şükela:  tümü | bugün
36 entry daha
 • karşılaştırmalı ( associative) öğrenmenin bir alt başlığıdır.

  karşılaştırmalı öğrenme;
  öğrenme süresinin uyaranlar arasında sabit zamansal bir ilişki içerdiği öğrenmedir. organizma bir uyaranın bir diğeri ile ilişkisini öğrenir.

  klasik şartlandırmaya baktığımızda; koşullu uyaran, koşulsuz öğrenme yanıtının ortaya çıkmasına neden olur.
  canlı, ses veya ışık gibi şartlı bir uyaran ile şartsız bir uyaran arasındaki ilişkiyi öğrenir. şartsız uyaran yem veya su gibi cezbedici bir uyarı olabileceği gibi elektrik şoku gibi sakındırıcı bir uyarı da olabilir.
  klasik örnek pavlov'un köpeği.
  aç köpeğe verilen yiyecek koşulsuz cevap olan salyayı oluşturur. eğer her yemekten önce zil çalarsa, köpek yemek ile zil arasında bir birleştirme yapmayı öğrenir. bunun sonucunda tek başına zil sesi salya salınımına neden olur. zil sesinden sonra yemek verilmezse, koşullu yanıt giderek azalır.

  bir diğeri instrumental ( operant) şartlanma;
  burda ise uyarana verilen yanıtı pozitif veya negatif yönde güçlendirmeyle öğrenmedir.
  örnek; eğitimde teşvik veya moral bozma. ödül olarak yunus balığına verilen yiyecek için yunus balığının sudan dışarıya sıçraması (pozitif güçlendirme). çocuğun yaramazlığından dolayı odasına gönderilmesi (negatif güçlendirme)
  canlı kendi özel davranışı sonrasında şartsız uyarıyla karşılaşır ve davranışı ile şartsız uyaran arasındaki ilişkiyi öğrenir. ( pedala basınca kafese yemin gelmesi)