şükela:  tümü | bugün
  • yeniden yapılanmaya giren kızılay gibi, çapa'da binasını yenileyen merkez.bir yanda tadilat yapılırken bir yanda kan bağışının yapılması bu esnada kapının açık olması,üstü başı toz içinde çalışanların kan alım odasında gezmesi ile akıllarda birçok soru işareti bırakan merkez.
  • çapadaki şubesinin ulaşım numarası 0.212.534 68 73 fax numarası ise 0.212.635 29 07 dir. ancak ne kadar gayret gösterilirse gösterilsin o telefonlara bakmama gibi bir tutum içerisindedir çalışanları. binbir zahmetle ulaşıldığı zaman ise sorulan sorulara cevap gelmemektedir. örneğin

-(kızılay) : alo
    -(nanu) : hanfendi iyi günler. hepatit c testi yaptırmak istiyorum. fiyatı nedir ve hangi saatlerde geleyim?
    -(kızılay) : ayrılmayın.
    ...
    ...
    ...müzik devam eder
    ...
    ...
    -(kızılay2) : alo!
    -(nanu) : hanfendi iyi günler. hepatit c testi yaptırmak istiyorum. fiyatı nedir ve hangi saatlerde geleyim acaba?
    -(kızılay2) : ayrılmayın.
    ...
    ...müzik hala devam
    ...
    -(kızılay3) : alo!
    -(nanu) : hanfendi iyi günler.ben hepatit c testi yaptırmak istiyorum. siz görüştüğüm 3. kişisiniz. lütfen fiyat ve hangi saatte geeceğimi söylermisiniz.
    -(kızılay3) : niye sinirleniyosunki beyfendi, burası yoğun bir kurum. ayrılma hattan (sen-benli formata girdik hadi bakalım hayırlısı)
    -(nanu) : bekliyorum
    ...
    ...
    ...
    -(kızılay4) : alo!
    -(nanu) : santral dimi
    -(kızılay4) : evet
    -(nanu) : ben yaklaşık 10 dakikadır hepatit test ücreti için bekliyorum.
    -(kızılay4) : ben aktarmıştım sizi ama, durun bi daha deneyeyim
    ...
    ...
    ...
    -(kızılay5) : alo!
    -(nanu) : hanfendi bende ibnelik alametleri başgösterdi. böyle delik etrafında tatlı tatlı bir kaşıntı, bir uyuşma sormayın. ne yapmalıyım?
    -(kızılay5) : !!!! terbiyesiz, sen git de ananla dalga geç. ( ve telefon kapanır.)

bizzat yaşadım, sıtkım sıyrıldı aramadım bi daha. allah işi düşenlere sabır versin.
  • çapa şubesi yapılan son tadilatlarla birlikte çile çekme merkezi havasından kurtulup çağdaş bir bina haline gelmiş. kan vermek için şubeye gittiğinizde ilk olarak kayıt bölümünden bilgilerinizi dolduracağınız bir form alıyorsunuz. formu doldurduktan sonra yine kayıt bölümünden bilgilerinizi sisteme girmelerini beklemeniz gerekiyor. daha sonra ilk kontrol için bir miktar kanınızı alıyorlar ve tansiyonunuzu ölçüyorlar. ortalama beş dakika sonra kan sonuçlarınız çıkıyor ve doktor tüm bilgilerinizi inceledikten sonra kan verip veremeyeceğiniz ya da ne zaman kan verebileceğiniz konusunda sizi bilgilendiriyor.
  • çapadaki şubesinde, lcd televizyonlar karşısında kan verdiğiniz, ardından size ikram olarak verilen meyvesuyu ve çokoprenslerden yüzsüzlük yapıp 3er 5er tane yiyebildiğiniz, üstüne bir de yolda yemek için çubuk kraker alabildiğiniz mekan.
  • cep telefonunuza "kan verme zamanınız geldi bizimle bağlantıya geçin" tadında sms atarak harika bir hatırlatma sistemi yapan kurum.

mesajdan sonra bağış çin 10 - 15 defa farklı zamanlarda ararsınız, her seferinde de görevli arkadaş bir yere kadar gitti sonra arayınız diyip kapı - duvar yaparlar.
  • türkiye çapında 56 taneler ve şöyleler;

