şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kimi zaman evlenenler arasinda komik ne anlamsiz tartismalara sebep olabilen kelimecik. bi hoca sirf killik olsun diye soyadini birakmadigini ama sonradan pisman oldugunu soylemisti. her resmi belgeye yaklasik 30 harflik soyadi blogu yazmak hos olmasa gerek. *
  isteyen tasir, isteyen birakir kime ne. (bkz: ozer ciller)
 • ataerkil düzenin duruşunu en iyi ifadelerinden biri. önce babanızın, sonra da kocanızın soy- adını alırsınız. babanızınkine kızlık soyadı denir, zira evlenmeden cinsellik yaşamak olası değildir; evlenene kadar kız oğlan kız kalmalı her ataerkil düzende yaşayan dişi kişi.
 • kadınların nüfus cüzdanlarındaki medeni hali kısmına boşanmış yazılabilen bir ülke *için doğal ifade.
 • türkiye de bu her zaman için babanın soyadıdır. birde babanin kizlik soyadi vardır ki bu daha tehlikeli bir durumdur.
 • abim yüzünden hayat boyu unutamayacağım, annemin eski soyadı.

  şöyle ki;

  abime telsimden öğrenci tarifeli hat alacaktık. kendisi okulu bitirdiği için benim öğrenci kimliğimle alıyoduk. kadın bilgileri soruyodu ben de cevaplıyodum.

  sonra bi ara ben bi telefon broşürüne bakarken kadın: "annenizin kızlık soyadı?" dedi. ben de dalmışım abim tekrarladı sonra. "abicim annenin kızlık soyadı ne?"

  (bkz: mavi ekran)
 • iş formlarında bulunan sorulardan biridir. erkek adaylardan birinin bu tarz bi' forma annesinin kızlık soyadını (hatta sadece kızlık soyadı yazan bölümden ok çıkartıp "annemin" kelimesini ekleyerek) yazdığına tanık olmak, hatta bu erkek kişinin proje müdürlüğüne basvurduğunu bilmek insanı bu diyarlardan alıp baska diyarlara savurur futursuzca. inşaat sektörünün neden bu durumda olduğuna anlaşılır bu şekilde. tabi erkek kişilerin bu üstün (!) basarılarına rağmen neden hala inşaat sektorunun erkeklere göre oldugunun ısrarla savunulduğuna anlam verilemeyebilir. eee tabi kadınların aklı ermeyebilir böyle "erkek" işine?!*#?#&%!
 • kızlık zarı gibi birşey olduğu düşünülen, evlenildiğinde otomatikman hükmü kalkan, koltuğu kocanın soyadına devreden soyadıdır. kapitalizmin erkek egemen mülkiyetçi mantığının uydurduğu bir etikettir aslında. kadın evlendiğinde bir meta olarak babasının himayesinden (yani babanın mülkiyetinden) çıkarak kocasının himayesine (mülkiyetine okuyunuz) geçer. dolayısıyla soyadının bu himaye/mülkiyet değişikliğini yansıtacak şekilde hukuken tescillenmesi gerekir. kızlık soyadı, bu açıdan, bir yandan namusla ilişkilendirilerek kadının evlenmeden evvel mutlaka "bakire" olması gerektiğine işaret ederken, diğer yandan da kadının henüz babanın mülkiyetinde olduğunu gösterir.
 • hatun kişinin evlenme işleminden sonrada kullanabileceği soyadıdır. lakin yine bir ayırım söz konusudur. illa ki eşinin * soyadını almak zorundadır.
  ilk olarak ataerkil düzenin zorunluluğu olarak doğmuş olsada zaman geçtikçe zorunluluk haline gelmiştir. bir çok kadın örgütleri eşitsizlikdir diyerek karşı çıksalarda, yeni yöntemler getirmeye çalışsalarda zordur. yıllardan beri (soyadı kanununun çıktığı tarihten itibaren) kayıtlar süregelmektedir. bunu değiştirmek neredeyse imkansızdır.
  eşlerin istediğine göre soyad konulsa geniş aile birliği kavramı gerçekleştirilememiş olacaktır (daha bir çok neden vardır). bunlardan ötürü kızlık soyadı diye bir kavram olmak zorundadır.