• lise yıllarında ismi klan savaşları iken oynadığım ve bir ay önce can sıkıntısından tekrar başladığım oyun.

fakat farkettim ki yıllar kişiliğimi o kadar değiştirmiş ki tam bir lord baelish olmuşum. nerede o deli gibi dengeli bir ideal ordu hazırlamaya çalışan, klanından biri destek istediğinde bütün askerlerini yardıma gönderen, etrafındaki herkesle dostça ilişkiler kurmaya çalışıp sadece barbar köyleri alan şerefli general; nerede şimdiki üçkağıtçı pezevenk.

durumu şöyle özetleyeyim. puanıma göre olması gerekenin üçte biri kadar bile ordum yok, hiç ihtiyaçta duymuyorum.
    neredeyse hiç zaiyat vermeden, daha doğrusu hiç adamakıllı savaşa girmeden 3 güçlü rakibimi alt etmiş bulunmaktayım.

nasıl mı?

oyunda sadece mesajlaşma kısmını kullanıyorum neredeyse.

öncelikle ortadan kaldırmak istediğim rakibime casus yollayarak dikkatini çektim. daha sonra o bana casus yolladığında klandaki yüksek puanlı yönetici tayfaya saldırıya uğruyorum diye ağladım.
    zaten oyuncu profili artık bilgisayar başında çalışan 30'lu yaşlardaki abilerle emekli amcalardan oluştuğu için koruyucu kollayıcı tavırları var ve tavlamak çok kolay kendilerini.
    öncelikle oyunda kaynakları nasıl kullanmak gerektiği ya da nasıl asker basmak gerektiği konusunda herşeyi bilmenize rağmen sorular soruyorsunuz ve oyuna devam etmek isteyen azimli çaylak profili çiziyorsunuz.
    daha sonra saldırı alınca da bir klanın büyüklüğünü güçlü olduğu yerde düşmanlarıyla savaşmak değil, sınırdaki küçük üyelerini korumaktaki kararlılığının belirlediğine dair direkt olmayan alttan alttan mesajlar veriyorsunuz.

ve tam planladığım gibi köyümde binlerce ağır atlı desteği ve bana saldıran rakibimi bozguna uğratmak için giden ordular çıktı ortaya. hemen sadece misyoner basarak köylerini almak kaldı bana.

bu olaylara paralel zamanda gözüme bana yakın, ama birbirlerine daha yakın 2 köyü daha kestirdim. sadece birer köyü olan iki oyuncuydu.
    ilk önce birine mesaj attım kardeş şu koordinattaki barbar köyünü almayı düşünüyorum eğer sen almayacaksan diye. ben alacağım diye cevap geldi. peki senin olsun kardeş dedim, ama senin yerinde olsam şu koordinattaki büyük köyü alırdım diyerek diğer elemanı hedef gösterdim. niye diye sorduğunda ise çünkü küçük köy alıp geliştireceğin hammaddeyi ilk başta orduya yatırıp büyük bir köy aldığında köyü geliştirmekle harcayacağın vakitten tasarruf etmiş oluyorsun daha hızlı büyüyorsun dedim. ben almak istiyorum aslında ama bana uzak olduğu için 4 misyoner lazım o da beni aşar, sen bir iki misyonerle götürürsün işi şeklinde yalan söyledim ve adamın aklına girdim.

aynı zamanda oradan hamle beklemeden diğer oyuncuya dikkat et şu adam saldıracak, barbar köyünü alacak mısın diye mesaj attım hayır şunu alacağım diye seni gösterdi dedim. çok büyük risk aldığımın farkındaydım ama foyam ortaya çıkarda bana saldırırlarsa klana ağlayıp destek alacağım içim kafam rahattı. neyseki işler aşırı kolay gitti ve adam peki sen niye bana ispikliyosun dediğinde çünkü seni alırsa çok güçlenir hedefi ben olurum ama şimdi ikimiz bir olursak birbirimize dokunmayız diyerek aklını çeldim. ikisi birbirine saldırıp ordularını yıpratmaya başladığında ikisiyle de mesajlaşarak ne kadar orduları kaldığı konusunda sürekli bilgi sahibi oluyordum. sonunda ikisinin de hiçbirşeyi kalmadığnda nasılsa köyümde klandan gelen ağır atlılar var diyerek mızrak kılıç balta ne varsa yollayarak iki köyüde temizledim.

