*

şükela:  tümü | bugün
  • 1932 - 33 yıllarında yazılmış, orijinal ilk baskısı 1933'te basılmış, yazılama yayınevi'nden ilk baskısı ise 2015'te basılmış kitap. kitabın tam adı: "kızıl tıp: sovyet rusya'da toplumsallaştırılmış sağlık". kitabın yazarları sir arthur newsholme ve john adams kingsbury'nin sovyetler birliği'ndeki sağlık sistemini değerlendirmek üzere sovyet rusya'ya giderek yerinde incelemeleri sonucunda ortaya çıkan bir kitap bu.

aslında dün gece bir etkinlik sonrasında kitabı gördüm ve abime hediye etmek için aldım hemen. tabii kendisi bir kongre için şehirdışında olduğu ve ben kitabı elime aldığımda dayanamadığımdan okumaya başladım eve dönüş yolunda. henüz çok fazla değil, 50 sayfa kadar okumuş olsam da reel sosyalizmin tıp ve sağlık hizmetleri alanındaki yansımasını çok güzel anlattığını söyleyebilirim.

arka kapak yazısı:

1917 ekim devrimi ile kurulan sovyetler birliği, yaşamın her alanında "insanı" merkeze yerleştirmişti. eğitimde, sanatta, bilimde, sporda ve toplumsal üretimde olduğu gibi sağlık alanında da bu anlayış hakimdi. devrim'in hemen ertesinde sağlık hizmetleri toplumun bütününün yararını gözetecek şekilde örgütlenmeye başlamıştır.

hastalıkları kişilerin bireysel sorunu olarak ele alan kapitalist tıp her türlü teknolojik ilerlemeye rağmen sağlığı insanların içinde yaşadıkları toplumun yönetim biçiminden, sosyal politikalarından, kültürel değerlerinden, gelir ve eğitim düzeyinden, beslenme, barınma, sosyal sınıf, çalışma ve çevre koşullarından azade bir şekilde ele aldığı için tek tek insanları tedavi etse bile toplumsal bir "iyilik hali" sunamamaktadır.

elinizdeki kitap "kızıl tıp", sovyetler birliği'nin ilk yıllarında toplumcu tıp anlayışı ile yeniden örgütlenen sağlık hizmetleri deneyimini ayrıntılarıyla ele almaktadır.
  • sağlık sisteminin 80'li yıllardan itibaren hızla daha çok ticarileştiği ve hastaların müşteri haline geldiği kapitalist ülkelere oranla, sosyalist ülkelerin sağlık sisteminin nicel ve nitel açıdan nasıl üstün olduğunu gösterir.

burjuva politik iktidarın güdümündeki ana akım medya çok uzun zamandır özel sağlık hizmetlerinin daha iyi olduğu konusunda halka yalan söylemektedir. oysa ki, devlet tarafından getirilen sağlık hizmetlerinin daha niteliksiz oluşu, karların özelleştirildiği, zararların kamulaştırıldığı kapitalist üretim sistemine ve kamusal sağlık hizmetlerinin kasten içinin boşaltılmasına bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

sosyalist sağlık sistemi, uygulamada elde ettiği başarılarla gerçeği açıkça ortaya koymuştur.

(bkz: sosyalizm/#14955850)
  • izge günal hocanın değerlendirmesi ile kızıl tıp kitabı;

http://bilimsol.org/…ri/kizil-tip-tan-kizil-bilim-e

kitabın çevirmeni selçuk görmez'in söyleşisi.

http://haber.sol.org.tr/…a-neden-herkes-sagligindan

kitabın önsözüne katkı koyan m. akif akalın'ın katkıları olan sınıfın sağlığı bloğu kaçırılmamalı.

http://haber.sol.org.tr/…a-insanlar-ne-yiyor-148639

kitap mı? sayfa 133 neden sosyalizm gerekli ve emekçi çocukları nasıl sağlıklı oluru öyle güzel anlatıyor ki.