şükela:  tümü | bugün
 • klasik müzik hakkında doğru sanılan 9 kusurlu hareket:

  1. bach mozart beethoven, ha bi de 4 mevsim..

  hacı dur. kusurlu hareket. yanlış yolda olduğun belli. klasik müzik bunlardan ibaret değil. buyur, beethoven senfonileri veya 4 mevsim kadar önemli bir başka eser: http://www.youtube.com/…dchnk2wojrc&feature=related

  2- klasik müzik insana huzur verdiği için dinlenir?

  eksik olduğundan mütevellit faul. klasik müzik pek çok duygu gibi huzuru da içinde barındırır. özellikle dini müzikte bu halet-i ruhiyenin yakalanması için yüzyıllar boyu ciddi bir çaba sarfedilmiştir. ancak bugün dinlediğimiz konser müziği külliyatı, tüm ruh hallerini bütünüyle kapsar. 19.yüzyıl senfonilerine kabaca bakarsak huzurdan çok huzursuzluğu, bestecinin iç çalkantılarını ifade eden eser sayısı ezici derecede fazladır.

  klasik müzik severler bu müziği huzur bulmak kadar, böbrekleri boğum boğum eden bir heyecan ve stres düzeyine ulaşmak için de dinlerler. (bkz: madde1)

  3- klasik müzik, rock gibi, jazz gibi bir müzik türüdür.

  direk kırmızı kart. klasik müzik bir tür değildir. coğrafyalar ve türler üstü bir müziktir. ta eski yunandan günümüze uzanan, sürekli değişen devasa bir kültürdür. tabi böyle yazınca bana bile edebiyat yapıyormuşum gibi geliyor. ancak şunu diyebilirim. 18. yy ve 19. yy klasik müziğinin farkı (vivaldi-çaykovski) bugünkü herhangi iki tür müzik arasındaki (metallica-ibrahim tatlıses) mesafeden fazladır. çünkü sosyal devrimlerin etkisiyle müziğe bakışın kökünden değiştiği bir süreç yaşanmıştır. bugünkü müzikler tınısal olarak ne derece farklı olursa olsunlar benzer bir müzik algısı içerisinde bestelenmekte..

  4- moonlight sonatını mozart, ayışığına bakarak bestelemiştir?

  çift dalış, sarı kart. napster zamanında "mozart-moonlight sonata.mp3" dosyasını internete yayan kimse allah cezasını verecek.. moonlight yani ayışığı sonatını beethoven bestelemiştir. ismini de o değil, eserin etkileyici duruluğunu ayışığına benzeten bir yazar sonradan vermiştir. esere beethoven'in verdiği isim "quasi una fantasia" idi. ünlü ilk bölümünün yazılmış en güzel aşk pasajlarından biri olduğu herkesçe kabul edilse de beethoven'in bu bölümde, o efsane triolelerle "ölüm"ü anlatmış olması da muhtemel. herşey ilk göründüğü gibi değildir.

  5. bach müziği eşittir matematiktir?

  endirek sebest vuruş. ah bu beni en derinden yaralayan cümle. bach müziğine matematik demek, hünkar beğendi'ye "patlıcan'dan ibaret" demektir. maradona'ya "topçu", grace kelly'e "güzel kadın" deyip geçmektir. en nihayetinde bugün insan'ı "proteinden müteşekkil bir canlı" olarak tanımlarsak neler eksik kalıyorsa bach müziğini matematikle açıkladığımızda aynı şeyler eksik kalıyor.

  bach müziğinin matematiksel olarak algınlanmasının nedeni; son derece komplike formatı ve yaklanan denge hissiyatıdır. açıkçası müzik tarihinde bach'ın özellikle bestelediği füglerdeki biçimsel karmaşa ve hakimiyete yaklaşabilmiş ve onun ulaştığı dengeye ulaşabilmiş başka bir besteci yoktur. ancak bach bu dengeye ölümü, hüznü, neşeyi, coşkuyu, heyecanı, azimi, sebatı ve hatta flörtü anlatarak ulaşmıştır. kantat ve pasyonlarının etkileyiciliği olağanüstü hikaye anlatabilme yeteneğinden ileri gelir. salt matematiksel hakimiyet, müziğin doğasına terstir. bach da bunu en iyi anlamış bestecilerin başında geliyor.
  mükemmel* bir strüktür üzerine inşa ettiği çoşkuyla bunu örneklendirelim: http://www.youtube.com/watch?v=f1blib0utca

