• senin elinde kızıldenizi yaracak imkan var, güç var ve sen firavundan kaçıyorsun... laann bıraaakk !
  • evet inanıyorum.
  • ölüyü dirilttiklerine, suyu şaraba çevirdiklerine, miraca çıktıklarına vs vs inanıyorsunuz da kızıldeniz'i ikiye yardığına mı inanmayacaksınız. dağ başındaki çalıyla konuşan adam kızıldeniz'i de yarar hint okyanusunu da..
  • musa tarihsel bir figür değil mitolojik bir figürdür. tarihi hiçbir kayıtta da kızıldenizin ikiye ayrılması gibi bir olay yoktur. kaynağı tevrat olarak alırsanız iş değişir tabi.
  • ayrıca ; muhammed'in göğe yükselip, allah ve öte âlemleri görüp geriye döndüğü günü kutluyoruz.
  • (bkz: şizofreni)
  • kuran'dan öğrenen için imkansız olan hadise. kuran'da ne ikiye yarılan bir "bahr"dan ne de doğa üstü bir olaydan bahsedilmez... bildiklerinizi unutun (bkz: musa'nın bahr'ı infilak ettirmesi)

ayrıca (bkz: kızıldeniz'in yarıldığı nerede yazıyor sorunsalı)
  • ayım yarıldığına inanan için hiçbir şeyin önemi yoktur herşeye inanabilir
  • hayatı masal tadında yaşamaya neden olur.
  • kritsof kolomb bakmış yerliler kendisine baş kaldırıyor artistlik yapıyor. o sırada da ay tutulması olacak.
    demiş sizi tanrı'ya şikayet ettim bu gece ayı kızıla boyayacak bu size birinci ihtardır. bana karşı gelmeye devam ederseniz sizi yakacak yok edecek.yerliler bakmış gece ay çıkıyor hem de kıp kırmızı, anında hepsi kolomb'un ayaklarına secde etmişler.
    gelgit yaşanmasından dolayı denizi iki yardı diye birisi uydurduysa bunda yaranın kabahati yoktur, araştırmayanın vardır.

kaldı ki mısır kayıt kuyudat olarak gelmiş geçmiş en başarılı toplumdur. bir gecede 30 bin kişilik ordunun firavun 8. sobekhotep ile kaybolduğuna dair herhangi bir belge yazı hiç bir emare yoktur.

ilber ortaylı hocama da göre musa firavunun kızının gayri meşru veledidir. çocuğu öldürülmesin diye nil nehrinin yanında buldum masalıyla kendi veledini saraya sokup dedesinin yanında korunarak yaşamasını sağlamıştır. aslında musa saf bir firavun prensidir. celal şengör hocaya göre de musa diye bir karakter yoktur, ezik ibranilerin kendilerini yüce gösterebilmek adına uydurdukları bir kahramandır.
hesabın var mı? giriş yap