şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kadınların seçici geçirgenliğinden ötürü oluşan bir durumdur kesinlikle.
  kadınlarımızın çağlar öncesinden bunu dnalarına işlemesiyle başlamıştır her şey. daha önceleri ne para vardı ne de varlığı gösterebilecek bir şey. kadınların tercihi o zamanlar neye göre belirlenirdi ? yakışıklılık diyorsanız yanılıyorsunuz suserler.
  kadınların önceliği her zaman toplumda daha iyi olan ve onun genlerini ileri taşıyacak olandan yana olmuştur. eski çağlarda bu durum güçlü, kaslı, avcı bir erkekle gerçekleşirken, günümüzde bu durum zengin erkek tercihine kadar gelmiştir. zaten bu durum kadının genlerine işlenmişken biz hala kendimizi avutmaya devam ediyoruz böyle bir durumun olamayacağına dair. fakat işin aslı şu ki her kızın bir standardı vardır. beni zengin gören kız benimle birlikte olmak isteyebilir. nedeni ise ailesinde o yaşına kadar gördüğü varlıktır.
  hatunların o yaşına kadar gördüğü varlığı x ve dereceleri ile değerlendirelim. mesela benim şu anda içinde olduğum varlık 4x. bu durumda ortaya şöyle bir durum çıkıyor. x ve 2x beni tercih etmeye çok yakınlar. fakat 3x beni tercih etmekte tereddütlü, çünkü 5x ve 6x ona daha cazip geliyor. 4x ise hayat standartlarını çok fazla değiştirmeyeceği için bana çok da yakın durmuyor, o ise 6x ve 7x varlıklı bir erkek peşinde. fakat 4x ve daha fazlası hatunların beni seçme ihtimalinin olacağını da unutmayalım. bu durum ise o hatunların sizi gelecekte 5x ve fazlası durumda görmesidir. bu da iyi bir iş, toplumdaki konum ve saygınlıkla mümkündür yani hatunların tercihi tamamen kademe atlamasıyla, sosyal sınıf atlamasıyla alakalı. kadın her zaman o imrendiği yaşama ulaşmakta erkeği aracı olarak kullanmakta ve çocuklarını da o yaşamda dünyaya getirmek isteğinde ısrarcı. bu yüzdendir ki göreceli olan zenginlik kavramı, hatunlarımıza göre de değişmekte.
 • kızların güçlü olanı tercih etmesidir. bu normal birsey. gunümüz dünyasında para bir güç ise ki öyle.

  ayrıca;
  (bkz: aşkın metafiziği)
 • bir erkeğin bir kadınla güzel olduğu için evlenmesi ile bir kadının bir erkekle zengin olduğu için evlenmesi aynıdır

  (bkz: marilyn monroe)
 • bir erkeğin bir kadın ile güzelliği için evlenmesi ile bir kadının bir erkeğin parası için evlenmesinden çok farklıdır.
  para da güzellik de bitecektir... kim kimi daha önce terkedecek sorusunun cevabıdır.
 • bazen de olmayandır.

  kendimden örnek vererek gideceğim; zengin bir ailede büyümedim. orta halli, istediğimin bazen alınıp bazen alınamadığı bir ailede büyüdüm. parasızlık nedir, her istediğini alamamak nedir, dişinle tırnağınla para biriktirmeye çalışmak nedir çok iyi biliyorum. bir süredir tek başıma ev geçindiriyorum, yani geçim sıkıntısı nedir onu da çok iyi biliyorum. ben bunları bilirken, bunları yaşarken gerçek hayatı bilmeyen, ana baba parasıyla yaşayıp hiçbir şeyin etiketine bakmadan alan birini nasıl hayatıma alayım, bu insanla nasıl anlaşayım? hayata başka pencerelerden bakarken nasıl hayatı paylaşalım?

  en basitinden, pahalı bir yere götürmek istese beni "orta halli, salaş mekanlar varken enayi yerine konmaya ne gerek var" derim, birbirimizi anlamayız. paranın kolay kazanılmadığını çok iyi biliyorum çünkü. gidip de bir gömleğe 1000 tl vermeye kalkarsa "manyak mısın len" tepkisini veririm. yapamayız.

  en iyisi orta halli, kendi çabasıyla bir yerlere gelmeye çalışan, hayatın zor olduğunu bilen kişileri tercih etmektir.
 • dünyanın en büyük finans şirketlerinden j.p. morgan'ın ceo'su james dimon'un, zengin koca avcısı bir kızın kendisine attığı bir e-mail'e verdiği cevap...

