şükela:  tümü | bugün
 • klasik mekanik newton'un ileri sürdüğü üç belit* üzerine kurulmuştur.

  i. belit: bir cisme bir kuvvet uygulanmazsa o cisim durgunluk yada düzgün doğrusal hareket durumunu korur, yani bu durumdaki cisimlerde hareket değişmesi olmaz.

  ii. belit: hareketin değişimi etkiyi yapan kuvvetle orantılıdır.

  f = ma

  iii. belit: her etkiye karşı eşdeğerde ve karşıt yönde bir tepki vardır.

  -gök mekaniği kitabı (kızılırmak, a.)
 • fiz 101 olarak bilinen genel mekanik dersinin diferansiyel tanım ve ispatlarının yapıldığı , fizik lisans 3. sınıfın en zor derslerinden biri. kuantum mekaniğinden çıkıp bu derse girildiğinde ilk 15 dakika aval aval bakan insanlar ve ne diyor bu hiçbirşey anlamıyorum fısıltıları eşliğinde kafaya sokmaya çalışılır.
 • hacettepe universitesi fizik muhendisligi bolumunde, 2. sınıfta verilen ders.
  bir baskası icin, (bkz: elektromagnetik teori)
 • bu dersi almaya başladığınızda sizi newton amca gayet sıcak ve güleryüzlü bir şekilde kapıda karşılar:

  -- ooo hoşgeldiniz çocuklar, bizde sizleri bekliyorduk, 3 tane çok basit prensibimiz var zaten ne kadar zor olabilir ki. bu prensipler üzerine sizlerle biraz sohbet edeceğiz... ancak ben şu aralar biraz yoğunum, o yüzden asistanlarım lagrange ve hamilton ben yokken şimdilik sizlerle ilgilinecekler. lütfen çekinmeyin buyrun buyrun içeri girin...

  sizde kapıdan içeri doğru şüpheyle başınızı uzattığınızda içeride bilimum işkence aletleri ve kasap önlüğü giymiş lagrange'ın önceki seanstan kalma kanları temizlemeye çalıştığına şahit olursunuz..
  bir an nutkunuz tutulur, dizlerinizin bağı çözülmüş şekilde odaya çekinerek yavaş yavaş girdiğinizde lagrange, gollum vari ve sadist bir ifadeyle ellerini ovuştururken ve tek gözünü kapatmış bir şekilde gülümserken "hoşgeldinissss" diye kıkırdamaya başlar ve o anda odanın ağır demir kapısı gürültüyle arkanızdan kapanır ve olaylar gelişir...

  şaka bir yana; bu dersin konusu neredeyse tamamen diferansiyel denklemler üzerinedir, yani çok az ve bilindik fizik prensipleriyle oluşturulmuş envai tür diferansiyel denklem çözümlerinin işlendiği için neredeyse tam manasıyla su katıksız bir matematik dersidir.

  lagrange'ın bu konudaki etkisi de, vaktiyle 1800lü yıllarda yazdığı mekanikle ilgili ve bu hadiseyi gayet ayrıntılı bir şekilde diferansiyel denklemlerle açıkladığı eseridir ve ana konusunu burdan alır.
 • işkence aletleriyle bezeli bir oda değildir klasik mekanik. doğayı anlamakta ve onu analitik biçimde ifade etmekte kullanılabilecek en etkili ve elegan teoridir.

  işkence odası başarısızlık korkusu yaşayan bünyenin beyninde yarattığı bir sanrıdır.
 • statik ve dinamik olmak üzere iki dala ayrılır.
 • newton yasalarıyla bitse gene iyi. bunun kepler yasaları var, lagrance denklemi var hamiltonu var, değişkenkütlesi var. yani anlıyacağın var babam var.
  delinin biri kuyuya bir taş atmış. deniz bulanmış. çık işin içinden çıkabilirsen.
 • lisedeyken, ve öss sınavlarına hazırlanırken, fizik sorularını kafamda canlandırabilmek için kalem, silgi, uç kutusu gibi araçlarla gerçekleştirdiğim deneyleri barındıran bilim dalı.

  ayrıca bu deneyler, çoğu zaman mantık kurmayı kolaylaştırdığından, soruyu da doğru çözdürtüyordu. ha ne oldu, yüksek makina mühendisi oldum. demek ki klasik mekanik, klasik araç gereçlerle ve kısıtlı imkanlarla çalışılırsa, daha sağlam bir temele oturabiliyor.