  6. klasik müzik bestecileri ölüdür

  serbest vuruş. tekrarlanırsa ihtar. çoğunlukla doğru olsa da istisnalar mevcut ve kaideyi bozuyorlar. klasik müzik tanımlanmasında zorluk yaşan bir müzik. tüm türlerin iç içe geçtiği çağımızda sınırları çizilebilir olmasa da günümüzdeki pek çok deneysel, film ve konser müziği bestecisi 19 ve 20.yy klasik müzik geleneğinin devamı kabul edilebilir. klasik müzik ölmüş bitmiş, kontağı kapatıp jübilesini yapmış değildir. kendileri ölmeden iki çok ünlü örnek verelim (bkz: arvo part) (bkz: philip glass)

  7. orkestra şefi seyirciye mabadını dönüp sopa sallayan, ne iş yaptığı belli olmayan biridir?

  avantaja bırakılabilir çünkü üzülerek söylüyorum ki bugünkü pek çok şef için geçerli olan bir laf. ancak bazı şefler vardır ki o çok bilindik eserlerde bile kendi dünyalarını yaratıp bizi oraya davet ederler. bir kültür oluştururlar. konserde çalınan eserler defalarca prova edilmiş, en ufak noktasına kadar şefin yaklaşımıyla yıkanmıştır. bu konuda yazmak, konuşmak boş. eğer aynı senfoniyi (bkz: wilhelm furtwangler) (bkz: arturo toscanini) (bkz: leopold stokowski) (bkz: herbert von karajan) gibi şeflerden dinlersek farkı görebilmek için uzman olmaya gerek olmadığını da anlarız.
  şef'in gerçekte nasıl bişey olduğunu görebileceğimiz bir video örneği gelsin: http://www.youtube.com/watch?v=o2aeaqjukdy

  8. dinlemek için entel ve dahi zontel olmak gereklidir

  penaltı, ancak hakemin kararı esas. ahkamlar iyice zorlamaya başladı, tartışmalı posizyonlar bunlar. bu da kısmen geçerli bir önerme. müzikten etkilenmek için bilgi sahibi olmak gibi bir ön şart kesinlikle olmasa da dönemine ilişkin bilgi, müziği ve bestecinin ne anlattığını anlayabilmeyi kolaylaştırmakta. örneğin beethoven müziğinden etkilenen bir insan, aynı eserleri bir de fransız devrimi ve yaşam hikayesini okuyup dinlediğinde, adamın ne yapmaya çalıştığını daha bütüncül olarak anlayacak ve müzikten sağladığı keyifin orgazmik noktaları daha tazyikli olacaktır. yine de konsere gitmek zorunda hissettiği için, artislik olsun diye giden kokonalara laflar hazırlamadım değil..

  9. klasik müzik konserde dinlenir. özellikle aya irini'de, çünkü akustiği şahane.

  direk kırmızı artı 5 maç ceza. milletin aya irini sevdası yüzünden gözümün önünde çaldığı halde duyamadığım devasa virtüözler şu hayatımın en sinir bozucu anlarını yaşattılar. #18590115
  ayrıca öksürmenin dahi yasak zannedildiği konserler gerçekten izleyiciye yaşattığı stres düzeyiyle alınan zevki mahfedebilmekteler. ilk maddedeki bahar ayini'nin 1913'deki ilk seslendirilişinde dinleyicilerin kavgaya tutuştukları ve birinin konser salonunu yakmaya kalkıştığını okuyunca bu günkü geberik dinleyicinin bu müziği en sıkıcı hale getiren etken olduğuna inanmaktayım.
 • haliyle ilgi gormemis sözlükçülerin en etkili 10 müzik parçası listesi basligini okurken aklima dustu. muzik tarihinin avrupa merkezli muzik baglaminda tarihsel etkisi en fazla 12 eserini belirlemeye calissak nasil olur? guzel olmaz mi? olur olur guzel olur, dediginizi duyar gibiyim.

