şükela:  tümü | bugün soru sor
  • klasik müzik dinleyicisi olduğunu iddia edip konserlere güzel paralar döken bir kısım türk insanının üstesinden gelemediği sorunsal.

şimdi şöyle bakalım olaya.

-klasik müzik konserlerinde neler dinlenir?
    +sonat, senfoni, konçerto, suit gibi formlar.

bu formlar birden fazla bölümden oluşan formlardır. sonat, senfoni falan genelde 4 bölümden oluşurken, suitte bu sayı daha da artar.

türk klasik müzik dinleyicisi her bölümün ardından çapada çapada alkışlamaya başlar. yok öyle bir dünya. o eser tüm bölümleriyle bir bütün.

sahnedeki müzisyenler bu duruma nezaketen ağızlarıyla gülemeyecekleri için götleriyle gülüyorlardır, adım gibi eminim.

klasik müzik konserlerinde çalınan eserin tüm bölümleri bitmeden müzisyen/topluluk/orkestra alkışlanmaz, zira her bölümün ardından alkışlamak, formula 1 yarışında yarışı değil, turu birincilikle bitiren adamı alkışlamak gibi bir şey. yapmayın, etmeyin.
  • siz yazacaksınız, ben yazacağım, öğrenilince çözülecek sorunsallardan biri. ekşi sözlük neden var?

klasik türk müziği konserlerinde seyirci, sahneden sanatçılar tamamen boşalmadan salonda yerinden kalkmaz, çıkmaya hiç teşebbüs etmez. ne hoş.
  • rahmetli hüseyin yaşar kuşçu hocamızın tavsiyesi vardı bu konuda: bütün salonun alkışladığından emin olmadan alkışlamayın
  • hazırlıkta okurken, okulda her hafta düzenlenen klasik müzik konserleri için ücretsiz bir kontenjan vardı. konuyla ilgili olarak gelen bir mailde, "ilk defa klasik müzik konserine giden biri, eserin ne zaman bittiğini anlayamayabilir bu yüzden diğer seyircilere bakarak alkışlayın, başkaları alkışlamaya başlamadan, siz alkışlamayın" minvalinde bir açıklama yapılmasına sebep olan sorunsal. insan kendini aptal gibi hissediyor. kim gider lan o konsere o saatten sonra.
  • çok büyük ayıp ve medeniyetsizlik olduğunu öğrenmiş olduğumuz olay .

(bkz: ben dünyanın en iyi klasik müzik dinleyicisiyem)
  • dikkat edilmesi gereken husus. hayir eserin bolumleri arasinda alkislayinca o adamin konsantrasyonu, efendim adagio sostenuto'dan alegretto'ya gecisindeki ahenk ne olacak hic dusunmuyorsun degil mi ey seyirci. bunu da biraktim, klasik muzik dinleyicisi biraktim yanlis yerde alkislamayi, oksurmek icin dahi salonu terk etmeli. etmezse 3 sira yaricapindaki tum dinleyiciler var ya oraya gelirsem altyazili bir bakis atiyorlar kendisine. bu isin raconu boyle efendim, evet.
  • kimi müzisyenlerçe bir gülümsemeyle, kimisi tarafındansa elle sertçe bir dur işareti verilerek karşılık bulur. kadrolu klasik müzik dinleyicileri tarafındansa "cık cık"larla, ters bakışlarla ve söylenmelerle yanıt verilir.

bazı müzisyenler bu durumu önlemek için konsantrasyon durumunu bahane ederek konserin başında bir anons yaptırır, sadece ara verilecekken ve konserin sonunda alkış olmasını rica eder.

alkışla tempo tutmayı seven bir millet olduğumuzdan hoş görülmelidir zamansız alkışlayanlar. zaten dinleyicisi ve ilgilisi azdır klasik müziğin. bu nedenle merak edip bilet alıp konsere gelen birini de ters davranışlar nedeniyle soğutup kaçırmamak gerekir. bir alkışlar, iki alkışlar, sonra zamanla öğrenir nerede alkışlayacağını.
  • vallaha sirf bu nedenle konserlere gitmemeye baslamistim en son. dallama dinleyiciler nerede alkislayacaklarini bilmeyip konserin icine ediyorlar diye degil, tam tersine boyle bir stres unsuru yaratildigi icin.

alkislanmaz, oksurulmez, el cenede kaslar catik olarak dinlenir eee essegin zki. konserlerde eger ortam musaitse arkaya geciyorum. hem gtumu yaya yaya oturuyorum hem osuruyorum hem aksirip tiksiriyorum hem de alkisimi atiyorum istedigim gibi (misal begenmezsem alkislamiyorum, cok begenirsem koltuga kafa atiyorum) strese gerek yok. zaten ozellikle turkiye dahilinde duzgun konser bulmak imkansiza yakin. bu kasis neden?

3 cd parasi verip piyasadaki en dangoz kayit duzeyinde icraya tanik olamiyorsak, kimse kendime ceki duzen vermemi beklemesin.

edit: derdim alkis degil, -benim gibi- konser salonunda rahat rahat osurabilmek ile ilgili diyenler icin geliyor; (bkz: beethoven senfoni no 2/#26762058)
  • bölüm arasında alkışlamakla tempo tutmak farkını çözebilirsek ortadan kalkacak sorunsaldır.