şükela:  tümü | bugün
  • gelinine laf sokma eylemini gelininin ve kizinin bulundugu
    bir ortamda kiziyla konusurken yapan kaynananin, gelinin onu
    kale almamasi uzerin soyledigi soz.
  • o anda ortamda bulunan bir insana iletmek istediğimiz bir mesajı başka birine başka bi şekilde söyleyip mesajı aslında alması gereken insanın anlama kapasitesinin yüksek olduğunu umut etme durumu.
  • fizik öğretmenim * tarafından sınıf ortamında sürekli ve sıkça yüzüme bakarak kullanılan, bu yüzden de beni bir çok dengesiz dokundurmaya maruz bırakan * deyiş.
  • serbest çağrışım için:
    (bkz: bahcelerde börülce oynar gelin görümce)
  • annelerin, onlari ziyarete gitmeyen, aramayan, sormayan, hayirsiz, öküz evlatlarina karsi uyguladiklari yöntem. mesela, öküz evlat, bir gün kiçini kaldirip annesini ziyarete gider. televizyonda without a trace dizisi vardir. dizideki kahramanin annesi, mafya tarafindan kaçirilir. anne televizyona dogru konusmaya baslar:

- yaa! zamaninda annenin kiymetini bilmezsen, sonra böyle aglarsin iste!
    - efendim?
    - sana demiyorum, bu adama diyorum. sen anneni arama sorma, sonra da mafya kaçirsin.
    - evet, yazik adama.
    - yok, hiç yazik degil. annesini aramayanlarin sonu bu olur iste!
    - nasil yani? mafya mi kaçirir?
    - evet. adam annesini aramamis, ayni sehirde oturdugu halde, ayda bir ziyaret etmis, mafya da ona annesinin parmagini yollar böyle!
    - bu adam annesiyle ayni sehirde oturmuyormus ki?
    - oturmasin! oturanlar için de durum ayni. hepsi sonra böyle aglar ama çok geç olur.
    - anladim.
  • en az bir kızı ve en az bir evli oğlu olan kaynananın kurabileceği cümledir. daha karma$ık anlatmak istersek eğer kendisine "babaanne" diyen torununun en az bir halası bulunan bir kadın söyleyebilir bu lafı gerçek anlamı ile...

not: torunun annesi hayatta olmalı. ve tabiki bir en az bir halanın da. ve en mühimi, kaynananın hayatta olması. yoksa alzaymır olsa kurabilir bu cümleyi. ama diğerleri hayatta olursa gerçekten kurulmu$ bir cümle olur. cümlemi skiyim.
    cümlemizin ba$ı sağolsun. *
  • güzel taktiktir. yapması da eğlencelidir. karşı tarafı gerer ama; anlarsa tabi.

edit: daha az olaraktan tabi...