istanbul çapa kan merkezi, çanakkale kan istasyonu, çorlu kan istasyonu, edirne kan istasyonu, lüleburgaz kan alma birimi, bursa kan merkezi, balıkesir kan merkezi, yalova kan istasyonu, istanbul zeynep kamil kan merkezi, düzce kan merkezi, bolu kan alma birimi, izmit kan istasyonu, sakarya kan istasyonu, orta anadolu (ankara) bölgesel kan merkezi, kayseri kan merkezi, eskişehir kan merkezi, konya kan merkezi, sivas kan merkezi, zonguldak kan merkezi, karabük kan istasyonu, kırıkkale kan istasyonu, kırşehir kan alma birimi, nevşehir kan alma birimi, doğu (erzurum) bölgesel kan merkezi, erzincan kan istasyonu, van kan merkezi, ığdır kan alma birimi, muş kan istasyonu, güney (gaziantep) bölgesel kan merkezi, diyarbakır kan merkezi, iskenderun kan merkezi, adana kan merkezi, kilis kan istasyonu, mersin kan istasyonu, siirt kan istasyonu, malatya kan merkezi, batman kan alma birimi, kahramanmaraş kan istasyonu, karadeniz (trabzon) bölgesel kan merkezi, samsun kan merkezi, giresun kan istasyonu, rize kan istasyonu, artvin kan istasyonu, gümüşhane kan alma birimi, ordu kan istayonu, ege (izmir) bölgesel kan merkezi, aydın kan istasyonu, denizli kan merkezi, kütahya kan alma birimi, manisa kan istasyonu, ödemiş kan istasyonu, uşak kan istasyonu, tire kan alma birimi, antalya kan merkezi, ısparta kan istasyonu, burdur kan alma birimi.

adresleri için;
    http://www.kizilay.org.tr/…ive=&start_from=&ucat=3&
  • kartal'da da bir tane vardır.inşaat halindeki adliye sarayı'nın yanında bulunur.gayet temiz ve ilgilidirler.
  • bugün saat 17.00 civarında bakırköy şubesine uğrayıp kan bağışında bulunacağımı söyledim. ama 9.00-15.30 saatleri arasında kan bağışını kabul edebileceklerini söylediler. hiç değilse böyle bir zamanda geç saatlere kadar merkezlerde bulunup, insanların kan bağışlarını kabul etseler. yarın bellki çapa'ya gidip kan veririm, eminim orada daha rahat bağış yapılıyordur.
  • bir keresinde şehir merkezinde işim varken* , kızılay kan merkezini görünce, hazır boş zamanım da var, ben niye kan vermiyorum amk diye düşünüp girdiğim merkez. kan verenlerin oturduğu hafif eğimli rahat koltuklar ve form doldurmak için rahat kanepelerin yanı sıra ilerideki masada duran kızılay maden suyu ve topkekler ilgimi çekmişti biraz. kan vermek için gerekli formları doldurdum, rahat bir beş dakikam falan geçmiştir. zaten form doldururken etmediğim küfür kalmadı, sikicem abi bu kadar zor olmamalı kan vermek. şaka şaka, gerekli sorular vardı sadece.

herneyse, kan almadan önce, "karnın aç mı" diye sordular. o topkeklerden vereceklerdi diye düşünüp bir anda beynimde yayılan dopaminin etkisiyle mutluluktan uçtum. demek ki üzerine hayatımızı harcadığımız para kazanma, makam mevki, şöhret hırsı, aşk, romantizm falan her ne bok varsa hepsi boşunaymış, insan denilen yavşak hayvan cinsi bir topkek ile mutlu olabiliyormuş. o an topkeki iştahla yediğimi gözümün önüne getirip hayatın anlamını aramanın artık bu noktadan sonra boşuna olduğunu düşündüm. hayatın anlamı o topkeki yeyip, o buz gibi soğuk maden suyunu o sıcak yaz gününde içip rahatlamaktı. insanoğlu milyar yıllık evrimini, o topkeki, o seksi beyin kıvrımlarını kullanarak kurduğu ayı gibi büyük fabrikalarda yapmak için tamamladığını düşündüm. düşüncelere dalmışken görevlinin bir daha sorduğu soruyla kendime geldim. "açım abi" dedim, "yıllardır bir şey yemedim abiler". gözlerimle küçük emrah bakışı atmaya da çalıştım ama o pek olmadı sanırım.

görevli de "aç halinle kan veremezsin yarrağım, siktir git bir şeyler ye, sonra geri gel" diyerek beni nazikçe gönderdi. o an "ama dostluğa, barışa ve kardeşliğe açım" diyesim gelmedi değil. adam topkeklerin üzerine yatmış, yolsuzluk yapıyor amına goduğum diye düşündüm. amk ülkeyi sikmişler ağalar diye homurdanıp çıktım. üzerimde müthiş bir hüzün, müthiş bir yılgınlık vardı. toktum ben zaten abi, ne yiyecem. dolaşıp geri döneyim o kadar form doldurdum boşuna gitmesin diye düşündüm önce bi. sonra üşendim ama, dönmedim geri. bu da böyle bir anımdır.

sonradan öğrendim ki o topkekleri kan verdikten sonra veriyorlarmış. evet, kan verin ipneler, topkek veriyolar, ayrıca buz gibi kızılay maden suyu.