  "sayın morgan,

  sizinle dürüst olacağım... bu yıl 25 yaşına giriyorum. çok güzelim, iyi bir stilim var ve kaliteli şeyleri severim. yıllık geliri en az 500 bin dolar veya daha fazla olan bir adamla evlenmek istiyorum. aç gözlü olduğumu düşünebilirsiniz fakat new york’ta yıllık geliri 1 milyon dolar olan insanlar maalesef orta sınıf sayılıyor.
  çok şey istemiyorum. bu sizin sitenizde yıllık geliri 500 bin dolar veya daha fazla olan biri var mı? hepiniz evli misiniz? sormak istiyorum, sizin gibi zengin insanlarla evlenmek için ne yapmam gerek?

  bugüne kadar birlikte olduğum erkekler arasında en zengini yılda 250 bin dolar kazanıyordu. central park’ın batı yakasında, yüksek bütçeli rezidanslarda yaşamak isteyen biri için yıllık 250 bin dolar yeterli değil. size alçak gönüllülükle soruyorum:

  1) zengin bekarlar nerede takılır? (lütfen bar, restaurant, spor salonu, kulüp, vs... gibi mekanların isimlerini ve adreslerini yazar mısınız.)

  2) hangi yaş kategorisine odaklanmalıyım?

  3) çoğu zenginin eşleri neden ortalama güzellikte? bir kaç kızla tanıştım; güzel veya ilgi çekici değiller ama zengin erkeklerle evlenebiliyorlar.
  4) kimin karınız, kimin yalnızca sevgiliniz olabileceğine nasıl karar veriyorsunuz? benim hedefim evlenmek. zengin bir adamla evlenebilmek için ne yapmalıyım ?
  bayan güzel"

  --------

  cevap:

  "sevgili bayan güzel,

  yazınızı büyük bir ilgiyle okudum. tahmin ediyorum ki sizin gibi aynı soruları soran pek çok genç kız var. lütfen profesyonel bir yatırımcı olarak durumunuzu analiz etmeme izin verin. benim yıllık gelirim 500 bin doların üzerinde, sizin kriterlerinize uyuyor, bu sebeple zamanınızı boş yere çalmadığımı umut ediyorum.
  bir iş adamı gözünden bakarsak, sizinle evlenmek kötü bir fikir. nedeni ise çok basit, lütfen açıklamama izin verin... detayları bir kenara bırakırsak, yapmaya çalıştığınız şey “güzellik” ile “para” ikilisini takas etmek: a kişisi güzelliği sağlar, b kişisi de bunun için ödeme yapar, gayet adil. fakat burada ölümcül bir problem var; sizin güzelliğiniz kaybolacak ama benim param iyi bir sebep olmadıkça tükenmeyecek. aslına bakarsanız, benim gelirim yıldan yıla artabilir, ancak siz yıldan yıla güzelleşemezsiniz. bu sebeple, ekonomik açıdan bakarsak, ben değer kazanan bir varlıkken siz değer kaybeden bir varlıksınız. hem de sıradan bir değer kaybı değil, katlanarak artan bir değer kaybı. eğer güzellik sizin tek varlığınızsa, değeriniz 10 yıl sonra çok daha düşük olacak.
  wall street’te kullandığımız bir terimden yola çıkarsak, sizin için “takas pozisyonu” diyebiliriz, “satın al ve bekle” değil. sizi satın almak iyi bir fikir değil, bu sebeple kiralamayı tercih ederim. çünkü alışveriş değeri düşen bir şeyi uzun süre elde tutmak hiç de akıllıca değildir. şüphesiz; aynı şey sizin istediğiniz evlilik için de geçerli.

  bu yazdıklarım size zalimce geliyorsa bir de şöyle düşünün; tüm paramı kaybetseydim, beni terk etmez miydiniz? aynı şekilde güzelliğinizi kaybettiğinizde, benim de çıkış yolunu bulmam gerekmez mi?

  yıllık geliri 500 bin doların üstünde olan insanlar aptal değil; sizinle yalnızca çıkarız ama evlenmeyiz. size, zengin bir adamla evlenme fikrini unutmanızı öneririm. bu arada, yılda 500 bin dolar kazanan o zengin siz olabilirsiniz. zira o kadar parayı kazanmak, zengin bir aptal bulabilme ihtimalinizden daha yüksek...

  kolay gelsin.

  james dimon
 • mantıklı bir tercihtir. aç kalan bir insana bırak bir lokma ekmek vermeyi her fırsatta sikmeye çalışanların olduğu bir dünyada pek yadırganmaması gerekiyor.

  not: fakir ve gurursuz bir erkeğim. (gurur da yok evet, piyango hiçbir yerden vurmadı.)
 • yerinde olan tercihtir...
 • tamamen kızların çoğunun güce tapması sebebiyle olan olay. kızların efendi adam yerine piç tercihinin, avukat/doktor/mühendis tercihinin ve zengin erkek tercihinin temel sebebi budur.

  edit: böyle kızların hayatta karşıma çıkmaması tek dileğim. siktirin gidin paralı barzolara.
 • ne kadar karaktersiz ve zengin herif varsa istisnasız hepsinin kendisini bir bok sanmasına yol açar. kaldırmayın şu embesillerin götünü amk.