şükela:  tümü | bugün soru sor
 • estonya sinemasından da iyi işler çıkabileceğini gösteren bir film. yalnız filmin başına aldanmamak lazım. klasik ergen sorunları, gençler arasındaki ego savaşları, güç gösterileri gibi konuları ele alan sahnelerle başlıyor. hatta ilk yarım saatinde kendi adıma bu ne yahu, arka sıradakileri izlerim daha iyi bile dediğim oldu. biraz hollywood özentisi de olsa hareketli çekimler, hızlı geçişler ve sınıfta geçen film veya dizilerin izleyiciyi hemen çekmesi gibi faktörler filme devam etmemi sağladı. filmin eteğindeki taşlar zaman geçtikçe dökülmeye başladı. tahmin edilmesi kolay olsa da son zamanlarda izlediğim en etkileyici finallerden biriyle de bitti.

  filmi izlerken son derece rahatsız oldum. tabi bunun nedeni daha önce de belirtilen küfürler, küçük düşürmeler, şiddet sahneleri değildi. zaten ortalama bir seyirci bunların alasını görmüştür. filmde rahatsızlık veren olgu "şiddet, şiddeti doğurur" argümanını yansıtma biçimiydi.

  --- ağır spoiler içerir ---

  filmi izlerken dışlanan iki kahramanımız adına baya bi öfke duydum. eminim türkiye'de lise sıralarından geçmiş herkes benimle hemfikir olacaktır. düzenli olarak dayak yemeleri, aşağılanmalara maruz kalmaları, sürekli düşenlerin onlar olması izleyici hemen onların tarafına geçiriyor. filmde sürekli hadi oglum kalkın da iki tane de siz patlatın beklentisi var. izleyici bardağın taşıran son damlanın gelmesini dört gözle bekliyor. çocuklara gösterilen şiddetin dozu arttıkça, görülmek istenen intikamın da boyutu artıyor.

  fakat final insanı gerçekten ters köşeye yatırıyor. hayır, kesinlikle sürpriz bir final değil. bir filmde silah varsa mutlaka patlar klişesinin en çarpıcı örneklerinden birini görüyoruz. beni ters köşeye yatıran final sekansını oluşturan sahnelerin başarısı oldu. üzerine silah doğrultulan çocukların yüz ifadesi kanımı dondurdu. yüzlerindeki ifade sanki "yalnızca eğleniyorduk, nolur yapma lütfen" diyordu. korkuyla karışmış, karşısındaki ikna etmeye çalışan yüzlerdi bunlar. okulu basan çocukların baştaki çekingenliği, ama bir iki kişiyi düşürdükten sonra canavarlaşmaları da muhteşemdi.
  bu finalden sonra yaklaşık 5 dakika yerimden kıpırdayamadığımı hatırlıyorum. çünkü çocuklardan beklediğim intikam bu değildi. sonra intikam neydi ki?

  --- ağır spoiler içerir ---

  sanırım film türkiye'ye uğramayacak. son yıllarda tüm dünyada tırmanan okullarda şiddet olaylarına atıfta bulunan gerçekten başarılı bir yapıt izlemek izlemek istiyorsanız bence filmi mutlaka bir yerlerden edinin, izleyin, izlettirin.
 • --- spoiler ---

  final sahnesiyle izleyicinin tüm duygularına tercüman olmuş olsa da filmin asıl mesajı da bu finalden sonradır. ha "oh öldürdüler işte" deyip geçiyorsanız gereken dersi almamışsınız demektir.

