şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle belirteyim, bilgiyi bir arkadaşımın direkt ilgili kişisinden ögrenip bana anlatmasıyla ögrendim. bu işi yapan kişiyle görüşmedim. ögrenen kişiye defalarca gerçekliğini sordum.
    rezalet şu: mundo tekstil adında bir firma ege bölgesinde kızılay ile bir anlaşma yapıyor.
    anlaşmaya göre kızılayın giyim bağış kutularını tedarik edecek ve bu kutularda biriken giyim eşyalarını toplayacak.
    bu toplamayı gerçekleştirdikten sonra toplanan kıyafet bağışlarının %25'ini kızılaya teslim edecek. bu %25 ağırlığa göre mi sayıya göremi hesaplanıyor bilmiyorum. kalan %75 ise bu yüklenici firmaya kalacak.
    firma, elinde olan bu kıyafetleri yurt dışında ikinci el mağazalar olan yerlere satacak ve elde edilen kazancın %5'ini nakit olarak kızılaya verecek ve geri kalan kazanç kendilerine kalacak.

yani bizim ihtiyacı olan kişilere ulaştırsin diye bağışladığımız kıyafetler birilerini cebine gidiyor. biz de birilerine faydamız oldu diye mutlu oluyoruz.

özellikle bu giyim bağış kutularıyla ilgili kesin bilgi sahibi olanlar varsa mesajlarını burada yazacağım.
  • (bkz: yap işlet devret) modeli.

köprülerden, otoyollardan, şehir hastanelerinden ne farkı var?

şaşırdım mı? hayır.