şükela:  tümü | bugün
 • "bugüne kadar hollywood endüstrisi ve benzerleri kleopatra'yı, sezar ve antonius'u elde eden bir çapkın kadın olarak sergilediler. oysa kleopatra büyükelçileri tercümansız kabul eden bir lisanlar üstadı, eczacılık tarihinde adı geçen bir hekimdir. kadının dahisini resmetmek sanatçıların zor becereceği bir iş; fırça, kalem ve kamera kudreti ister."

  ilber ortaylı
 • m.o 69`da iskenderiyede dogdu.aslen yunanli olan 3.kleopatra babasi 11.ptolemaios`un vasiyeti uzerine kardesi ile evlendi. (o zamanlar misirda egemen olan yunanlilar misir toplumuna karismamak icin kendi soylarrindan olan ki$ilerle evleniyolardi bu da akraba evlilikleri sonucu ozurlu insanlarin dugumuna yol aciyordu.....) babasi oldugunde 18 yasinda olan kleopatra tahta cikti. halkin icine girebilmek ve halkin kendisini benimsemesi icin kendini misir dinine verdi.kardesi tarafindan iktidardan uzakla$tirilip surgune yollandi .kleopatra iktidara yaninda buyuk roma imparatoru sezar ile geri dondu. (kleopatra bir hali icinde sezar`in sarayina girmi$ ve bu buyuk krali kendine a$ik etmi$ti....) bu olaydan sunra kimsenin bilmedigi bir sebeple kardesi nil sularinda boguldu ....! karde$inin aradan cekilmesi ile kleo tek basina iktidar koltuguna oturmustu.o sirada sezardan bir cocugu oldu ve minik sezariusu alip romaya gitti. kleonun en buyuk hayali iki imparatorlugu birle$tirip buyuk iskenderin hayali olan bilinen tum dunyaya sahip olmaktdi.m.o 44`de sezar olunce bu hayallerini ertelemek zorunda kaldi. (ama yanlizca kisa bir sure icin..:) ) sezar olunce roma imp. 2 `ye ayrildi ve tahta cikan octavio (sezarin yegeni) ve marcus antonius arasinda. doğu artik marcus tarafindan yonetilmekteydi ve ilk i$ide misiri ziyaret oldu.kleopatraya delice a$ik oldu ve kleo tekrar yarida birakti planlarini hayata gecimekde gec kalmadi.octavius`a savas actilar.actiumda yapilan sava$ta kleo ve marcus kacmak zurunda kaldi .iskenderiydeki sarayina donen kleopatra elbet octavius un misiri ele gecirecegini biliyodu. marcusda onu pe$i sira misira dundu ama korkunc bir haberle sarsildi kleopatrasi olmu$tu intihar ertmi$ti.bunu duyunca o da kendini oulumun kollarina birakti ama olumune sebep olan bu haber bir dedikodudan ibaret idi.bunu haber alan kleo artik tek basina kalmisti misir elinden ucup gitmek uzereydi ,tek yapicagi hayatina son vermek olmu$tu artik.misir dininde isis`in simgesi olan kobra yilani ile intihar etti.olduğunde sadece daha 39 ya$indaydi.
 • iskenderiye kutuphanesinin yandigini gorunce oturup agladigi soylenen, kitap duskunu bir kisi
 • kleopatra plaji, kleopatra hamami, kleopatra burdaydi...

