şükela:  tümü | bugün soru sor
  • angola'da ortaya çıkmış bir dans ve müzik türüdür. portekiz ve sömürgelerinde meşhurdur. müzik hareketli, kıpır kıpır, dans ettiren cinsten; dansıda sıcak ülkelerin gereği olaraktan çok ateşli. erkeğin eli partnerin belinde, bacaklarsa aralarda hareket halinde.

kizomba yapan en popüler gruplardan biri irmaos verdades'tir. en bilinen birkaç şarkıları şunlardır; isabella, yolanda, curtir.
  • ankara üniversitesine gelen bazı afrikalı arkadaşlarımız halen bu dansı sürdürmektedirler. kenya taraflarında da sıklıkla icra edilir.
  • bachata ile tango birleşimi gibi. bachata'dan daha keyifli.
  • kanimca bachatadan da merengueden de daha keyifli ve daha atesli bir dans turudur. ogreniniz, ogretiniz..
  • tamamen kapalı tutuşta icra edilen bir dans türü.
  • en iyi yapan kişi için; (bkz: sara lopez)
  • yeni öğrendiğim ve bana biraz mıymıntı gelen dans. tamamen kapalı tutuşta yapılıyor, bachata gibi ama değil gibi.. hiçbir atraksiyonu olmaması beni dans esnasında sıktı. tabi zevkler tartışılmaz..
  • müziği hipnotize eden, gözlerin kapanmasına sebep olan, yönlendirmeleri alabilmen için algıların %100 açık olmasını gerektiren samimi dans. hastası oldum kısa sürede..
  • kalçayı ve beli oldukça sağlam çalıştıran dans türü. kıvrak olmak gerek.
  • avrupa'da bu aralar popüler olan, türkiye'de de uzun süredir pazarlanmaya çalışılan eşli bir dans türü. henüz başarılı olunamamıştır; çünkü türk toplumu için fazla samimi bir danstır; hep kapalı tutuşta yapılır, maksimum temas söz konusudur.