şükela:  tümü | bugün
  • ben bi tane kız görmedim oturup bilim konuşasın, oturup bilimsel şeyler okusun ya da işte “aslında ben bilime aşık koca arıyorum” desin..
    nerde çaput almak için kredi kartını ödeyecek keriz varsa tüm ilgileri onlara.
    (bkz: zara ipek yol h&m'den çaput toplayan kadınlar)
    nerde bir alfa tokmakçı varsa onlara..
    nerde bir vurkaççı varsa oraya..
    kim kendisine daha çok para öderse ona..
    karşılıklarında ise bedenlerini sunması veya veriyomuş gibi yapması ama vermemesi.
    bunların haricindekiler azdır.
    hangi şarkıda geçiyordu “kirlendi dünya” ?

aha “the price of inequalityde ne anlatmış hoca

--- spoiler ---

“merhaba... ben kapitalizm! küçük kızlarınızı barbie bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz! çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım! istediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız. ben kapitalizmim! bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor! ben kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir ceo’nun hayat hikayesi sizin için ‘azim ve başarı hikayesi’ olabiliyor.
    --- spoiler ---
  • (bkz: kim bu bizim etrafımızdaki kadınlar yaa)

sözlük kadınları her başlığa "sizin etrafınızda nasıl kızlar var anlamıyorum" yazmazsa ölecek hastalığına yakalanmış.
    kim olacak bacım sen varsın öteki var o var bu var... sokakta gördüğümüz de burada gelip cırlayan da aynı insanlar, yetti aq. sözlük de dışarının bir yansıması bu kadar basit. buranın kaliteli olduğu dönemler geride kaldı
  • "ayhh etrafınızda nası kadınlar var ayol, oysa ki kızlar genellikle bizim kızlar atom parçalar, imkansız denklemler çözerler boş vakitlerinde" insanında damlamış.

evet evet yalan söylüyorlar, gadınlar bilime çok meraklıdır gerçekten. tüketim, dedikodu gıybet ve alışveriş mi, o da ne lan?

kuru iftira yeminlen.

edit : fakat başlık iyi meriç yapmış. hadi goçlarım ha gayret.
  • bunu söyleyenler cern'de atom çarpıştırdığı için, mantıklı tabi. türk kadını hep alışveriş konuşuyor ama türk erkeği geçen gün higgs parçacığını buldu mesela.

abi bu arada kadınların cidden allah belasını versin de bitsin artık bu çile. dincisinden sekülerine, okumuşundan okumamışına, mühendisinden çaycısına kocaman bir kitle kadınlara takmış durumda. ortadan kaldıralım, kadınlar eleştirilmekten erkekler de eleştirmekten kurtulsun. en iyisi bu galiba. başka türlü olmayacak.

ayrıca, cinsiyetçiliğinizi sikeyim.

edit büdüt: başlığı açan yazar entry'i editleyip aslında davranışların eğitim biçimi ve çevresel faktörlerle geliştiğini anladığını gösteren, kapitalizmle ilgili bir demeç koymuş aslında ama paradoksların sıkı bir savunucusu herhalde. başta yazdığına cevabı editiyle vermiş. bilemiyorum altan. yargıladığı şey aslında toplumun değer yargıları. genelde standart bir kız çocuğu,hele ki türkiyede, 4-5 yaşlarından itibaren çevresi ve ailesi tarafından bilerek veya bilmeyerek narin olmaya, güzel olmaya, ilerde evlenmeye, evlendikten sonra çocuk yapmaya(bunu da "senin doğan öyle. üremelisin" diyerek açıklarlar), doğurduktan sonra ise çocuğuna bakmak için ya bir süreliğine ya da temelli işi bırakması gerektiğini öğrenerek büyütülür. yemek yapamıyor olmak çevresi ve büyüyünce erkek arkadaşları tarafından beceriksizlikle suçlanır. şimdi siz, bu kadar psikopatça yetişmiş bir kızın, büyüyüp kadın olduğunda tüm bu saçmalıkların yanında geçmişte bir de bilimle uğraşmış olmasını istiyorsunuz. bak ülkedeki eğitim seviyesinden bahsetmeyeceğim bile. okullardaki lab sayısı, koşulları ortada. ben tamamen sosyal çevre tarafından yetişen bir kız çocuğunu ele aldım. örneğin türkiyede son son modacı erkekler çıktı. önceden varsa bile "ibne lan bu" deniliyordu. çünkü bir erkek, modayla ilgilenmezdi eskiden. ilgileniyorsa kesin homoseksüeldi. bakış açısı bu kadar sığ ve zavallıydı. umarım kadınların bilimle olan ilişkisi konusundaki sığ yorumları susturacak örnekler de tıpkı heteroseksüel türk ve erkek modacılar gibi bir bir ortaya çıkar en kısa zamanda.