  --- spoiler ---
 • gerçek olaylara dayandığı uyarısı kareler ilerledikçe büyük bir rahatsızlığa dönüşen raag filmi. en beteri de insan olmaktan duyulan bir rahatsızlık olması.
 • izlerken içtenlikle küfretmenizi sağlıyor film. kırılıyor, dökülüyorsunuz. film bitiminde beş dakika boyunca ekrandan alamadım gözümü.
 • izlerken aynı yıl gösterime giren ben x'i hatırlatan film. yine itilip kakılan ve seyircinin kolaylıkla yanında olacağı biri ve ona hayatı dar eden bilimum piçler. sınıfça böyle pislikler yapılması, aralarından sadece kaspar'ın doğru tercihle joosep'in yanında olması giderek toplumların ahlaken de nasıl çöktüğünü anlatan bir tema olmuş. ya da ben feci abarttım. alem göt olmuş lafının sinemasal karşılığı filmimiz ise finaliyle ise izleyenleri resmen yerlerine çökertip şiddet toplumunun nedenlerinden birini gözümüze sokuyor.
 • "az izlenen filmleri izlemek genelde güzel bir his verir. saklı bir şaheseri izliyor olabilme ihtimalini ben seviyorum en azından. bu yüzden genelde kıyıda köşede kalmış ne kadar film varsa izlemeye çalışıyorum. klass da bu mahiyette izlemeye başladığım bir film. aslen çok kıyıda köşede kaldığını söylemek mümkün değil, zira 2008 senesinde estonya’nın oscar adayıydı fakat elemeleri geçemedi."

  http://www.bakiniz.com/…ddetine-yetersiz-bir-bakis/
 • şans eseri arkadaşımdan aldığım film arşivinin içinden çıktı. oturdum izledim.
  yetmedi bi de arkadaşlarımla beraber 2.ye izledim. yetti mi? yetti.
  belki de çeviriyi yapan aybike ve hotaru'ydu neden, ama filmin başında vaadedilen ağır küfürü filmde göremedim; ama emiminim ki filmin içinde vardır.
  fakat anders'i oynayan çocuğun estonya'da yaşayan gurbetçi bi serkan olduğundan emindim, hatta normalde hiç izlemediğim filmin sonundaki yazıları oturdum izledim. meğer değilmiş, hayal kırıklığına uğradım. filmde içimin yandığı 2. an bu andı. 1.si malum izleyenler bilir.
  toparlarsak yine de başarılı bi filmdi.
  estonya sinemasına saygılar
 • dikkat spoilerın kralını içermektedir.

  --- spoiler ---

  "size rağmen ölmeyeceğim." cümlesi ile biten film son sahneleriyle, tanıdık bir dostu akıllara getirir.

  (bkz: jeremy)

  --- spoiler ---
 • daha önce ondskan isimli filmi zilemiş olanlar bu filmi daha iyi anlayabilecklerdir bence. her iki filmin de gerçek bir olaydan etkileniyor olması insanı çok fazla düşünmeye sevk ederken, klass' da toplum içerisinde şiddetin geçlere yansıması insanı rahatsız eder boyutlara kadar gelişi ve filmin kurgu yapısı başta size bilindik ergen sıkıntılarını anlatan filmlerden birini zilediğinizi yada film hakkında olumsuz yönde düşündürebilir ancak film boyunca seyircinin içerisinde arten şiddetin nasıl bri sonla sonuçlandığını görmeniz alsında filmde anlatılmak istenenin çok güzel bir kanıtıdır. film boyunca içinzide artacak olan öfke aynen filmde ki gibidir aslında. sadece siz gelinen noktanın farkına ancak filmin sonunda varabilirsiniz. bu yüzden isnanı çok düşündürtecek bir filmdir bence.
 • sinir bozucu bir film.

  --- spoiler ---

  çok iyi kurgulanmış. film ilerledikçe artan şiddetin dozu iyi ayarlanmış. gittikçe sinirleniyorsunuz, hatta çocukların katliam yapmasını iple çekiyorsunuz.

  --- spoiler ---

  bu arada hikayesi gerçekmiş, filmin başında yazdığına göre. bir sitede okuduğum yorumda orada yaşayan bir türk bu filmin belgesel gibi olduğunu, gençlerin aynen bu durumda olduğunu yazmış. herifler bildiğin psikopat yani.