mesajlar yoluyla gelen iki taraflı küfürler eşliğinde de klandan aldığım hammadde desteğiyle misyonerler basıp iki köyü aynı gece aldım.

yani diyeceğim o ki, komutan olarak değil de diplomat olarak oynandığında çok daha keyifli bir oyun.
  • gereksiz yere zaman harcanan, ama yağmalayınca, birisi tarafından saldırıya uğrayıp da onu püskürtünce, puan arttırınca, yeterince asker olunca mutlu olunan online bir oyun. güçlü bir klana giremediyseniz ve köyünüz dikkat çekecek büyüklüğe ulaştıysa tek başınıza tutunmanız çok zor. bir iki hafta tutunsanız da eninde sonunda köyünüz oradaki güçlü oyunculardan birinindir.
    bir de bunun benzeri kingsage var .
  • birkaç gün önce yeni versiyonuyla birlikte karşımıza çıkan browser tabanlı online oyun. klan forumu mesajlarında bb-code kullanımı kolaylaşmış ve artık köy almadan önce, "burası benim rezervim o köyü bana ver" gibi geyiklerin önüne geçmesi için tasarlanmış bir misyoner planlayıcısı var. bu planlayıcı sayesinde rezerve ettiğiniz köye, klan içerisinden başka bir oyuncu misyonerle saldırıda bulunamıyor.
  • temelde çok basit bir oyun. ana hatları bilindiği takdirde gayet sağlam bir şekilde oynanabilir. fakat şunu belirtmekte fayda var ki çok fazla zaman götürebiliyor. 4yıldır oynuyorum bu oyunu saat kurup gecenin şu saatinde uyanmaya hala ve hiç üşenmiyorum. bunun dışında hesabını iyi paraya okutan elemanları duymadım değil.

birisine saldırdığınızda küfür yemeye hazırlıklı olun. zira ben en son birine daldığımda şöyle bir mesajla karşı karşıya geldim;

--- spoiler ---

konu serefsizzzz
    görüşülen kişi xxxyyy
    grup: gelen posta
    cevapla ilet sil ihraç et
    xxxyyy 24.04. tarihinde saat 12:43
    sen adam olmayaya yeminlisin ama oyunla ilgim kalmadı sen alsan alsan yaragımı alırsın amcık serefsizin götü amın oglu urusbu cocugusun sen yawsak adam amına koydugum oglu seniiiiii rahatladınmı simdi urusbu cocugu.

--- spoiler ---

http://www.klanlar.org/ adresinden ulaşılabilir. müptelası olursanız bana sövmeyin. w1'e gelirseniz bi selam verin.

edit; jose morinholu değilim.
  • klansavaslari ismi ile çıktığından beri oynadığım online browser oyunu. en yeni haliyle öyle çok çok çok büyük farklar yok. bikaç sene önce bıraktığım bu oyuna geçen hafta tekrar dayanamayıp başlamış bulunmaktayım. artık final sınavlarında e=mc^2 yerine "acaba birliklerim ne alemde? savaşı kim kazandı? saldırdılar mı bana acaba?" gibi sorular uçuşacak kafamda..
  • bütün klansavaşları tayfasının, tüm ekibi ve ittifaklarıyla beraber çöreklendiği yeni oyun.
  • ne zaman niyet edip oynamaya kalkışsam zaten az olan ordumun ve köylerimin tek gecede bir azman eliyle silip süpürüldüğü oyun.

amk adamın 1500 köyü var benim gariban köyüme dikiyor gözünü.

gerçek hayattan farkı yok yani.
  • 23.dünyada klan olarak ekşicilerin 5 kişiyi bulduğu oyundur.
  • 23.dünya'ya ben de girdim.buradaki arkadaşlara kullanıcı adımı yollayabilirim.
    tanım:browser oyunu
  • destek sisteminin kalitesi sıfıra yakındır. bırakmak istiyorum ama puanım 2 milyona yaklaşmışken bırakamıyorum.
hesabın var mı? giriş yap