• kiralama fiyatı ile satın alma fiyatı arasında pek dişe dokunur bir fark olmamasından kaynaklanmaktadır.
  • kiralık ile satın alma arasında en fazla 500 lira oynadığı için gayet mantıklı hareket etmekteler aslında. asıl bir gece için kiralayıp sonra geri verilecek bir şey için o kadar para vermeyi beklemek saçmalık olurdu.

öğreneceksiniz sevgili heyecanlı gençler, hepsini öğreneceksiniz; acele etmeyin. ama ilk olarak tatava yapmamayı öğrenin. "kiralik gelinliği kabul edecek kiz bulunca evleneceğim" diye boş boş atıp tutmayın. o para her türlü verilecek, siz ne istediğini bilen kız bulunca kasım, aralık gibi gelinlikçiye götürüp atölyeler boş yatarken kızın hayalindeki gelinliği kiralamadan daha ucuza diktirmeye bakın ya da nikah için aldığınız takım elbiseyi mağazaya götürüp ücretsiz damatliğa çevirebileceğinizi, düğünden sonra da yine takım elbise yapabileceğinizi bilin. bunları öğrenmek için millete danışmaktan çekinmeyin.

ekleme: size çok üzüleceğiniz bir haber daha vereyim. düğünden sonra o gelinliği kuru temizlemeye vereceksiniz ya hah işte gelinliğin modelinde göre 200-400 lira arası bir ücreti olacak. zaten kiralama fiyatlarının bu kadar pahalı olmasının sebeplerinden biri de bu durum.
  • oğlum ben nişanlıma ''neden satın almıyoruz arasında 500 tl oynuyor diyorum'' o ''ben bunu evde nereye koyacağım'' diyor.
  • siz tehlikenin farkında mısınız? en fazla 1000 lira fark için o gelinliği kiralarsınız, ama ömrünüzün sonuna kadar başınıza kakılır. karşı taraf “aşkım ne gerek var, kiralayalım” dese bile düşmeyin o tuzağa.
  • ben gayet de kiralık gelinlik giymek istedim. 3-5 saat için binlerce lira vermek istemedim. gel gör ki, iş bunu hayata geçirmeye geldi mi öyle olmuyor.

kiralık gelinlik bulmak gerçekten çok zor. bir kere çok çok az mağaza kiralama yapıyor ve 'nasıl olsa kiralık' diye en ucuz, en kötü modelleri getiriyorlar. senden önce defalarca giyilmiş olduğu için çoğu yerinde defo vs oluyor. bedeni üzerine uymuyor, sana uydurmak için tadilat yapmıyorlar.

bir de teslim alma -teslim etme süreleri çok sıkıntılı. sadece 24 saatliğine alabiliyorsun. bu durumda o mağazanın olduğu şehirde düğünü yapmıyorsan gerçekten çok büyük zorluk oluyor. o düğün telaşında hemen alıp teslim edemeyeceğin için, iki günlük kiralamak zorunda kalıyorsun. e kiraların da 1000-1500 tl civarında olduğunu hesaba katınca, gerçekten de üzerine göre istediğin modeli diktirip, satın almak çok çok daha mantıklı oluyor.

bir de tabi 500-750 tl civarında da ödeyeceğiniz depozito var. gelinliğe ufacık bir zarar gelmesi durumunda bütün paranız yanıyor.

tüm bu sebeplerden dolayı 2017'de en beğendiğim modeli ölçülerime göre diktirerek 2000tl ödemiştim. kiralamanın getir götürüyle stresiyle uğraşmadım. ayrıca iyi ki de kiralamamışım, çünkü henüz düğün salonuna girerken kenarlara konan maytaplardan gelinliğimin sağ etek kısmı yandı.

sevgili damatlar! bence hanım kızlara kirala kirala diye tutturmadan önce, tecrübelerime kulak verin :) hem bu sayede düğünden sonra bir güzel kuru temizleme yaptırıp, gelinliğinizi satabilir, kendiniz kiraya verebilir, ya da ihtiyacı olan birine verebilirsiniz.
  • kızlar gelinlik ister tabi ki bunda sorun yok. ben de isterim eşimin düğünde gelinlik giymesini. kiralık gelinlikler de cok pahali ve istediği gelinliği bulmakta zor. sorun gelinliği yapan insanların gereginden cok daha fazla işçilik ücreti alması. evet gelinlik yapmak zordur eyvallah ama geçen arabanin motorunu rektefiyeye soktum arabanin motoru tamamen yenilendi kullandığı malzeme ücretinden daha az para aldılar işçilik ücretini. adam komple motoru yapıyor bu kadar işçilik ücreti almıyor. ama soz konusu düğün olduğunda damata sokmak mubah oluyor. ornek vereyim bir tane poset var normalde 10 kuruş poşetin maliyeti. bunu düğün poşeti yaptığında ayni malzemeden yapılmış poset 15 tl oluyor. düğün yapmak zor özellikle bizim ülkemizde. o yuzden biz erkekler düğün hakkında mantikli dusunmeye calismayalim. önümüze gelene çıkarıp verelim parayı bundan kurtuluş yok. en azından paramiz gitsin kafamızı siyirmayalim.
  • (bkz: açtığın başlığa neden sokulması)

