şükela:  tümü | bugün
  • denizli'ye bagli bir ilce. aphrodisias antik kentine cok yakindir. sirin bir pazar yeri vardir, ve el dokuma tezgahlariyla unludur.
  • troy filminin butun kiyafetlerinin dikildigi bicildigi memleket. gecen televizyonda cikmi$ti amca. netekim cok tatli bi amcaydi. spikerin "filmi izlediniz mi" sorusuna "hanim evladim burasi kucuk bi kasaba, pek sosyal faaliyet olmaz. film de haliyle buraya gelmedi daha. ama izlemeyi cok isterim" diyerek beni 180 derece vertical mirror yapmi$ti vesselam.
  • mustafa deniz kizilcaboluk arkadasimizin soyismi...
  • ilçe değil, tavas'a bağlı bir beldedir, dokumaları ünlüdür. bir dönem çokça sofra bezi dokunurdu burada. şimdilerdeyse, şile bezini veya buldan bezini andıran (tam olarak aynı olmayan) kızılcabölük bezini dokumaktadırlar. hatta kasabanın merkezinde bu bezden yapılan gömlekleri, bluzları satan dükkanlar var, ucuz ve güzel şeyler, uğrarsanız bakabilirsiniz. merkezine denizli köylerindeki ve kasabalarındaki yaşamı yansıtan bir müzecik de açmışlar. şimdilerde denizli'nin zenginleri burası ve tavas arasındaki arazileri satın alarak, hoş sayılabilecek, bağlı, bahçeli taşra evleri kondurmaktadırlar. cevizlik, bademlik gibi 'endüstriyel' ürünleri elde edecekler yerler olarak da burası ile vakıf köyü arasında arazileri götürmektedirler.
    ilginçtir, halkı bağlı olduğu tavas halkına göre genel olarak daha modern olmuştur her zaman (denizli ölçülerinde elbette). rivayete göre 60'larda falan açıkhava sineması da barındırırmış.
  • tavas-karacasu karayolu üzerinde tavas'tan gittiğiniz zaman ilk kasabadır. kızılcabölük'ten sonra karahisar beldesi gelir. kızılcabölük'e yolunuz düştüğünüzde çarşıda kebap yemenizi tavsiye ederim. yanına söğüş domates ile koyun yoğurdu da veriyorlar. on numara derim ben.
  • aynı zamanda aydın'ın koçarlı ilçesine bağlı bir köy.
  • denizli'nin tavas ilçesine bağlı 5500-6000 nüfuslu şirin bir beldedir. tekstil ve dokumacılık temel geçim kaynağıdır. çok eski bir yerleşim birimidir ve buram buram tarih kokar.

bağlı olduğu ilçeye göre çok daha moderndir. üniversiteye öğrenci kazandırma konusunda bağlı olduğu ilçeye göre daha başarılıdır. içki tüketim oranı bir hayli fazladır. kışın ıssızdır ancak yazın üniversite öğrencileri, memurlar ve şehir dışında yaşayanların gelmesiyle hareketlenir, cıvıl cıvıl olur.

bu arada bu küçük beldenin takımı (bkz: kızılcabölükspor) bu sene 3. lige çıkmıştır.

eğer yolunuz düşerse ve bir doğaseverseniz, kızılcabölük'le denizli'yi birbirine bağlayan şose yolu takip etmenizi -özellikle nisan mayıs aylarında- şiddetle tavsiye ederim. bahsettiğim yol milli mücadele yıllarında mühimmat taşımak için kullanılmıştır.
  • gecenin bir yarısında, yolun karşısından sorduğum soruyu duyabilmek için, geçen arabaya aldırmadan yanıma gelip, hayırdır birader bu saatte burda ne arıyorsun demek yerine duyduğum en tatlı şivelerden biriyle "burada bulamazsın, en yakın tavas'ta var" diyerek beni bakkal dükkanına davet edip oradaki interneti ücretsiz kullanabileceğimi belirten ve boynuna sarılasımı getiren tonton bir amcaya, merkezinde içinde uzun ağaçların gölgesi altında tarihi eserlerin bulunduğu sevimli bir parka, parkın hemen yanındaki kahvede geç saatlere kadar hem oyun oynayıp hem muhabbet eden sıcak insanlara, park ve kahveyle aynı meydanda bulunan ve topu 50 kuruş olmasına karşın leziz dondurma satan dükkana, muhtemelen tüm sakinlerinin birleşip dolduramayacağı kadar büyük bir düğün salonuna * sahip olan ve yakınlarındaki vakıf köyü'nde herakleia salbake antik kenti bulunan sevimli yerleşim yeri. yolunuz o taraflara düşerse, meydandaki kahvede bir çay içip güzel insanlarıyla sohbet etmeden geçmeyin.
  • özay gönlüm'ün ailesi bu kasabadandır. denizli'nin bütün köy kasabaları gibi özay gönlüm şivesini duyarsınız.

(bkz: gaydırı guppak cemilem)