1. armudi kemençe de denir. tirnaklar tellere yandan hafifçe ittirilerek calinir. tirnakla calinmasinin sebebi, tellerinin, calginin yüzeyinden yaklasik 1 cm kadar yukarida olusudur. zaten topu topu 50 küsür santimlik bir calginin, bir de telleri gövdeden yüksekse baska türlü calinmasi mümkün olamamaktadir. klasik türk müziginin en zor enstrümani kabul edilir. notalara net bir sekilde ses vermek icin cok uzun zaman calisilmasi gerekir. 3 ve 4 telli (hüseyin sadeddin arel tarafindan gelistirilmistir) olmak üzere iki cesidi vardir. yaklasik 3 oktavlik bir ses genisligi vardir. krem rengi bir sese sahiptir. ustasinin elinde bir klarinet kadar akici olabilir.

  bazi klasik kemençe üstadlari:
  (bkz: ihsan özgen)
  (bkz: cengiz onural)
  (bkz: furkan bilgi)
  (bkz: derya türkan)
 2. hasan esen ve ahmet kadri rizeli de ihmal edilmemelidir bu sazin ustalari arasinda. dort telliyi kullanan cok azdir. halbuki dort telli kemence yayilabilse belki de sagladigi teknik olanaklar sayesinde klasik turk muziginin uzerine kabus gibi coken keman ve klarinet hegamonyasi kirilabilecektir.
 3. barış manço bestesi dağlar dağlar'ın başındaki ses de bu enstrumandan gelir. bildiğimiz karadeniz kemençesi ile kıyaslanamayacak kadar güzel bir ses çıkartır; düzgün icra eden olursa tadından yenmez.
 4. süper babayı izleyerek bulduğum*özgün enstrüman. meraklıları, tarık zafer tunaya kültür merkezindeki fasıllarda*canlı olarak dinleyebilirler.
 5. dini musıkide kullanilan,turklere has bie klasik çalgi olup yayli sazlar grubuna girer. ilkel sekli dogu karadeniz yöresinde kullanilir.

  kemencenin boyu ortalama 42cm kadardir. üç telli olup telleri yegah * rast * ve neva *dir. kulak ismi verilen üç adet burgusu vardir. tellerin uçları buraya bagli olup,buradan akort edilir.dize dayayarak çalınır.yay kildan yapilmiş olup 60 cm boyundadir.

  kemencenin bir özelliği,tellerine parmakla basilmaz,saqdece tırnakla perdelere dokunulur.sağ el yay çeker sol el perdeler üzerindedir.
  yegahtan tiz gerdaniye'ye kadar üö oktava yakın bir ses alani vardir.kemandan ayri olarak insani heyecanlandiran fevkalade parlak,renkli,lirik ve kendine özgü bir sesi vardir.

  kemençe çalan sanatkarlara kemençeci veya kemençevi denir.

klasik kemençe hakkında bilgi verin