şükela:  tümü | bugün
 • latin ve bazi afrika muziklerinde muzigin temelini olusturan basit ritm. cogunlukla ayni isimle anilan iki ahsap veya fiberglass sopadan olusan enstruman ile veya bell diye anlandirilan (klave bell, hand bell, cowbell gibi farkli cesitleri vardir) metal can seklindeki enstruman ile calinir.
  en cok bilinen ve kullanilan klave'ler son iki ve rumba clave'lerdir.
  (bkz: perkusyon)
 • fight club'ın soundtrackinde net bir şekilde dinleyebilirsiniz. (dvd yi başlatınca kendi kendine çalan müzikte...)
 • temel olarak iki adet klave vardır; 2+3 ve 3+2. bu ikisinden bir çok varyasyon üretilmiştir;
  !. !. !, es ! ! es
  ve;
  es ! ! es, !. !. ! şeklinde.
  (not: !, dörtlük notayı, !. noktadörtlük notayı, esler de bir vuruşluk susu göstermektedir.)
 • yabancilarin clave dedigi bu meret nedir dersek:

  1) iki tahtadan ibaret bir enstrumandir. sahane sesi vardir. candir, cigerdir. http://www.senkop.com.tr/arama.php?arama=clave

  2) küba muziginin metronomu diyebiliriz. ornegin 4 4 luk bir ritmi 16 esit vurusa bolelim. bu 16 vurusu da 8-8 ikiye bolelim. ve (c) yazan yerlere clave vurusu yerlestirin. digerleri(_) ise es olsun.

  c _ _ c _ _ c _ / _ _ c _ c _ _ _

  bu "3-2 son klave"dir. eger iki esit bolumun yerini degistirirsek:

  _ _ c _ c _ _ _ / c _ _ c _ _ c _

  olur. bu da "2-3 son klave"dir. yani 3-2 ya da 2-3 olmasi sirayla ilk ve ikinci bolumlerdeki vurus sayisini belirtir. son klave'deki "son" ismi ise c vuruslarinin yerlerini belirtir. baska klavelerde vuruslar farkli yerlerde olacaktir.

  ------------------

  rumba klave'nin 3-2 si soyledir: c _ _ c _ _ _ c / _ _ c _ c _ _ _

  ------------------

  hep 4-4 'lük ritmler nereye kadar bir de 6/8'lik klave vardır.

  6/8'lik küba müziğinde, *'ler vuruş, -'ler es olsun. campana partisyonu şu şekilde vurulabilir:

  *-*-**-*-*-*

  ya da şu şekilde çalınıp 6/8 clave denir.

  *-*--*-*-*--

  dikkat ederseniz 6/8 campana'ya göre sadece bazı vuruşlar es geçilmiştir.

  6/8'lik ritmler doğrudan şarkı olabileceği gibi**
  , bazı 4/4'lük şarkılarda (örneğin son formundaki şarkılarda) campana partisyonu buna döndürülür ve şarkı 6/8 söylenir. sonra geri döner felan...

  horacio hernandez abimiz ise anlayamadığımız bir yumuşaklıkta rumba clave'den acro-cuban clave'ye geçmekte, bizi zevkten gebertmektedir. aslında 4/4'lük olan rumba clave'yi biraz yayarak afro cuban'a ulaşılabilmektedir.

  -------------------

  bunun disinda bossa klave vardir, bossa nova turu parcalarda duyulur. 3-2'si su sekildedir: c _ _ c _ _ c _ / _ _ c _ _ c _ _

  ------------------

  bir parcayi dinlerken bu klaveleri dinleyerek sarkinin formunu tahmin etmek olasidir...

  pekiiii can alıcı soruya geldik, diyelim bir küba şarkısı dinliyoruz. içinde klave kullanılmamış. ya da biz kendimiz çalacağız ve sadece şarkının notalarını biliyoruz. bunun 2-3 mü 3-2 mi olduğunu nasıl anlarız? bu konuda ignacio berroa abi "şarkıyı dinlerken elinizle 3-2 ve 2-3 klave vuruşları deneyin, doğru olan klave kendini belli edecektir" diyor ve ekliyor "ama hangisi olduğunu kestiremezseniz de üzülmeyin, küba'da bile bu konuda büyük tartışmalar döndüğünü gördüm.

  not: bossa klave bazı kişilerce yandan yemiş bir klave olarak kabul ediliyor. yani klave küba müziğinde vardır ve varolan iki çeşidi son ve rumba'dır başka da yoktur diye bir görüş te var.
 • genelde gül ağacından yapılan yaklaşık 15 cm uzunluğunda ve 2.5 cm çapında bir çift sopadır. clave'ler birbirine vurularak çalınır ve latin amerika, küba müzğinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

  http://www.pbs.org/…sta/music/images/clave-inst.jpg
 • iki tane skindirik çubuk olduğuna bakmayın, herkes aynı sesi çıkaramaz bu aletten.
 • clave yazılışına sahip olanı, izmir alsancak'taki bir dans okulunun adı. izmir'de salsa, bachata, tango ve diğer bir çok dans burada keyifle öğretilmektedir.
 • beni benden alan ritmleri oluşturan 2 ahşap sopadan oluşan latin müziğınin ve danslarının olmazsa olmaz çalgısı.veee kulağımda o ses: pam pam pam . pam pam
 • klave'nin kübalılar tarafından ne kadar önemli olduğunu conan o'brein'ın küba ziyareti sırasında kübalı bir müzik grubu tarafından da anlatılmaktadır. conan yine yapmış yapıcağını :)
 • latin müziğin de clave 4/4’lük ritim kalıpları içerisinde beş vuruşlu temel ritimlerdir.
  ana clave ritimleri rumba clave, son clave, bossa nova ve 6/8 clavedir.
hesabın var mı? giriş yap