  once biraz aciklama: 12 adet, cunku 10'a sigdiramadim ve 12, 10'dan daha mukemmel bir sayi (yersen). tabi ki son tahlilde subjektif bir liste ancak bu 12'nin secimini tarihsel dayanaklara yaslanmak suretiyle yapmaya calistim. bir "best of" veya en populerler listesi degil. daha ziyade muzigin evrimsel gelisimindeki en buyuk ayak izine sahip eserleri dizmeyi hedefliyor. muzigin evriminde kendinden sonra gelen besteciler - muzisyenler uzerinde en fazla etki birakan eserleri ve belli bir kulturun doruk noktalarini. dinleyiciyi (kendim dahil) cogunlukla gormezden gelmeye calistim. muzik tarihi uzerine okurken eksikligini hissettigim bir listeleme mantigi idi. ihtiyaci olana yardimci olsun, bu konuda dusunmek isteyene zemin hazirlasin. benim muzik bilgim tabiatiyle nihai veya tamamen istatistiki bir noktada olmadigi icin bu amaca ulasamadigim varsayilabilir. siralamanin arkasinda degilim ancak yine de secilen 12'linin mantiginin gecerli olduguna inaniyorum.

  (eserler genellikle iri tabiatta oldugundan sadece ilk bolumlerinin linkini koydum. isteyen diger bolumlere de bakabilir)

  12. rahmaninov piyano konçertosu no. 2 ve rahmaninov piyano konçertosu no. 3, 1901 - 1909
  kendi kayitlari, koncerto 2. moderato ve koncerto 3 allegro ma non tanto

  bu daha cok dinleyici uzerinde etkili olan bir ornek, o nedenle sonda. rahmaninov romantik dönemden sonra geldi, ancak onun gec kalmisligi yillanmis sarap misali gunumuz "romantik" algisini olusturmayi basardi. 2. koncerto icsel anlatimin, 3. koncerto da piyano tekniginin tarihteki doruk noktalarindan.

  11. gregoryen dies irae, 13. yuzyil
  tam melodi

  listedeki devasa captaki eselerin arasinda tek bir basit melodi. yalniz herhangi bir melodi'den bahsetmiyoruz, (katolik) bati kulturu bilincaltinin en temel melodilerinden biri bu. 8 yuzyildir kullanimda. dies irae bu alanda tek basina degil, yine de benzerlerinden daha guclu bir hafiza yaratarak one gecmeyi basariyor. bu listedeki diger eserler icinde bile bu melodinin cilgin kullanimlarina rastlanacak. ne zaman bir besteci olum'e dair bir pasaj yazsa aklina gelecek. yaslanmayan melodi.

  10. don giovanni, wolfgang amadeus mozart, 1787
  ilk bolum
  commendatore sahnesi

  lorenzo da ponte'nin librettosunu, mozart'in da muzigini yazdigi don giovanni, wagner oncesi opera'nin tarihteki en ozel ve derin ornegi olarak parliyor. opera turlerinin arasinda, hatta onlarin ustunde duruyor. komedi ogeleri ile baslayan eser, finaline dogru muzik tarihinin en karanlik noktalarindan birine ulasiyor. commendatore'nin ziyaretinde fakli 3 karakterin ic ice gecen konusmasi hem karmasik hem de butuncul hem de vurucu. iste bu an, mozart'in dehasini en saf sekilde disa vurdugu anlardan biri.

  9. 4.33, john cage, 1952
  piyano

  bes dakika bile surmeyen, muzik tarihinin en tartismali birkac eserinden biri. insanlar bunun muzik olup olmadigi uzerine hararetli tartismalara girdiklerinde, 4.33 coktan muzigin tanimini degistirmisti bile. muzik ses miydi? hayir muzik zaman'di. post modernite'nin muzikteki quintessence'i.

  8. matthaeus-passion, johann sebastian bach, 1727
  tam konser

  sadece bach'in vokal muziginin degil, tum protestan dini muzik kulturunun asilamaz zirvesi iste bu 3 saatlik metafizik sesler toplulugudur. eser o kadar saf ve guclu ki, tarihte kendinden once bu alanda bestelenen pasyon ve kantatlarin degerini dusurdugunu bile iddia edebiliriz. dinlerken bach'in neden 5. evangelist kabul edildigini anlayabiliyoruz. ayrica eserin 19.yy daki bach aydinlanmasini da fisekledigini belirtelim (bkz: 11 mart 1829 matthaeus passion konseri)

