• ayni mantikla iskoc ligindeki hearts takimina kalpler ve de motherwell takimina senin anan guzel mi denmesi gerekirken denmiyor..ne is anlamadim.
  • cevabı olmayan bir soru.

yıllar önce babam kupon biriktirip hürriyet'in meşhur kırmızı temel britannica'larından almıştı eve. sıradan deli gibi okuyordum. sonra babam "ansiklopedi öyle okunmaz, aradığın konuya dizinden bakarsın, hangi ciltteyse açar okursun" diye yol yordam öğretti. ilk baktığım konu futbol oldu. gerçekten de vardı futbol maddesi, yedinci cilt olması lazım. bir çırpıda okudum. fenerbahçe-beşiktaş maçından bir enstantane vardı. enstantane kelimesini de ilk orada gördüm. babama ne olduğunu sordum. anlattı ve anlamadım.

maddenin sonunda avrupa ve güney amerika kulüpler arası şampiyonalarının finalistlerini gösteren bir tablo vardı. avrupa şampiyon kulüpler kupası finalistlerini okumaya başladım. real madrid, stade de reims, milan, liverpool, ajax, benfica... ve listenin son sırasında son şampiyon kızılyıldız!

şok içindeydim. kızıl, yıldız ikisi de bildiğimiz türkçe kelimelerdi. bir türk takımı avrupa şampiyonu mu olmuştu? hem de adını daha önce hiç duymadığım bir takım. elimde temel brittannica yedinci cildi, babama koştum. "kimdir nedir bu kızılyıldız, ne işi var bu listede" diye sordum. babamın soğukkanlı bir biçimde "yugoslav takımı" diyişi hala gözümün önündedir. türkçe mi konuşuyordu ulan bu yugoslavlar? "neden yabancı değil ismi?" dedim, kızılyıldız takımına neden kızılyıldız diyorduk lan harbiden? cevab veremedi. şok içindeydim.

yıllar sonra internete ulaşım imkanım olduğunda ilk araştırdığım konulardan biri bu oldu. takımın adı crvena zvezda çıkmasın mı? bu takıma ingilizce'de de red star denilmesin mi?

bu takımı kafasına göre isimlendirmek tüm dünyanın üzerinde sessizce mutabık olduğu ender olaylardandır. bu takımı kafasına göre isimlendirmek, insanlığın geleceğine umutla bakmamızı sağlayan ve insanlığa inancımızı tazeleyen, ortak bir kültürel değerdir. bir dünya mirasıdır.
  • bir soru.. kızılyıldız komünist olduğu için her ülkenin kendi dilinde söylenir. gerçekten bilmeyenler olabilir..
  • kızılyıldız diyince insanların aklına kırmızı bir yıldız değil, politik bir sembol gelmesindendir. bu sembol bizim dilimizde kızılyıldız olarak geçtiği için ismi çevrildiği zaman daha anlamlı olacaktır. bu nedenle ingilizcesi de red star'dır.
  • (bkz: crvena zvezda)
  • görür görmez gülümsediğim başlık.

bu soruyu 10-15 yıl önce babama sorduğumu çok iyi hatırlıyorum. babam da amblemlerinde kırmızı bir yıldız var, o yüzden, diyip "çok da şey etme" imasında bulunarak konuyu kapatmıştı. ben de sırpça bir isimleri olduğunu, gerçek isminin crvena zvezda olduğunu söylemiştim. o da "hanım akşama ne yemek var?" diyip konuyu geçiştirmiş, annem bana bakıp "ne yemek yapayım?" diyince obez bünyem sebebiyle konu kaynayıp gitmişti.
  • crvena zvezda zaten kızılyıldız demek.
    montenegro'ya neden karadağ diyorsak ondan diyoruz
  • birçok insanın küçükken görüp aha türk takımı mı yoksa dediği takım ismi. herkes bu takımın ismini kendi dilinde söylüyormuş.
  • "neden kırmızıyıldız değil de kızılyıldız?" diyerek polemiği bir tık ileriye taşımaktan şeref duyarım.
  • (bkz: estrella roja)
hesabın var mı? giriş yap