• "quotations from chairman mao zedong" (çince okunuşu máo zhuxí yulù) adıyla da anılan, dünya tarihinin incilden sonra en fazla satılmış kitabı. yazıldığı tarih olan 1964'ten beri toplam 1 milyarın üstünde basıldığı tahmin ediliyor. bu rakkam bazı kaynaklarda 2-3 milyarın üstüne dahi çıkmış.

tabi bu kadar satılması çok sürükleyici olmasından kaynaklanmıyor; çin halk cumhuriyeti (buraya ercan saatçi ünlemi ne çok yakışırdı değil mi a dostlar?) tarafından her yurttaşın sahip olmasının neredeyse zorunlu tutulduğu için bu kadar çok basılmış. çince'den başka 50 dile de çevrilmiş olan bu kitap mao'nun toplam 427 sözünü içermekte.

şimdi tabi insan merak edebiliyor... dünya tarihinin en çok basılmış 2. kitabı. kesin bir olayı vardır gibi geliyor değil mi?

...bu noktada "evet öyle geliyor" yerine "yahu mao'nun sözleri, ne olayı olmasını bekliyorsun ki?" dediyseniz bravo. kazandınız ödülü. zira kendisini okuma gafletinde bulundum, ve 1948'de yazılmış olan 1984 adlı güzide kitaptaki hoparlör anonsalarından bir gıdım fazlasını bulamadım. beklemiyordum da hoş. güzel bir şey olsa zorla basılmaz zaten.

mao denilen allahsız zaten top 10'daki diğer kitapların 2'sinin de yazarı zaten.
    nasıl bir kağıt israfı olmuş adam kendi başına be kardeşim... onca kağıtla cin ali bassan demek millet berber fil'in sözünden çıkmayacak.
  • mao'nun da istediği gibi herkesin sahip olması gereken, iyi bir komünist olmak için gerekenlerin yazılı olduğu kitap. dünyadaki her vatandaş tarafından en az bir kez alınıp yakılmak suretiyle değerlendirilebilir. sosyalist ülkeler açısından direkt bir tavır, olmayan ülkeler açısından yayınevlerine sağladığı dolaylı fayda ile daha yararlı şeyler okuyabilirsiniz.
  • maonun çin kominist devrimini gerçekleştirdigi zaan yazidigi bir komünist çinlinin el kitabidir..
  • ilk kez 1964 yılında basılmış olan ve 33 ayrı bölümden oluşarak her türlü konuda mao zedong'a ait 427 alıntının içerdiği ve o dönemde herkesin yanında bulundurmasının zorunlu olduğu kitap. kültür devrimi'ne denk gelen 1967 yılında 350 milyon adet basılmıştır. dönemin komünist generali lin biao’nun önsözde şöyle bi sözü vardır: “mao’nun yazdıklarına çalışın, öğretilerini takip edin, verdiği bilgilere göre hareket edin ve onun iyi bir askeri olun.”
  • cizdigi yuksek satis grafiginin çin'in yuksek nufusuyla birebir ilintili oldugunu dusunmekten kendimi alamadigim kitap.
  • kızıl kitap (the red book ritual), bir chris beyrooty & dean law & ariel luque & jiwon moon & daniel j. phillips & dean puckett & nicolas onetti filmi.

vizyon tarihi: 5 ağustos 2022
    ithalatçı: özen film
    türkiye dağıtım: özen film
    tür: korku
    yapım yılı: 2022
    süre: 84 dakika
    ülke: arjantin, yeni zelanda

filmin konusu:

“üç arkadaş evde yalnız kaldıklarında, eskilerden kalma “kızıl kitap” oyununu oynamaya karar verirler.

uzun zaman önce, satan ayininde kurban verilen büyücünün şeytani ruhunun, evin içinde serbest kalmayı beklediğinden habersizdirler.

kızıl kitap'ın kapağını açtıklarında şeytani ruha biraz daha yaklaşacak ve dehşet dolu sayfaları çevirmek zorunda kalacaklar.”

yönetmen: chris beyrooty, dean law, ariel luque, jiwon moon, daniel j. phillips, dean puckett, nicolas onetti
    oyuncular: valeria san martin, agustin olcese, marlene pedersen chauviere, bruno giacobbe, agustin bogliano, marcos bogliano, martin canalicchio, ines corengia, pablo vilela
    senaryo: ariel luque, daniel j. phillips

vizyon tarihi: 5 ağustos 2022

filmin altyazılı fragmanını buradan izlemek mümkün.
  • incil'den sonra en çok satılan kitap. belki de incilden daha çok satılmıştır kim bilir?
  • okuduğum okulda tayvanlı çinli kız ders zamanında söylemişti. bu kırmızı kitabı okumayı red edenler cezalandırılıyormuş. daha kötüsü okuduğun halde sana gıcık biri iftira atıp bu kitabı okumadığını veya lanet ettiğini söylerse başın derde giriyormuş. ailesi artan baskılar nedeniyle tayvana kaçtığını söylemişti.
hesabın var mı? giriş yap