  7. symphonie fantastique, hector berlioz, 1830
  ilk bolum

  beethoven her ne kadar programli muzik i icat etmistir desek de fantastik senfoni'ye kadar muzik tarihinde gercek anlamda bir program-enstrumantal muzik birlikteligi goremiyoruz. fantastik senfoni enstrumantal muzigin, bir konu gudumunde gidebilecegi her yere gidiyor, hatta siniri asip saykodelik dunyaya tarihte ilk defa adim atiyor. berlioz'un eksik kalmis muzik egitimini kapatmak icin ugrasilari sirasinda, ozellikle tema gelisimi icin, buldugu onlarca kucuk muzikal icat da eserin buyuklugunu destekleyen ogeler. beethoven'in 9. senfonisi'nden sonra bestelenmis en onemli senfonilerden. bir ihtimal ile en onemlisi. program icin (bkz: #16684307)

  6. der ring des nibelungen, richard wagner 1848-74
  ring'e giris

  opera dortlemesi. wagner'in tiyatro, edebiyat, muzik, mimari ve gorsel sanatlari birlestirdigi kainati. muzik tarihinin, hatta sanat tarihinin en buyuk insaatlarindan. kendinden sonraki muzik uzerindeki devasa etkisi olculebilir duzeyde. sadece muzikten bahsedersek, donemin tum diger bestecilerini kendine gore pozisyon almaya zorluyor, armoni anlayisini degistirerek modernizme zemin hazirliyor.
  dahasi icin (bkz: gesamtkunstwerk)

  5. le sacre du printemps, igor stravinski, 1913
  tam kayit (sahneleme orjinal versiyon degil)

  1913'te stravinski bahar ayini'ni bestelediginde dunya buna hazir degildi. caykovski izinde bir bale bekleyerek galaya gelmis olanlar hayatlarinin en buyuk sokunu yasadilar ve tarihin en onemli konserlerinden biri tam bir fiyasko ile sonuclandi. kavgalar duellolar vs. stravinski bundan o kadar etkilendi ki bir daha bu kadar cesur bir eser yazmadi, yazamadi. olsun varsin bu kadari yeter de artar. bahar ayini'nin dinleyicide yarattigi ilkel duygusal tepki o kadar yuksekti ki, tum yuzyili sardi. basta sinema muzigi olmak uzere 20. yuzyil senfonik muziginin dna'sina kendini isledi. hani iddiali laf olacak ama: her bir saniyesi (teknik-bicimsel ve melodik) saf yaraticilik iceren tarihteki tek muzik eseri.

  3 - 4. das wohltemperierte klavier ve beethoven piyano sonatları 1722-42 ve 1795-1822
  bunlara yer yetmez sadece iki ornek bach
  beethoven

  klavye'nin eski ve yeni ahitleri. bunlari hak gecmesin diye yanyana yazinca cok guclu oldu tabi. soyle diyebiliriz; klavye/piyano veya kompozisyon ogrenen bir kisinin bu kitaplarin ikisinin de uzerinden gecmemis olmasi dusunulemez. ikisinden birini bile cekersek muzik tarihi cokebilir. bu kadar fundamental kitaplardaki melodilerin gunumuz populer muzigini dahi etkilemesi ise baska bir guzellik, baska bir katman. beethoven, 19. yuzyilin; bach ise neredeyse tum muzik tarihinin ozlerini kucuk parcalar halinde onumuze koyuyorlar.

  2. beethoven senfoni no. 9, 1824
  bernstein konser kaydi

  gerek nicel gerekse nitel olarak tum 19. yuzyil romantizmini 9. senfoninin gudumunde kabul etsek herhalde abartmis olmayiz. birbiri ile en alakasiz besteciler bile (brahms, wagner, berlioz vs.) en cok bu eserden etkilendiklerini itiraf ettiler. dinleyici de sembolik anlamlar yukleyerek eseri basucuna koymakta gecikmedi. 20. ve 21. yuzyilda ise hangi kurum kendine evrensel deger atamak istediyse mars olarak onu kullandi. nazisi de caldi komunisti de. yine de ici bosaltilamadi. eger muzik tarihini sadece romantik dönem uzerinden okusaydik, suphesiz ki ilk sirayi beethoven'in 9. senfonisi alirdi...

