şükela:  tümü | bugün
  • 11. yüzyılın başlarında hazar denizi'nin güneyinde tahran-tebriz-kazvin yörelerinde yaşayan bir oğuz boyu. ildeniz hükümdarı arslan şah'ın oğlu kızılbey'in oymaklarıdırlar. malazgirt savaşından sonra kelkit vadisi'ni ele geçirdiler. selçuklular tarafından tokat, amasya, konya,
    ankara, aydın, balıkesir, bolu, kastamonu ve sinop çevresine yerleştirildiler. bugünkü reşadiye çevresinde kızıl ahmetliler adında bir beylik kurdular. ii. murat döneminde kızıloğlu ahmet bey'in öldürülmesiyle dağıldılar.
    ayrıca (bkz: kızılcaören)
  • atatürk ün de dahil olduğu türkmen boyu. anadolu dan balkanlara göç edenleri kocacık yörükleri olarak adlandırılır.atatürk ün dedesi kızıl hafız ahmet efendi de aslen, kızıl oğuzların iskan edildiği makedonya nın batısındaki kocacık köyündendir.
  • yirmi bilmem kaç, otuz bilmem kaç yaşlarına kadar soyunu sopunu bilmemiş, devlet soy kayıtlarını açınca, anne tarafından üçüncü nesil ninesi razgradlı çıktı diye "bulgarmışız biz aslında, avrupalıymışız" diyen göt yalayıcılar bilmez ama biz biliriz. ne bulgarız, ne slavız, ne avrupalıyız, örül örül, kaba saba kızıl oğuz türkmenleriyiz. avrupa'nın vebası, eğlence olsun diye adamın götünden kan alanlarız. güneydoğu avrupa'nın gen havuzunu allak bullak eden, "bu adamlar slavız diyorlar ama kara kurular, nasıl oluyor?" sorusundaki gizli özneyiz.