yurduna geri dönmüş ve yeni bulduğu topraklardan bahsetmiştir. bir grup adamla birlikte grönland'a gitmek üzere yola çıkmış ve yanlış yöne doğru saptıktan sonra amerika kıtasına kadar gelmiş, orta amerikaya kadar kararlı bir şekilde gitmiş ve "yok burası grönland değil" deyip karaya çıkmadan geri dönmüştür. dönüp bulduğu yeni topraklardan bahsettiğinde karaya çıkmadığı için kabul görmemiş ama oğlu günün birinde bir gemiyle yeni kıtayı keşfetmek üzere yola çıkmış ve orta amerikaya kadar çeşitli bölgelerde karaya çıkmış, birkaç yıl buralarda kaldıktan ve karaya çıktığı tüm yerlere isimler verdikten sonra danimarkaya geri dönmüştür. tüm bu olaylar ise m.s. 1000 yıllarında olmuştur.
 • doğrusu kızıl eirik'tir.
 • ironik bir adam. biraz da fevri yapılı.
  amerika'yı değil grönland'ı keşfetmiştir.
  bu keşfi, en azından niyet olarak bir keşif olarak adlandırmak biraz zor.
  grönland destanı olayları şöyle anlatır:
  kızıl erik, iskandinavya'da işlediği bir cinayet nedeniyle izlanda'ya sürülmüştür. ancak izlanda'da da pek rahat durmayan bu fevri tavırlı adam, izlanda'da da cinayet işler. sonuiçta bir kez daha sürgün edilmesi gerekmektedir ancak artık gönderilecek memleket kahlmamıştır. bunu üzerine kızıl erik tası tarağı toplayıp batıya doğru yelken açar.
  grönland'a varır ve burada küçük bir köy/koloni kurar. grönland'a adını veren kişi de kızıl erik'tir. 'yeşil memleket' anlamındaki bu ismi buzlarla kaplı grönland anakara'daki vikinglere çekici gelsin diye koymuştur erik.
  kızıl erik'in en büyük oğlu olan leif ise bazı denizcilerden, daha da ileride başka topraklar olduğunu duyar. yemyeşil, verimli topraklar.
  bunu üzerine bir keşif yolculuğuna çıkmak ister. babasını da ikna eder kendisi ile gelmesi için ancak başta ikna olan kızıl erik, daha zonra yolculuğun başlarında geçirdiği küçük bir kazada ayağını kırmasını bir uğursuzluk işareti sayarak geri döner.
 • m.s. 950 civarlarında doğan kızıl erik 'e (bkz: erik le rouge), tübitak yayınlarından çıkan bir jules verne kitabı meteor avı nda, çevirmen, erik kırmızısı şeklinde bir tercümeyi layık görmüştür.
 • asil ismi erik thorvaldsson’dur, kizil saclarindan dolayi erik the red olarak taninmistir. 935 yilinda joederen, norvec’de dogdu. babasi thorvald arvaldsson isledigi cinayetlerden dolayi arandigi icin 950 yilinda izlanda’ya kactilar. izlanda’nin bir adasinda buyudu ve buradaki klanin basina gecti. komsulariyla hicbir zaman iyi anlasamadi, bircok defa soruna yol actigi icin cevredeki halk, komsulari tarafindan devlete sikayet edildi. bir defasinda komsulariyla yaptigi kavgada iki kisiyi oldurdu. bunun uzerine kanunlar geregi izlanda topraklarından 3 yilligina suruldu ve izlanda da yasayan herkese yasal olarak erik the red’i gordugunde oldurme hakki verildi.

  bu yuzden erik, izlanda’nin batisini kesfetmeye karar verdi. ailesiyle birlikte 982 yilinda adini greenland koyacagi mukemmel, vahsi bir dogaya sahip olan topraklari kesfetti ve buraya yerlesti. surgunde oldugu bu 3 yil boyunca gronland’in guney ve bati kiyilarini kesfetti.

  erik 985 yilinda bu kesfini paylasmak icin izlanda’ya donmeye karar verdi, ona katilmak isteyenlerle birlikte gronland’a donecek ve ulkesini kuracakti. 25 gemiyle birlikte izlanda’dan gronland’a hareket ettiler ama sert hava kosullarindan dolayi sadece 14 gemi (toplam 450 kisi) gronland’a ulasabildi.

  995 yilinda asil ulkesi olan norvec’e bir yolculuga cikti. tam da bu yillarda norvec hristiyanligi kabul etmisti. erik’in ogullarindan birisi olan leif, erik’e hristiyanligi kabul ettirmeyi calisti ama erik kabul etmedi. daha sonra karisi erik’i ikna etti. gronland’a geri donduklerinde yasadiklari thorhild adli kasabaya ilk kiliseyi yaptilar ama erik bu kiliseye hic gitmedi. 1001 yilinda thorhild kasabasinda öldü.
 • her yıl 27 ve 28 haziran tarihlerinde fırtınası vardır.
hesabın var mı? giriş yap