şükela:  tümü | bugün
  • ay'a gidildiğine inanmayan yurdum komplo teorisyenlerinin sorgusuz sualsiz inandığı olay...
  • ayın ikiye yarıldığına da inanır.

sineğin bir kanadında zehir diğer kanadında panzehir olduğuna inanır.

deve sidiğinin faydalı olduğuna inanır.

nuh'un milyonlarca böcek türü, binlerce hayvan türü ve insanlardan oluşan bir kitleyi gemiye sığdırıp tufan boyunca hayatta tutup tufan bitince hepsinin tekrar çoğaldığına inanır.

büyüye inanır.

kendi doğduğu coğrafyanın bütün inanışlarını harfiyen kabul etmişken başka coğrafyalarda doğmuş insanların tamamen yanlışta olduğuna ve bu yanlıştan dönmezse -burası mezheplere göre değişiyor- sonsuza kadar cehennemde yanacağına/ "ruhlarının" yok edileceğine inanır. ( neredeyse 4 milyar insana bilgisayar oyunlarındaki bot muamelesi yapmak. )

insanlık tarihinin 7000 yıla yakın olduğuna inanır.

bütün dinlerin değiştiğine ancak sadece kendi mahallesinde yaşanan dinin değişmediğine inanır. ( insanın narsisizminin kendine yaptığı kıyağa bakar mısın? en iyi millet kendi milleti, en iyi din kendi dini, en iyi yemeği de annesi yapar bunun ahah )

sonuç olarak, inanır arkadaşlar. bilmez. bilmek de istemez.
  • (bkz: aramıza hoşgeldin)
    (bkz: nasıl mağara iyi miydi)
    (bkz: on bin yıllık mevzuyu ben buldum zannetmek)
    (bkz: algılayamadığı şeye yok demek)
    (bkz: gözlerimi kapattım güneşi söndürdüm)

bayılıyorum bunlara, böyle yeni bir şeyler keşfetmiş gibi, bir yerlerde hata bulmuş gibi, yırtık dondan çıkarak her üç beş ayda bir başlıklar açıp "aa hakket lan bak aya gidildiğine inanmıyor, ama kızıldenizin yarıldığına inanıyor muahaha, ben buldum" diyen aşırı bilgi abidesi insanlarımızı diyorum evet. harvard bok yemiş bunların yanında, yazık beyinler göçüyor devletin bir müdahale etmesi lazım. gerçi bununki çoktan göçmüş ama, gelecek nesiller şeyolmasın.

kimilerine göre komik bir inanıştır. lakin "osuruktan tesadüfen oluşmaya" inanmak gibi değildir. sorulduğunda kendine ait bilgisi sıfır olan bir adamın, dogmatik olarak inandığı şeyleri toplasak, gülüp eğlendiği şeylerden çok daha fazla olduğu aşikardır. örneğin bu tipler 69 yılında aya insan gönderildiğine, ama bugünün çok daha fazla gelişmiş teknolojisi ile şu anda gönderilemediğine inanırlar. (bunun adı inanmaktır yavrum, sen bir tarafını da yırtsan.) (ama pardon gerek yoktu di mi.. (bkz: neden tekrar ay'a gitmiyoruz). haliyle adam bir ışid'liden daha terörist ve radikal şekilde inanmış amerika'nın aya gittiğine)

dünya 4 milyar yıl önce oluştu diyenlere sorgusuz sualsiz inananların (evet inananların) bugün "orada mıydınız ne biliyorsunuz" diyerek eleştirdikleri inanmadır. (şimdi biri bana mesaj atacak, "ama elimizdeki veriler".. hangi veriler? senin elindeki mi?)

özetle dogmatik radikallerin, kendine bakmadan başkasını eleştirmek için ortaya attığı bir inanmadır.