şükela:  tümü | bugün
  • taze hava sağlayan havalandırma sistemleridir. ısı geri kazanım cihazlı modelleri atık ısıdan faydalanıp, içeriye alınan taze havanın egzoz havası ile karışmadan %80'e varan verimle daha az enerji harcanarak ısıtılmasını sağlar. böylece camı pencereyi açmadan, içeriye soğuk hava almadan yaşam mahali %100 taze hava ile havalandırılmış olur. (üstelik taze hava filtreleri sayesinde de içeriye dışarıdan toz vs girmeden.)

    ısı geri kazanımlı ünitelere avrupa birliği'nin verdiği önem takdire şayandır. öyle ki 2016 yılında çıkan ecodesign direktifleri neticesinde artık avrupa birliği ülkeleri ısı geri kazanımsız hiç bir havalandırma sisteminin ülkelerinde satışına izin vermemektedir. hatta ecodesign 2018'e göre bu ıgk verimi minimum %73 olmak zorundadır. ancak yurtiçinde ıgk cihazlarının önemi anlaşılmadığından ve böyle bir yükümlülük olmadığından, projeciler tarafından ecodesign kriterlerini sağlamayan, ucuz, kötü filtreli, ısı yalıtımı düşük olan cihazlar tercih edilir.

    ülkemizde henüz çok yaygın olmasa da, havalimanlarında, avmlerde, plazalarda kullanılmaktadır. hatta ülkemizde klima santrali üretip ihracat yapan oldukça fazla firma vardır. bunların yanında sektörün devleri türkiye'de yatırım yapmaya başlamıştır bile. (bkz: trox)(bkz: systemair)(bkz: johnson controls).