• zamanında televizyonda görmüştüm; bir turiste tecavüz etmek isterken yakalana eleman, neden böyle birşey yaptın sorusuna:
    - kız güldü beğendi zannettim abey.
    demişti. sanıyorum yere bakarak yürümesi nasıl bir toplumda yaşadığının ayna görüntüsü olabilir.
  • goz goze gelinen erkegin hemen her seyi yanlis anlamasina sebep oldugu icin mantikli harekettir. erkekler de hic yere bakmiyor mesela, once kizin vucuduna, vucudu guzelse de direk gozlere kilitleniyorlar.
    geri kalan her sey zaten isaret olarak algilaniyor. sonra gelsin tacizler, gelsin tecavuzler.
    (bkz: bu ne bicim insanlik aq)
  • tecavuz kulturunun adina kezbanlik konulmasina dahi sebep olmus, gene kadini suclu bulmaya sebep olmus eylemdir anlasilan:
    bu ulkede rapor edilmis (!) tecavuz sayisi sadece 2012 yilinda 390 idi. acilan davalarin cogu devam ediyor, sizce kac tanesi yargilandigi sureyi yiyecek hakikatten? bu ulke zamaninda 28 kisinin tecavuzune ugrayan n.c'nin "riza gosterdigine" karar verilen ulke, sizce bu 400e yakin kadinin kac tanesi tecavuzun ne demek oldugunu aciklayabilecek hakime? onlarin karsilarina cikacak cevaplar belli: kimi beyaz pantolon giymistir, kimi evliymistir, zaten bakire degilmistir (bu yonde verilen kararlarin ensalleri var), kimi zaten adama bakiyormustur.
    zaten bu yuzden tecavuz sadece bir eylem degil bir "kultur" olarak tabir edilir, cunku kendisinden cok, cok once ve cok daha daim bir sekilde tehdidi vardir her kadinin hayatinda. hayir deyince naz yapiyor denilir, basini cevirsen isveli denir.ne yapsan, ne yapsan senin sucun olur. gece yalniz basina bir yerden bir yere gitmek zaten kabus, onu gectim otobuse dolmusa binmek de iskencedir, ac bakislri altinda ayakta durmaya calisirken. basini dik tutsan "ne bakiyon lan elin adamina" denir bu ulkede, yere baksan da bu sefer sen kezban olursun, oyle ya, gene herifin birinin aklina bisey gelmistir, sen de ona uymuyorsundur. ya sabir.
  • bir kız bir erkeğin gözüne 1 saniyeden fazla bakarsa ona iş atmış sayılıyor bu memlekette. ben artık sert sert bakan kızlara, selam vermeyen, kimsenin yüzüne bakmayan kızlara birşey demiyorum. eskiden olsa "ne biçim insan lan bu" derdim ama artık hak veriyorum. geçenlerde saat 22:00 civarı kaldırımda yürüyorum önümde de bi kız var. kız o kadar gerildi ki karşı kaldırıma geçip hızlanıp gözden kayboldum rahatsız olmasın diye. insanlar özellikle de kadınlar korkuyor. işin üzücü yanı haklılar. kocasının yanında kadınlara yiyecekmiş gibi bakıyor aşağılık orospu çocukları, tek olduklarında önüne bakmış çok mu.
  • bugün otobüste saati soran birine cevap vermemle yol boyunca çeşitli laflara maruz kalmam sebebiyle çok haklı olduğunu bildiğim bir duruştur.

en son, bana da söylesene hıhahaha diye bir ses duydum sonra ilk durakta indim zaten.güzel desen güzel değilim,gayet bodur kendi halinde bir insanım.bu lafları ben yediysem alımlı,güzel bir kız ne yapsın.bu arada o lafların arasında kezban da vardı.bir an düşündüm.lan bunlar bildiğin ergen.öğretmenlikten mütevellit çalıştığımız yeri kendimiz seçemiyoruz.esenler yüzyıl-tepe. tek kelime cevap versem tecavüz sebebi.
    gelgelelim, kezbanımı yedim yoluma devam ettim.
    (bkz: hayat çok garip)
  • sadece bir saniyeliğine göz göze geldiği kişinin "qnq kız bana baqıo yha" dediğini duyduğu için temkinli davranmak üzere yapılan eylemdir.
  • ayılarla göz göze gelmemek içindir.
    sonra o baktı demek ki istiyor durumu yaşanıyor.

edit: kadın değilim sadece empati yaptım tatlış mesajlar atıp durmayın lan hahaha
  • akıllı kızdır. kaldırımların ve yolların mayın tarlası gibi olduğu memleketimde yapılması en doğru şeydir.
  • bunun yapılmadığı bir dakikalık zaman dilimi içerisinde bu dişinin ardından şarkılar türküler söylenecek, kıyafetlerine laf atılacak, gözler kırpılacak, bıyıklar burulacaktır. o kaldırımdan yürürken arabaların camlarından sarkmak da gerekse kendisine hak ettiği muamele yapılacaktır. aranıyor çünkü, o da istiyor.

bakın takip edenlere, sözlü müdahalesini elle müdahaleye çevirmeye çalışanlara, fortlama eylemine daha henüz gelebildik üstelik. verilen mahkeme kararlarıyla tecavüzün neredeyse özendirildiği bir yerde yaşıyor muyuz yaşamıyor muyuz? "kadınlar kara çarşaf giyip ninja gibi dolaşıyollaaa" diye yavşak yavşak konuşulup sonra mini etek giyen kadına bütün gün cehennem yaşatılan bir yerde yaşıyor muyuz yaşamıyor muyuz?

durumla hala "beni sikerler korkusu" denilip dalga geçilmesi ise sokaklardaki sözlü tacizin ülkemizde bitmeye hiç yakın bir yerde olmadığının göstergesi. dışarıya herhangi bir kaygı olmadan çıkabilmek, birilerinin saldırısına uğramayacağını ve içi rahat bir şekilde gününe devam edebileceğini düşünmek bile lüks. şu anda özellikle istanbuldan bahsediyorum, bağcılar'ı fatih'i zaten geçtim, beşiktaş ve kadıköy de dahil, "vasat" bir kadının rahat rahat dolaşabileceği yer yok. allah kahretsin "açık" giyinmese, sadece "etrafa bakarak" ve "dik" yürüse bile yok. dünyanın en güzel şehri olsa ne olur, ben hava karardıktan sonra dışarıda olacaksam yanıma biber gazı alma ihtiyacı hissediyorsam?

olimpiyatlar da yapılsın sporcu kadınlara dünyayı dar edelim. öyle özgür özgür finiş çizgisine bakarak koşmak var mı?
hesabın var mı? giriş yap