şükela:  tümü | bugün
  • bugün yayınlanmış olan pilli bebek şarkısı.
    cem kısmetin sesini beğenenleri fazlasıyla çekecektir. müziği ise daha ilk dinleyişte insanı sarıyor.

pilli bebek - kızıl gerdan
  • yine müthiş olmuş, keşke behzat da devam ediyor olsaydı da bir sahnede çalsaydı arkada. fazlaca ankara'yı hatırlatan bir pilli bebek şarkısı.
  • cem kısmet'in ustalık şaheseri. müziği de sözleri de çok etkileyici bir şarkı olmuş.
  • dinlenmeye doyulamayan pilli bebek şarkılarından bir tanesi. pilli bebek bana ne zaman izmir'i hatırlatır oldu artık. hem ilk dinlediğim yer, hem grupla tanıştığım yer, hem de ne zaman izmir'e gitsem illa yeni bir şarkılarının o gün, o hafta şans eseri yayına alınmasıyla bende izmir'le özdeşleşmiş oldu iyice.

şarkıda tek beğenmediğim kısım şu oldu, "her sevgide bir vefa" kısmı sanki "her sevgide bin müveffa" gibi olmuş.* yeni bir kelime öğreniyorum dedim ama, vefa'ymış.
  • öncelikle sözleri;

"uzayıp gidiyor önümüzde gün ve gece,
    zamansız bahçelerde, her şarkıda bir nefes
    akıl diye çıktık yola, sonra akıldan çıktık.

bu rüzgara güvenilir mi?
    her şarkıda bir nefes, her sevgide bin vefa
    arayanların ıçinde.

avutamaz kalemimi, seslerden kalan izler,
    o izler ki çoğu zaman, duygular değildirler
    kendi sorularını sormak ister
    bir kızıl gerdan kış ortasında

bu mevsime güvenilir mi?
    her kuytuda bir nefes, her uykuda bin sefa,
    arayanların içinde.

ah, salınır yine gökyüzünden,
    bir derinliğin sarhoşları
    uçuşur yine belki zaman,
    kuzeyden gelen kuşların seyrinde,

ah, salınır yine gökyüzünden,
    bir derinliğin sarhoşları,
    uçuşur yine belki zaman,
    kuzeyden gelen kuşların seyrinde."

pilli bebek yeni şarkı çıkarmış ve ben tam 4 gün önce gördüğüm halde o an herşeye ve herkese uzaklaştığım için dinlemeyip ertelemiştim. şimdi bambaşka bir şarkı için açtığım sayfada görüp dinlemeye başladım iki üç derken arka planda loop devam ediyor. cem kısmet böyle vurmak zorunda mı? bir önceki şarkının yayını da* sigara bırakma kararımla çakışmıştı. biraz önce o uygulayamadığım kararı hatırlayıp sigara bırakma polikliniğinden randevu aldım.

böyle güzel şeyler gelecekse ben 3-4 ayda bir sigara bırakmaya niyetleneyim. zaten hep cem kısmet yüzünden bırakamadım öyle şarkı mı yapılır?

pilli bebek'in çıkış yaptığı yıllar, ergenlik, lise anıları, okulu kırıp gittiğimiz yerler derken bazı şarkıları olgunlaştıkça anlamaya başladım. içinde bambaşka anlamlar buldum. sanki o şarkılarla büyümüş değil de büyüdükçe yeni bir şarkı keşfetmiş gibi baştan dinlemiştim.

şimdi yeni şarkılar geldikçe içimde bambaşka yerler keşfediyorum. bir yandan da mutlu oluyorum hâlâ aynı kaldıkları için, hâlâ sevebilmek içimde bir şeyleri her şeye rağmen koruduğumu gösteriyor sanki. "kimler, neler geldi geçti?" diyorum kendi kendime... özneler ve şarkılar değişse de hatıralar aynı bende kaldı işte ve bu şarkı tam da bundan bahsediyor gibi geliyor anlık da olsa.

"bu rüzgara güvenilir mi?
    her şarkıda bir nefes, her sevgide bin vefa
    arayanların içinde.
    avutamaz kalemimi, seslerden kalan izler,
    o izler ki çoğu zaman, duygular değildirler"

edit: sözlerdeki düzeltme için @birharfbirrakam'a teşekkürler
  • tertemiz aşklara, hikayelere ve özlemlere gebe mis gibi bir pilli bebek şarkısı. bilinmeyen kişilerin iç dünyasında nasıl dolanacak bu şarkı kim bilir? nasıl yankılanacak? güzel anılar için rezerve edelim buraları şimdiden... cem kısmet aldı götürdü yine. "eyvallaaah"
  • durduk yere oturduğum koltuktan ankara'ya ışınlayıp, yaşanan bütün güzel anıların ve hayal kırıklıklarının göz önünden film şeridi gibi geçmesini sağlamıştır. nasıl güzel, nasıl da özlemişiz.

(bkz: durduk yere adamın amına koyan şarkılar)
  • zaman pilli bebek’ten hiçbir şey götürmüyor. güneşli bir ikindi vaktini yine dinginleştirebiliyor.
  • (bkz: yaşa)
    (bkz: var ol)
    (bkz: nur ol)
  • pilli bebek'in yeni çıkan şahane ötesi şarkısı.