şükela:  tümü | bugün
 • maonun çin kominist devrimini gerçekleştirdigi zaan yazidigi bir komünist çinlinin el kitabidir..
 • cizdigi yuksek satis grafiginin çin'in yuksek nufusuyla birebir ilintili oldugunu dusunmekten kendimi alamadigim kitap.
 • ilk kez 1964 yılında basılmış olan ve 33 ayrı bölümden oluşarak her türlü konuda mao zedong'a ait 427 alıntının içerdiği ve o dönemde herkesin yanında bulundurmasının zorunlu olduğu kitap. kültür devrimi'ne denk gelen 1967 yılında 350 milyon adet basılmıştır. dönemin komünist generali lin biao’nun önsözde şöyle bi sözü vardır: “mao’nun yazdıklarına çalışın, öğretilerini takip edin, verdiği bilgilere göre hareket edin ve onun iyi bir askeri olun.”
 • "quotations from chairman mao zedong" (çince okunuşu máo zhuxí yulù) adıyla da anılan, dünya tarihinin incilden sonra en fazla satılmış kitabı. yazıldığı tarih olan 1964'ten beri toplam 1 milyarın üstünde basıldığı tahmin ediliyor. bu rakkam bazı kaynaklarda 2-3 milyarın üstüne dahi çıkmış.

  tabi bu kadar satılması çok sürükleyici olmasından kaynaklanmıyor; çin halk cumhuriyeti (buraya ercan saatçi ünlemi ne çok yakışırdı değil mi a dostlar?) tarafından her yurttaşın sahip olmasının neredeyse zorunlu tutulduğu için bu kadar çok basılmış. çince'den başka 50 dile de çevrilmiş olan bu kitap mao'nun toplam 427 sözünü içermekte.

  şimdi tabi insan merak edebiliyor... dünya tarihinin en çok basılmış 2. kitabı. kesin bir olayı vardır gibi geliyor değil mi?

  ...bu noktada "evet öyle geliyor" yerine "yahu mao'nun sözleri, ne olayı olmasını bekliyorsun ki?" dediyseniz bravo. kazandınız ödülü. zira kendisini okuma gafletinde bulundum, ve 1948'de yazılmış olan 1984 adlı güzide kitaptaki hoparlör anonsalarından bir gıdım fazlasını bulamadım. beklemiyordum da hoş. güzel bir şey olsa zorla basılmaz zaten.

  mao denilen allahsız zaten top 10'daki diğer kitapların 2'sinin de yazarı zaten.
  nasıl bir kağıt israfı olmuş adam kendi başına be kardeşim... onca kağıtla cin ali bassan demek millet berber fil'in sözünden çıkmayacak.
 • küçük kırmızı kitap olarak da bilinir. mao'nun doğrudan doğruya oturup da yazdığı bir kitap değildir. çin komünist partisi'nin, mao'nun makalelerinden, kitaplarından, konuşmalarından derlediği sözlerden oluşur.

  mao'nun editörlüğünden geçerek yayımlanmıştır.

  kitaptaki 33 konu başlığı şöyle:

  1) komünist parti
  2) sınıflar ve sınıf mücadelesi
  3) sosyalizm ve komünizm
  4) halk arasındaki çelişkilerin doğru ele alınması
  5) savaş ve barış
  6) emperyalizm ve tüm gericiler kağıttan kaplandır
  7) mücadeleye ve kazanmaya cesaret etmek
  8) halk savaşı
  9) halk ordusu
  10) parti komitelerinin önderliği
  11) kitle çizgisi
  12) politik çalışma
  13) subaylar ve erler arasındaki çelişkiler
  14) ordu ve halk arasındaki ilişkiler
  15) üç temel alanda demokrasi
  16) eğitim ve askerlerin eğitimi
  17) halka hizmet
  18) vatanseverlik ve enternasyonalizm
  19) devrimci kahramanlık
  20) ülkemizin çalışkanlık ve tutumluluk ile inşası
  21) özgüven ve zorlu mücadele
  22) düşünme yöntemleri ve çalışma yöntemleri
  23) sorgulama ve inceleme
  24) yoldaşların kendilerini ideolojik olarak yetiştirmesi
  25) birlik
  26) disiplin
  27) eleştiri ve özeleştiri
  28) komünistler
  29) kadrolar
  30) gençlik
  31) kadınlar
  32) kültür ve sanat
  33) inceleme-araştırma