edit: isyan sonuç verdi, başlık taşındı.
  • satılık fiyatının %80’i gibi bir fiyata kiralanan gelinliği alıp elalemin kazıkçısını zengin edeceğine, parasını basıp alıp, eşe dosta bedavaya vermek çok daha mantıklı geliyordur.
  • 50li yaşlarının sonlarını süren bir çift var tanıdığım.
    30 küsur yılı devirmişler birlikte.
    2 tane de boylarınca evlatları var.
    evlendiklerinden beri bir ritüel edinmişler kendilerine, her sene evlilik yıl dönümlerinde, kadın gelinliğini bir kez daha giyiyor, eşi de istiyor bunu çünkü.
    fiziğini büyük ölçüde koruyabilmiş bir hanım, "bir tek hamileliğime ya da lohusalığıma denk gelen zamanlarda biraz sıkıntı yaşadım, onlarda da gelinliğin sırtını tam kapatmadan idare ettik, fotoğrafları önden çektik, bakan kimse anlamadı." diyor.
    25. yıllarında aynı gelinlikle nikah bile tazelemişler. gelinliği uğurlu sayıyorlar, kızları evlilik hazırlığı yapıyor ve annesinin gelinliğini ufak bir tadilattan geçirtip modelini günümüze uyarlayarak giyecek kendi düğününde.
    hikayelerini dinlediğimde gözlerimin dolduğunu anımsıyorum. zamanında gelinliği kiralamış oldukları ihtimalini düşünmek bile istemiyorum.
  • bilmiyorum.

dugun istemedim, esyayla ilgili hicbir ozel talebim olmadi, oturacagimiz evi bile ben secmeyip secilmisi uygun gordum. butun bunlarla ilgili esim hep daha hevesliydi, hepsini ona biraktim. guzel de halletti valla.

ama gelinlik... kendime inanamadigim, bambaska bir mesele oldu.

ben kendi hali hareketleri hakkinda asiri fazla dusunen biriyim. elbette bunu da dusundum, niye ki?

bir sebebi su olabilir; gelinlik, giyeni "kiro" gostermeye cok cok cok musait bir kiyafet. dantel denen sey, giyeni rezil de eder vezir de.

iste o yuzden gelinligin de tulunu dantelini sececeksin, modeline bakacaksin, rengini bulacaksin (hayir her beyaz olmaz) o model o renkle ve o kumasla uymus mu tartacaksin, tas pul payet bilmemneden hangisini ne kadar istiyorsun, sade mi olacaksin icindeki bulent ersoy mi cikacak mesela, dekolteyi ne kadar verebiliyorsun, falan filan. e hani kiraliyorduk? ozel dikildi bu? kaldi ki pahaliya da gelmedi zaten, terzi tanidikti, kips ;)

ha peki bunlara neden bu kadar dikkat ediyoruz...

bi kere tabii ki kiro/kezban/zevksiz/ne derseniz, iste oyle gorunmemek icin.

ikincisi, kendi adima konusayim, makyaj bile yapmayan biriyim. hayatimda hicbir zaman bir daha o kadar şık olmayacagim. o "tek atimlik barutu" iyi kullanmak icin.

ucuncusu, yine kendi adima konusuyorum, ulan evleniyorsun verdigin selama bile fatura kesiliyor goz kapagina kadar borca battin, gelinlige 3 kurus eksik odemek mi kurtaracak seni allah allah. "fiskos masani" da sonra al arkadas, imza atarken o masayi mi soracaklar sana.

son olarak, benim bu "hicbir seyde ozel talep belirtip israr etmeme" halimin sebepleri var, onu uzun zamandir ertelediğim "evlilik" entry'sinde yazayim diyorum. ama hayatimdaki bu statu degisimi, bana en azindan 1 seye kimseyi karistirmama tribi olarak patladi. gelinlik isini cok onemsedim, nihayetinde cok da icime sindi. yalniz komedisi suydu, o kadar "ruhu ezik" bir insanim ki sjfjsfjs bu kez de gelinlikciye trip yapmadim. "calistigim en kaprissiz gelinsin" dedi kadin sagolsun.

netice olarak, cok begendigim, cok yakisan, icinde kendimi gercekten guzel ve tabii ki "iyi" hissettigim bir gelinligim oldu. bu his onemli arkadaslar bunu yabana atmayin. dugun evlilik falan bunlar cok onemli kafalar, boktan kucuk mutfak aleti yuzunden bile kan cikabiliyor o gunlerde, birakin o gece her sey icinize sindigi gibi olsun. zaten hayatin tamamen bambaska bir hal alacak, yeni evinde yasayan kim, o kimlikteki isim kimin, sen buysan evlenmeden onceki kimdi, evlenmeden onceki sendiysen bu kim... dugun gecesi garip bir gece, kafayi bir de gelinliginize takmis olmayin. ulan o gece ucte ikisini hayatimda ilk kez gordugum 450 kisi optum ben. icinize sinen hangisiyse en iyi gelinlik odur, iki kere iki dort.

dolapta duruyor simdi. o kadar zayiflamistim ki, muhtemelen bir daha asla o kadar zayif olamayacagim ve cocugum olursa o gelinligi gordugunde bana diyecek ki, anne sen cocuk gelin olmadigindan emin misin?

bir daha giyilmeyecek, hatta belki kimseye odunc bile veremeyecegim cunku cidden cok zayif birine gore ve pek kimse giyemeyecek. ama o dolapta hep duracak.

ömrü 1 gecelikti ama o geceyi cok guzel gecirtti. allah dikenden de alandan da razi olsun.

*
    edit: bilmiyorum diye baslayip bin sayfa dosenmisim hksfjsfjah basta valla bu kadar dusunmemistim bak hakkaten yazarken geldi ahfjdfhshda in yazmak we trust <3
hesabın var mı? giriş yap