önceki entrymde yazmıştım, yine yazacağım. insanları tek tip kalıbına sokmayın. "kadınlar bilime ilgi duymuyör" diyorsun ama canan dağdeviren, nasa'da çalışan feryal özelerkek mi? sayılarının az olması demek, yok oldukları anlamına gelmiyor. youtube'da alışveriş paketi açtıkları videoları çeken insanlarla canan dağdeviren aynı ülkede, aynı eğitim kalitesinde yetiştiyse, ancak sayıca ilk gruptaki insanlar daha fazlaysa, bu tüm kadın ırkını öyle olmakla suçlamayı gerektirmez. bu sadece yargı sahibinin ne kadar sığ bir insan olduğunu gösterir. bir araştırsak, bu başlıktaki yargıya katılan yazarların bir kısmı "acun bi sörvayvır yapsa da izlesek" derdinde olan, bilimle en son lise sıralarında münasebete girmiş olan insanlar çıkacaklardır. yapmayın yapmayın. kendinizi daha zeki göstermek için şöyle şeyler yapmayın abi. ne güzel kendi çapında birşeyler olabilmiş insanlarsınız, böyle aptal yargılarla komik duruma düşüyorsunuz.

****bir başka yazar da cinsiyet rollerinin nasıl empoze edildiği hakkında güzel bir yazı yazmış. #74127772
  • evet haklısınız kadınlar bilime ilgi duymuyor, okumuyor, sadece tüketiyor. bu yüzde yüz doğru önermelere göre bilime ilgi duyduğuma göre kadın değilim ve okuduğum kitaplar da boyama kitabı. 26 yaşında erkek olduğumu öğrendim çünkü araştıran, , anlayan, okuyan, bilime ilgi duyan kadın olamaz. teşekkürler sözlük.
  • kahvede top konuşuyorlar kadınlar hep diyerek katıldığım önerme.
  • kendimle çürütmediğim önerme. genel olarak o kadar doğru ki ben, koskoca ben bile çürütemiyorum tüm bilim aşkımla ehehe
    buradan tüm embesilliğiyle, sırf erkek olduğu için kendini bilim insanı ve tüm kadınlardan daha akıllı sanacak gerizekalıların varlığı genel olarak baktığımızda, pozitif bilim alanına olan ilginin erkeklerde, kadınlara göre sayıca daha üstün olduğu gerçeğini değiştirmiyor malesef. şimdi yine embesil gibi davranıp her kadının bilime ilgisiz, her erkeğin bilime ilgili olduğunu çıkarmayın.
    ayrıca, tabii ki bu ilgi duyan ve katkı yapan erkekler, burada sabah akşam kadınları aşağılayanlar değil. akıllı bir adam, para için ruhunu satacağı 3 kilometreden belli olan bir kadınla, fiziksel özelliklerini beğendiği için beraberlik yaşayıp sonra da "daha zenginini buldu gitti :((" diye ağlamaz, ağlamamlı. bilimle, sanatla ilgilenen adamın derdi bu mu olur allasen? ya da o kadının gerçekten kendisiyle neden beraber olduğunu anlayamayacak kadar analiz yoksunu mu olur? buradan da para için ruhunu satacak erkek olmadığı bilgisini çıkarmayın.
    aslında 2 dakika düşünseniz her şey çözülecek ama, hayırlısı sanırım.
  • (bkz: sexism at its best)

vatandaş bilime ilgili değil dememiş tabii ki, özellikle "kızlar" diye belirtmek istemiş. zaten memlekette xy kromozomlu herkes einstein, hepsi çok kalite adamlar ama ah şu kadınlar yok mu, tek bildikleri tüketim arkadaş.

mal turnusolu bir başlık daha kazandırılmış sözlüğe, tebrik ederim.
  • genel türk erkeğinin dişisinin durumudur. bir erkek olarak aksini iddia edemem. okuyanda sanki türk erkeği bilim, edebiyat, kültür sanattan anlıyor zanneder. aynı bokun laciverti işte. futbol konuşan, düzenli kitap okumayan, tv8 izleyen adama yakışan kadınıdır. dön de bir kendine bak derler adama. kadın erkek diye ayırma türk insanı de, türk genci de ama boşuna ayırma. bilime, kültüre, sanata ilgi duyan kız miktarı erkeklerin 2 katıdır en az.
  • kendisi evde atom parcaliyor sanki pezevenk..

kizlar bilim konusmuyormus. sen bi kafani kaldir o bilgisayardan, bi temiz hava al kendine gel. 3 5 ulke gez, nasa'nin projelerinde kac kadin calismis falan bi bak bunlara. sonra yine kizlar benimle bilim konusmüyüür diye aglarsin. olum kizlar sadece seninle konusmuyor o konulari..

kizlarin donup bakmadigi ne kadar erkek varsa gelip burda kadinlari gomuyor.