şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belçika kralı ıı. leopold’un afrika’daki sömürgelerinden biri olan kongo’da, bir din adamı tarafından gizlice çekilmiş fotoğraftaki adamdır. kendisi gibi köle olan ve yeterince kauçuk toplayamadığı için cezalandırılan 5 yaşındaki kızının kesilen sol eli ve sağ ayağına bakıyor.

  bu korkunç fotoğraf 1885 ve 1908 yılları arasında kral leopold’un afrika’daki hakimiyeti süresince işlenen 5 milyon cinayet ve sayısız işkenceden sadece birisinin tanığı ve kral leopold’un, afrika’da sahip olduğu topraklardan elini çekmesi ile sonuçlanan medya tepkisini başlatan belgelerden birisi.

  internet’te bu fotoğrafın altındaki tartışmalardan birisinde belçikalı olduğunu söyleyen biri şu yorumu yazmıştı: “belçikalıyım, dahası bir tarihçiyim. belçika’nın geçmişindeki bu utancın 4 yıl boyunca aldığım dersler içinde bir kez olsun tartışılmamış olmasını son derece dehşet verici buluyorum”.

  dünya üzerinde benzer haksızlıkların hiç yaşanmamış olduğu bir karış toprak dahi yok. bu zehrin yegane antikoruysa insanın çirkinliğe yatkın doğasını kabullenip uğursuz tarihini öğrenmesi. nitekim ‘öğrenmek’, vakti geldiğinde benzeri haksızlıkları tanıyıp dur diyebilmenin biricik yolu. ironik olansa, bu iş için en uygun yer olması gereken eğitim sisteminin, otoritenin nezaretinde beklenenin neredeyse tam tersi bir işlev üstlenmiş olduğu gerçeği...

  edit: link güncellendi.
 • bugün demokrasinin beşiği dediğimiz ülkelerin kanlı tarihlerini hatırlamamıza vesile olmuş adamdır.
 • kral leopold'un sayısız uygulamalarından biridir.ama ne hikmetse dünyada sadece hitler konuşulur.belçika en medeni, en temiz ülkelerden biridir.
 • insanı, insanlığından tiksindiren bir fotoğraftır.
  bu dünyadan bir "yaşam" alacaklı olmanın sessiz ifadesidir bu fotoğraf, insanlığa verilmiş en büyük ayarlardandır.
 • bu karenin aynısı hala bir çok ülkede hala yaşanıyor. şeriatın uygulandığı ülkelerde, büyük mahallelerin camilerinde bir de ambulans bölümü ve revir odası bulunuyor. bunların yegane amacı; elleri, kolları ve ayakları kesilenlere ilk müdahalelerde bulunmak. bunlardan bir tanesinin karşısında aylarca yaşama şanssızlığına nail olduğum için insanlığımdan çok utandığım olmuştur (suudi arabistan , cidde). böyle devam edersek, 21. yüzyılda bu karelerden biz de pek uzak sayılmayız.

  zöge: işbu entry, fikir ya da görüş değil, gerçekleri belirtmektedir. yine de, nasıl oluyor da "avurapıların yapması meşrudur, çünkü müslümanlar da yapıyor" diye algılanıyor, örümcek beyinli bu kadar mahluk hala nasıl aramızda geziyor diye merak etmedim değil. eksi vereniniz bol olsun, verin canlarım.
 • ne zaman batı kültürünün çok üstün, insanlarının çok medeni olduğu yanılgısına düşsek açıp bakmamız gereken fotoğraftaki adamdır.

  bu adamlar bu günlere insana saygı göstererek, sadece bilimin ışığında yükselerek gelmediler. ilk önce zenginleşmek için her yola başvurdular, sömürülmedik halk bırakmadılar, iyice palazlandıktan sonra da insan hakları teraneleri okumaya başladılar. dünyanın yüzde onunun refahı için geri kalan yüzde doksanın ağzına sıçanlar bu adamlardır işte.

  yarın bir gün kıçları tutuşunca yeniden aynı yollara başvurmaktan da çekinmeyeceklerdir. o zaman gurur duydukları hukuk sistemlerini de tekrar istedikleri şekilde yontmaktan çekinmezler.

  (bkz: batının değer yargılarının zamanla değişmesi)
 • ilahi adalet in ne kadar boş bir kavram olduğunun tek başına kanıtıdır.