şükela:  tümü | bugün
 • vaktiyle, vatanın elden gittiğini anlatmak için sıkça kullanılmış tamlama.

  bununla birlikte pek çok farklı türdeki esere de isim babalığı yapmış. benim bildiklerim ve bulabildiklerim şunlar:

  1. öncelikle tabii yönetmenliğini nejat saydam'ın yaptığı, başrollerini ayhan ışık, figen say, kuzen vargın'ın paylaştığı bir türk filmi. filmde, yabancı bir devlet adına çalışan bir casus ile emniyat teşkilatı arasında yaşananlar anlatılıyormuş.

  2. böyle bir başlık anti-komünistlere nasıl ilham kaynağı olmaz. tekin erer'den 2 cilt, ak yayınları, yıl 1966. işte bazı alt başlıklar:

  - karıncalar
  - içimizdeki düşman
  - komünizm böyle gelir
  - böyle kof ordudan korkulmaz
  - ne moskona'nin şekeri ne komünistin yüzü! (aynen böyle)
  - işçi kardeşlerim, yavrularim
  - boğaz tokluğuna çalişmak

  3. 12 mart 1971 öncesi dağıtılan 1965 tarihli, tip'i hedef alan propaganda broşürü. bedir yayınevi tarafından yayınlanmış.

  4. bunu gerçekten tuttum: türkiye'de yayınlanan ilk anti-komünist temalı çizgi roman. "soğuk savaşın endişe, hezeyan ve gerilim dolu sosyal ortamının ürünü olan çalışma, korkutucu gelecek tasavvuruyla dikkat çekiyor(!)"

  tanyel ali mutlu bu çizgi romanla ilgili bir yazı yazmış, nerede yazmış bulamadım. işte o yazıdan birkaç kısa parça:

  " is this tomorrow isimli çizgi roman, okurlarını komünizm tehlikesine karşı uyarmak amacıyla hazırlanmıştır. amerika'nın komünistler tarafından ele geçirilmesini anlatan çizgi roman, tamamen renkli ve 52 sayfadır. 10 sente satışa çıkarılan ama daha çok kiliseler tarafından ücretsiz olarak dağıtılan is this tomorrow 4.000.000 adetin üzerinde basılır. kitap aynı yıl a quand notre tour? (sıra bizde mi?) adıyla kanada’da yayımlandığında bu kez komünistler tarafından ele geçirilen kanada’dır. çizgi romanın bir propaganda aracı olarak kullanılmasının en ünlü örneği olan is this tomorrow'u bizim için daha da ilginç kılan, kitabın kanada versiyonunun 1949 yılında türkiye’de kızıl tehlike! adıyla yayımlanmasıdır. "

  "tam bir korku masalı olan kitap, ilk 21 sayfasında komünistlerin iktidarı ele geçirmek için başvurdukları/başvuracakları hilelerin, sonraki 27 sayfasında ise komünist bir ülkede yaşamın nasıl olacağının anlatıldığı iki bölüm halinde kurgulanmıştır. birinci bölümde dikkat çekici olan, komünist tehlikenin uzaktaki düşman bir ülke (sovyetler birliği) ile sınırlı tutulmamasıdır. kremlin'den gelen emirlerle hareket etseler de, ülkeyi ele geçiren amerikalı/kanadalı komünistlerdir."

  "kızıl tehlike!'nin türkiye macerasına ilişkin bilgiler çok sınırlı: "takdim" ve "netice" gibi çizgi romanlarda alışık olmadığımız bölümlere yer veren, kitap formatında yayınlanan belki de ilk türkçe çizgi roman olan kızıl tehlike!'nin, türkiye'de kaç adet basıldığını, ne kadar ilgi çektiğini ya da televizyonun henüz yaygınlaşmadığı yıllarda yayımlanan bu propaganda çizgi romanının okur üzerindeki etkilerini bugün tespit etmemiz mümkün değil. ancak fiyatının 65 kuruş olmasından yola çıkarak (zamanın popüler dergilerinin fiyatı 50 kuruştur) kitabın bir propaganda ürününden beklenin aksine ucuz olmadığını söyleyebiliriz."

  işte böyle dostlar. kızıl tehlike... seç beğen al!
 • aşağı yukarı 3 haftada bir yaşanır.

  evet, evliyim.
 • kız arkadaşlarımın bana hitap şekli. artık rumuz olarak kullanmayı düşünüyorum.

  *

hesabın var mı? giriş yap