  1. die kunst der fuge, johann sebastian bach 1742-50 (bach'in olumu ile yarim kaldi)
  tam kayit

  ... ancak daha genis okuyunca fug sanati adindaki bireysel ve kulturel olarak insanligin ulastigi uc noktalardan birine tosluyoruz. muzik tarihinin bicimsel olarak en karmasik, icerik olarak en saf eseri. hem kendine kadarki yuzlerce yillik kontrpuan kulturunun dorugunu cizdi, hem de bestelendikten asirlar sonra 20.yuzyila geldigimizde caz'i etkiledi, 12 ton muzigini etkiledi, kubist ressamlari etkiledi, elektronik muzige dokundu ve bu listedeki diger tum eserlerin aksine etki alani bitmis veya zayiflamis degil. fug sanati'nin tarihte biraktigi ayakizi gitgide buyuyor ve gelecekte daha da buyuyecek gibi goruluyor...
 • herhangi bir melodiyi kullandiginizda, kimsenin size telif davasi acmayacagi muzik turu.
 • müziğin evrensel dilidir.
  "yaptığımız en büyük kötülük, müziği kelimelerle yorumlamak oldu." - arthur schopenhauer
 • buna ciddi anlamda "başlamak" gerekir tadını alabilmek için. benim kastettiğim şey entelektüellik mi? klasik müziğin altını üstüne getirmek mi? tabii ki değil. nihayetinde ben de kaavede batak falan oynayan bir adamım.

  bundan 4 ay önce, klasik müziği ciddi anlamda dinlemeye başladım. ilk anlarda insan kendisine uygun müzikler bulamıyor tabii ki. bu raddede kestirip atmaktan, "klasik müzik zaten entel işi yea" demektense sağdan soldan besteci isimlerini falan öğrenip, teker teker bu adamların birer senfonilerini dinlemek gerekiyor bana kalırsa. zaten insan o dakikadan sonra hangi tür müziği sevdiğini, hangi tür bestecileri dinleyeceğini kestirebiliyor. bunlardan yola çıkarak, benzer türdeki bestecilere de ulaşmak mümkün hale geliyor.

  sonuçta bu müziği dinlerken hiçbirimizin amacı bir aristokrat davetinde "hahahah azizim şu klasik müzikte en çok sevdiğim şey ne biliyor musun ..........." türevi girişler ile başlayan cümleler kurmak değil. hatta bak ben o kadar düz adamım ki, o cümlenin sonunu getirmek istedim ama getiremedim. yani öyle derinlemesine bilmek gerekmiyor bana kalırsa; bu ayrı bir ilgi alanı sonuçta.

  ama şunu söyleyebilirim ki, dinlemeye alıştıktan sonra insan klasik müzikten çok fazla zevk alıyor. mutlaka denenmesi gerek. ha bir de klasik müziği statü edinmek için dinleyenin de, statü edinmek için dinleyenler dinliyor diye yanına yaklaşmayanların da kafasına tüküreyim.

  http://www.youtube.com/watch?v=mg-kvzdakxo

  öpüyorum yavrucaklarım.
 • ben bu klasik müzik beste yazarlarının alayının bipolar olduğunu düşünüyorum, sert sert girişler sonra bi anda huzurlu melodiler falan.
 • bugüne kadar reklamlar tarafından kullanılıp bilinçaltında yer ettiği için sırf bu yüzden en güzel örneklerini keyifle dinleyemediğim müzik türü.

  ulan libiamo ne lieti calici dinliyorum kafamın içinde hiç durulamadan kurulamadan diye sözler geçiyor cif alıp lavaboya saldırasım geliyor amk.
 • bugun dahi dogru caldiginizda ses kayit cihazlarinin olmadigi o donemdeki halinin aynisini elde ettiginiz, tarihin en canli kanitlarindan.. o zamanlardan ayni kalan cok az $eyden biri..

  "the music was here...and here. that's the beauty of music, they can't get that from you" --shawshank redemption
 • doğduğundan beri tek sesli müzik dinleyen kişiler bu çok sesli müzik türünü algılamakta zorluk çeker.
 • kisacik bir ani, uzak gecmiste kalan bir aniyi, bir ormani, dort tane mevsimi, aski, nefreti, bir devrimi, essek kadar bir hikayeyi, minicik bir peri masalini size kimi zaman 1 kimi zaman 4 kimi zaman 48 ayri enstruman kullanarak anlatabilen isitsel kitaplara klasik muzik adi verilir. bazen hic anlamaz, bazen oyle bir anlarsiniz ki salaga donersiniz. kimi zaman o ani size yasatacak baska hicbirsey bulamaz acar dinler hayatin tadini cikartirsiniz, kimi zaman tahammul edemezsiniz. nasil yazilabildiklerini anlamak mumkun degildir kanimca, sadece keyiflerine varilabilir. cok uzak ve cok daha medeni caglara ait olan guzide eselerdir bunlar.