• ilkokul yıllarımızda kurduğumuz mahalle takımımızın ismi. yugoslavya göçmeni bir ailenin çocuğunun tuttuğu takım olması sebebiyle takımımıza bu ismi vermiştik. sözü geçen mahalle samatya'da olduğu için kadrosunda türk-kürt-ermeni-rum çocuklar vardı. bir daha da ülkemde böyle ütopik bir takım görmek nasip olmadı.
  • yabancı futbol takımları arasından ismi dilimize çevrilmiş olan benim bildiğim tek takımdır. düşünüyorum düşünüyorum sebebini bulamıyorum.

real madrid - öz madrid şeklinde bakınca olaya komik oluyor tabii bir açıdan.
    atletico madrid'ten ayrilanlar kurmuş, real madridi. neyse, konudan çok kopmadan entryi kapatalım. bitti.

edit: real, royal yani krallığa ait demekmiş ispanyolcada. neyse sonuçta o da çevrilmemiş türkçeye. kızılyıldız diyerek kapaatıyorum entryi.
  • çocukluğu 90'lı yıllara rastlayanların efsane olarak adlandıracakları takımdır. avrupa'da resmen herkesin ağzına sıçarlardı. birçok efsane oyuncu yetiştirmiş ardından yugoslavya'nın dağılmasıyla sesi kesilmiş olan kulüp.

edit: (bkz: crvena zvezda)
  • asıl adı fk crvena zvezda olan futbol takımıdır.
  • sen kalk şampiyonlar ligi'ne katılmak için en dipten 3 tur geçerek play-off'a kal, orada salzburg gibi dişli bir rakibi bitti denilen maçta saf dışı bırakıp gruplara kal. sonra forlan gelsin seni ölüm grubuna bıraksın gitsin. ulan hiç mi insafın yok be dünya? 0 puanı bilemem, son maçlara doğru grupta sıralamalar netleşirse ki, netleşme ihtimal çok yüksek, belki diğer takımlar acıyıp paf takımla falan çıkar da puan verirler yoksa işleri zor. ama şundan eminim; liverpool yine acıma yetime mottosuyla sahada olursa işleri çok daha zor. beşiktaş'ın adının temizlenmesi olası yani. gerçi bu ibne l'pool yemin etmiş gibi 7 atıp atıp bırakıyordu. heriflerin beşiktaş ile ne zoru varsa artık, bilemiyorum.
  • ingilizlerin 'red stars belgrade', almanların 'roter stern belgrad' dediği klüp. adını kendi diline çeviren sadece biz değiliz yani. kızıl yıldız simgesinin soğuk savaş yıllarında siyasi bir sembol olmasından (mesela kızıl ordu'nun sembolü ve sovyet askeri gazetesinin adı da kızıl yıldız'dı) kaynaklandığını düşünüyorum bu durumun. batılılar da muhtemelen kızılyıldız'ın bir doğu bloku ülkesi takımı olduğunu belirtmek için adını kendi dillerine çevirmişlerdi.
  • çölde kutup ayısına rastlamak, konya’da köpekbalığı saldırısına uğramak, uçak kazasından sağ kurtulup arı sokmasından ölmek gibi durumlara benzer bir kura çekmiş takım. daha ilginç olan durum ise c grubunda sadece liverpool’un ve kızılyıldız’ın şampiyonlar ligi şampiyonluklarının olması.
  • paranın saltanatı varsa halkın kızılyıldızı var
  • cl gruplarında 0 çeker diye düşünülen ancak 4 maçta 4 puan alarak futbolseverleri şaşırtan takım.
hesabın var mı? giriş yap