• amcaoglu ile evli de olabilir.
  • evlendikten sonra soyadını değiştirmeyen adamdan bir farkı olmayan kadındır. adam da ailesinin soyadını kullanmaya devam eder kadın da. lütfedip ikinci soyad olarak eşinin soyadını ekliyorsa buna da teşekkür edilmelidir, zira erkekler bunu bile yapmaz.

örneklerle güçlendirelim:

(bkz: ayten ünal)
    (bkz: ebru voyvoda)
  • kendi soyadını seven kadındır
  • dogrusunu yapan kadindir.o zamana kadar x y olarak anilirken bi anda x z diye bambaska bi isimle anilmak istememistir ki haklidir.
  • benim esim sadece kendi soyadini kullaniyor mesela. iki soyadina pek gerek gormedi. tercih meselesi.
  • aslında mantık yürütülürse kadının "kendinin" sandığı soyadı da babasına aittir. anası da evlendikten sonra soyadını değiştirmiş, babasının soyadını almıştır. kocamın soyadını istemiyorum deyip, annesinin kocasının soyadını sürdürmek de ilki kadar garip herhalde. hep söylenegelir ya, "kadının adı yok" diye. bunun özlüsü bence "kadının soyadı yok".
  • gerçekten evlenilecek erkek denen nadide türü bulmuş kadındır.
  • evlendi diye etiketi değiştirilen meta muamelesi görmeyi içine sindiremeyen kadındır.
    erkekler kendilerini nimetten saydıkları için kadınlar el çırpa çırpa soyadlarını değiştirecek sanıyorlar.
    değiştirmek istemeyen için hıyar hıyar sıfatlar takıyorlar.
    sanki kont sülalesi mübarek.

o kadar kolaysa sen git değiştir bakalım adını.
    kestane.
    üstelik çocuk açısından anne veya babanın soyadını taşımak fark etmez.
    ha anne ha baba.. ikisi aynı.

yetişkin insan için ise de ki 30 yıl taşıdığı, tanındığı, ünlendiği ismi değiştirmek o kadar kolay benimsenmiyor.
    tamam mı cicim.

hamiş: bak cicim dedim, hanımkızlığa doğru yol alıyorum, muhahaha..
  • gereğinden fazla anlam yüklenendir. farzet ki 30'unda evlenmiş. yani 30 yıl kullanmış o soyadını. 30 yıl, okulda, işte, her şeyde o ad ve soyad ikilisi ifade etmiş onu, kolaysa sen değiştirsene. "kızlık soyadı" tamlamasının ne kadar mide bulandırıcı olduğu konusuna ise hiç değinmiyorum.

edit: şahsen evlenince "kızlık" soyadımı kullanmayı düşünmüyorum, sırf "bize bir şeyler ispatlamaya çalışıyor" demesinler diye. ama kullananları da çok iyi anlıyorum.
hesabın var mı? giriş yap