şükela:  tümü | bugün
 • cin'in bati bolgelerinde yasayan memeli.
  sevimli yuvarlak suratli, sivri kulakli, sirttan ayaga dogru kararan kabak tatlisi kizil postlu, fifi kuyruklu, yemek secmeyen, genellikle agac tepelerinde gezinen, irice bir kedi buyuklugundeki bu uysal* hayvanlar, pandadan ziyade rakun veya gelincik ile akrabadir; adi pandayi (dev panda) 20.yy basinda kayda geciren beyaz adam, az otede rastladigi bu hayvanciga da "kizil panda" veya "kucuk panda" deyivermistir.
 • pandadan çok kunduzu anımsatır,görüpte aha panda diyen yoktur warsada aciip sallamıştır hemen gidip bilet almalıdır
 • (bkz: hisli panda)
 • turuncu kızıl arası bir renkte, pandanın kafası büyüklükte, tombik gözüken ama bu görüntüsünün üstündeki acaip yumuşak görünen ve çok bol olan postundan kaynaklandığını sandığım, en yakın zamanda bir yerlerden bulup eve getirmek istediğim, kedi benzeri, şirinlik muskası hayvandır... habire ağaçlarda gezer, yere indiği pek görünmez...
 • ev kedisinden biraz daha büyük olan sevimli otcul memeli. siniflandirilmasinda sorunlar cikmistir ki önceleri rakun ailesinden oldugu dusunulen ama günümüzde uzmanlarin çogunun ayi ailesinden oldugunu söyledigi ve anavataninin himalayalar ve güney çin oldugu pandamsi.
 • rakun görünümlü panda... aslında panda adı bu hayvanın bir tür panda oluşundan değil "punya" kelimesinden gelmektedir. punya çincede bambu yiyen anlamındadır ve çin'de bambuyla beslenen tüm hayvanlara bu isim verilmektedir. kızıl pandalar da soyu tükenmekte olan diğer türler gibi koruma altında olup özel merkezlerde itina ile bakılmakta ve dahi eğitilmekteler. o denli kurnaz ve zeki keratalar yani...
 • dünya üzerindeki en sevimli canlılar listesinin önde gelenlerinden biri. atalarının kediler mi, köpekler mi, rakun mu, ayı mı olduğu belli olmamasından kaynaklanıyor sanırım.

  http://i649.photobucket.com/…legp6793/red-panda.jpg

  http://animal.discovery.com/…/gallery/red_panda.jpg

  http://www.woosk.com/…uploads/2009/08/red-panda.jpg
 • zamanında, rakun (procyonidae) ve ayı (ursidae) ailelerine dahil edilmiş olsalar bile, son olarak kendi ailesinin varlığı kabul edilmiştir. ailuridae ailesine bağlı, ailurus fulgens olarak kayıtlı türdür. bu ailenin yaşayan son türüdür. sevimliliğinden her ne kadar bahsedilmiş olsa da, bir daha vurgulamakta sakınca yoktur. oyuncak gibi bir hayvan. hatta, ben böyle oyuncak hayvan görmedim.
 • dünyadaki en acayip, en kendini bilmez hayvanların avustralya'dan çıkması gibi, en sevimli hayvanlar da asya'dan çıkıyor. bu veletler de en güzel örneklerinden biri.

  http://forgifs.com/…d/206135-1/red-panda-scared.gif