şükela:  tümü | bugün
 • mükemmel olaydır...

  helal olsun diyor, alnından öpüyorum.
 • ben öldürmenin çözüm olmadığını savunuyorum. hadım edip veya sakat bırakıp ömür boyu yaptığı hatayı hatırlayarak pişman olmasını sağlamanın daha etkili bir ceza olduğunu düşünüyorum. ancak böyle caydırıcılık olur.
 • ecnebilerin overreaction adını verdiği hadiseyi icra etmiştir.

  ha bu overreaction neden veriliyor? bi' insan neden adaleti, kendi hayatına mal olma pahasına, kendi dağıtmaya çalışır? bi' şeylerin eksik olması lazım ülkede değil mi?

  belki de overreactionı verene değil de verdirenlere bakmak lazımdır.
 • tecavüzcülerin hadım edilmesi gerektiğini düşünüyorum. en iğrenç suçlardan biri olan tecavüzün, ölüm gibi kısa acı veren ve ölen kişinini yakınları dışında kimseye ibret ve caydırıcılık sonucu doğurmayan bir müeyyideyle değil; ömür boyu hatırlanacak bir yaptırımla cezalandırılması gerektiğine inanıyorum.

  ama öte yandan bu cezayı da bugünkü hukuk sistemindeki tecavüz suçunun cezasını da mahkemelerin kararıyla devlet vermelidir. bir öğretemedik siz ekşi sözlüğün çok bilmiş ahalisine herkesin kendi adaletini sağladığı dünyada kimsenin güvende olamayacağını.
 • bunu yapan bir babanın içinin ne kadar yandığını tahmin etmemiz mümkün değil bence.

  ayrıca ne kadar acıdır ki işte adalet bu noktada yetersiz kalıyor demek ki, baba gidip adaleti kendi sağlıyor. kendi adaletini sağlamak doğru değil bunu desteklemiyorum ama bir güvensizlik var ki bunu yapıyor insanlar, biliyor ki ceza almayacak, ya da aldığı ceza düşük olacak, ya da mahkeme sürerken kızı aşağılanacak, o saatte neredeymiş, üstünde ne varmış, kız razıymış vb. bir sürü şey söylenecek. bence ona bunu çaresizliği yaptırmış, çünkü kızın hamileliği anlaşılana kadar beklemiş. demek ki daha fazla sabredememiş.

  adamı tanımıyorum olayı da detaylarıyla henüz okumadık ancak böyle bir acı yaşarken bir insanı öldürebilmek ve bir de onun yükünü omuzlarına almak çok zor olmalı.

  emsal bir dava okumuştum, buna benzer bir hikayede kız kardeşine tecavüz eden adamı öldüren abisi ağır tahrik sebebiyle beraat ediyordu. bakalım bu acılı babanın sonu ne olacak?
 • ben olsam direk oldurmezdim. ayarlanmis bir kaza olur. ani bir gida zehirlenmesi olur ne bileyim zorla alkol komasina sokmak olur.

  csi adana bile cozemezdi
 • (bkz: ihkak-ı hak)
 • duyar kasacaklar, humanistler gelmeden söyleyeceklerimi söyleyeyim.

  o adamın götünden kan alır, sikinden tavana asar , ömür boyu işkence yapar, her gün beni öldür yalvarışlarını izlerim. sakın bana hümanizmden, çağ dışılıktan bahsetmeyin.
 • aslında bu tür vakaların kitleler tarafından kabul edilebilir görülmesi adaletin duygusunun verilecek ceza ile gerçekleşmeyeceğinin göstergesi. doğrudan bireye dokunan suçlarda evrenselcilik oynamadan önce yerel/ulusal taleplerin gözetilmesi buna göre ceza yasası yazılması gerekiyor.
  aşiret kültürünün olduğu bir toplulukla çekirdek ailelerin yaşadığı bölgelerde suçları aynı cezalarla caydıramazsınız nihayetinde. elbette bunu siyahla beyaz gibi ayıramazsın ama ortada bir meşruiyet sorunu olduğu aşikar.
  hülasası yargıda birlik ilkesinin hem adalete hem kamu düzenine ket vurduğunu düşünüyorum.
 • ya kız kendi isteğiyle yattı ve hamile kalınca ailesine tecavüze uğradığı yalanını uydurduysa?

  ha?

  uyarılar üzerine edit: kız 13 yaşındaymış, haberde göremedim, entry üzerine gelen uyarılarla öğrendim. bu nedenle entryimi, bu olay için geri alıyorum. ancak mağdurun 18 yaşını geçtiği benzeri olaylar için entryim gecerlidir.