  hatun zamaninda alemlere akmis gercekten bunu kabul etmek lazim. dizini kirip oturmamis evinde.
 • m.ö. 69-30 yılları arasında yaşamış, julius caesar ile girdiği cinsi münasebetle romalıların mısır'da gireceği olası münasebetleri engellemiş, sezar öldükten sonra da sezar'ın hakkı antony'e diyerek mark antony'nin kollarına kendini bırakmış kadın. çok güzel olduğu konusuna şüpheci yaklaşanlar olsa da ikibin yıl sonra hala ismini dolaştırdığına göre dillerde başarılı bir kişiymiş alanında, last pharaoh of egypt demiş tarih kendisine.
 • hikayeye göre dünyanın en pahalı ziyafetini vermek üzere marcus antonius'la iddaaya girmiş mısır kraliçesi.
  antonius yok demiş, yapamazsın demiş, kleopatra da görürsün demiş.
  ziyafet hazırlanmış, anthony çağırılmış. hayır demiş antonius, en pahalı ziyafet bu değil.
  kleopatra da dünyanın en büyük incilerinden biri olan küpesini çıkartmış, bir bardak sirkenin içine atmış. inci çözülünce sirkeyi içmiş, "peki ya şimdi??" demiş antonius'a.
  bu da italyan sanatçı tiepolo'nun bunu anlatan resmi.
 • mısır'ın büyük piramitlerinin yapımından 2500 sene sonra yaşamış. iphone'un icadından ise sadece 2100 sene önce. piramitler sadece bize değil ona göre de "ancient" imiş yani.
 • güzelliği karşısında büyülenilen keopatra uğruna mısır'dan marmaris' e kadar zor şartlarda getirtilen özel mısır kumlarından (ona güzel bir plaj yapıp, aşkını kazanmayı amaçlayarak) oluşan plajın adı.
 • yaşadığı aşklarla baştan çıkarıcı, hırslı ve entrikacı kadın tipinin antik çağ daki en ünlü örneğidir. makedonya hanedanlığı ndan gelmesine karşın mısır dilini öğrenen tek ptolemaios olmuş ve kendini güneş tanrısı ra ' nın kızı ve mısır kraliçesi ilan etmiştir. roma imparatorluğu na duyduğu kini ve mısır' ı eski görkemine ulaştırma hırsı ile zekice planlar yapıp başarılı da olmuştur.
  ılk hamlesi büyük roma imparatorluğu' nun büyük kralı julius caesarı kendine aşık etmekti. julius caesar' ın üstün zekası kalbine yenik düşmüş ve zarif, hırslı, zeki kadına aşık olmuştur. roma' nın zafer kutlamalarında , caesar bütün roma' yı karşısına alarak kleopatra' yı kutlamalara davet etmiştir. kleopatra kutlamalarda halktan acımasız derecede tepki görmüştür ve bu sebeple akşam yüksek zümre ile olan davette oğlu kaisarion(ptolemaios caesar)' ı büyük bir cesaretle caesar' ın ayaklarına sermiş ve onun oğlu olduğunu herkese bildirmiştir. caesar da oğlunu yerden alarak durumu doğrulamıştır. caesar bir nevi ölüm fermanını imzalamıştır çünkü roma veliahtı olan oğlu yeni bir varisin çıkması üzerine caesar ' ı öldürmüştür. böylece kleopatra ilk hedefi on ikiden vurmuştur.
  sırada roma' nın fiili kralı ve caesar ' ın yakın arkadaşı marcus antonius vardır. daha caesar hayattayken, korumalığını üstlenen antonius' un kalbine ekmiştir aşk tohumlarını. antonius' un roma kralı olmasını roma' ya karşı mücadelesinde iyi bir fırsat olarak değerlendiren kleopatra, shakespeare ' in antonius ile kleopatra da ölümsüzleştirdiği gibi armağan yüklü bir tekneyle kydnos ırmağından geçerek kente girmiş ve antonius'u büyülemiştir. antonius da tıpkı caesar gibi karısını bırakarak gitmiştir kleopatra' nın peşinden. ama bu defa kleopatra' da etkilenmiştir antonius' tan. ve sonunda antonius bütün roma' yi karşısına alarak kleopatra' yla evlenmiştir. böylece kleopatra " romalıları romalılar aracılığıyla alt etme planı " nın bir parçası olarak antonius' un zaaflarından yararlanmıştır. daha sonraki zamanlarda kleopatra' nın rakibinin roma' ya bağlanması kleopatra' nın roma' ya olan kinini körüklemiştir. kleopatra antonius' u da yanına alarak yeni roma kralı octavianus ile bir savaş yapmış ve aniden çekilmiştir. antonius kleopatra' nın gemisine sığındıysa da kleopatra hırsından ancak üç gün sonra görüşmeyi kabul etti. siyasal alandaki zekasına ve ileri görüşlülüğüne karşın kleopatra' nın desteklediği iki kişi de sonunda kaybetmişti ve şimdi antonius' tan kurtulma zamanıydı. octavianus' a yaklaşmak ve antonius' tan kurtulmak için anıtmezar' ına çekildi ve ve antonius' a öldüğünü haber verdirdi. antonius haeri duyunca kılıcı göğsüne sapladı ve kleopatra' nın yanına taşınmak istedi. son nefesini onun yanında vermek istiyoru. kleopatra ise bitmek bilmeyen hırsıyla octavianus' a yaklaşak istiyordu ama olmadı. onunla anlaşma sağlayamadı.
  kleopatra' nın yenilgisi onu tanrısal hükümdarlığın simgesi olan engerek yılanına kendisini sokturarak intiharına sürüklemişti. bir romalıya bu zevki tattırmayacak kadar gururluydu. antonius ile gömülmek istediğini belirten bir mektup üzerine octavianus' un gönderdiği elçiler odasına girdiğinde, kraliçe' nin tüm hükümdarlık giysileri ve takılarıyla altın bir yatakta cansız yatan bedeni duruyordu karşılarında. kleopatra istediği gibi antonius' la gömüldü.
  plutarkhos' a göre; platoninsanları kendi yanına çekmenin dört yolundan söz eder ama kleopatra binlercesini bilmekteydi.
  evet, onu bu kadar güçlendiren hırsıydı ama sonunu hazırlayan da yine bu hırstı.
 • cariyelerinin göğüslerine altın iğneler batırıp, onların çığlık atmalarından zevk alırmış.

  günahı boynuna...