şükela:  tümü | bugün
  • aynı paraya 85 adet vantilatör alıp evin bilimum yerlerine yerleştirdim. kafam rahat. ev biraz küçüldü sadece
  • 5 yıl önce 600 dolara aldığımız arçelik klimanın aynısı bugün yine arçelikte 1200 dolara satılıyor. dolar üzerinden söylüyorum çünkü doların enflasyonu yok. 5 yıl önce 600 dolar olan klima bugün taş çatlasa 650 dolara satılmalıdır.
  • klima pahalı değil, senin alım gücün düşük kardeşim.

türkiye'de ortalama bir klima 2 aylık asgari ücret ederken, avrupa'da maksimum 15 günlük asgari ücret eder. klima pahalı bir şey olsa, avrupa'da da pahalı olurdu. demek ki klima pahalı değil, sen fakirsin.
  • 3-4 yıldır ortada olan gerçek.

hatta bi ara çok iyi hatırlıyorum bi firmanın reklamı var 800 tl mi ne diyor en fazla 5-6 yıl olmuştur. reklamda 799 tl diyor hatta sonra ben bunu hep böyle zannettim bir süre sonra ne olduysa 2000 3000 tl lere fırladı.

yine o devirler bizim aile eşrafından biri ankara'da klima işine girmişti annem babama bunu aktardı ve babamın yorum şu idi "angarada ne kliması amk, yanlış anlamışındır sen".

şu an çukurambar'ı satın aldı diyorlar bu vatandaştan için.

ayrıca (bkz: küresel ısınma).
  • klimaların bu kadar pahalılaşmasının sebebi 3-4 sene önce start/stop sistemiyle çalışan klimaların satışının yasaklanmasıdır. tüm klimalarda inverter özelliği mecburi olduğu için artan kurun da yardımıyla fiyatlar 2000 liradan başlamaktadır.
  • mühendissporun sol beki olarak topu göğsümde yumuşatıp orta sahaya aktaracağım durumdur. efendim şöyle ki klima aldiginizda sadece klima değil kondenser tabir edilen dış üniteyi, evaporatör denilen iç üniteyi ve bir miktar bakir boru, yalitim malzemesi ve tüm bunların montajını satın alırsınız. klima montajına gelen 3 arkadaş duvariniza klimanın basınç hatlarının geçebileceği bir delik açar, klimanizin ünitelerini birbirine bağlar elektrik tesisatını ve hatların ısıl yalıtımını yapar, klimanıza gaz dolumu yapar ve klimanızı devreye alıp sizden beş kuruş almadan gider.

şimdi gelin işin planlama kısmını anlatayım size, aslinda o montaj için ne ödediniz. ismi lazim değil bir firma, planlamasında işçilik saat ücreti olarak 25 euro fiyat biçmiş olsun, evinize gelip gitmesi yarim+yarım 1 saat ve 2 saatlik de iş yapmış olsunlar toplamda 3 işçi bir araba 3 saat sizin için çalıştı, dolayısıyla 3 işçi bir de araba etti mi sana 4 çalışan (evet arabaya da işçilik yazılır). 3 saat de uğraştılar 4x3=12 adam saatlik iş yükü oluşturdunuz firmaya.

şimdi saati 25 euro çok değil mi demeyin, işçiye saat başı bu parayı mı veriyorlar hiç demeyin. müdüründen tut çaycısına kadar onca insanın maaşını o 25 euro ödüyor.

şimdi dönelim hesabımıza, 12 saat x 25 euro = 300 euro. kaba hesap 1200 tl para eder. yani aslinda 3 bin tl ödediğiniz klimada peşin peşin 1200 tl montaj ücreti ödüyorsunuz. ülkemizde giyotin tipi pencere çok nadir olduğu icin pencere kliması alamıyorsunuz ve portatif klimalar da icerdeki havayı dışarı attiklari icin verimsizler. nispeten verimli olanlarin da 2 bacasi var.

zaten kiracıya bu işler daha zor,ev sahibine klima isterim desen hadi ordan der, kendin yaptirmaya kalksan duvarını deldin diye depozitonu keser.

velhasılkelam klimanın tanımında ısıl konfor diye bir şeyden bahsedilir. konfor dediğin züğürde lükstür ve alabilsen de alamasan da çeneni yorar.
  • zaten çok da pahalı şeyler değil ki amk.

avrupa'da, ortalama maaşın 2000 3000 dolar olan yerlerde 400 500 dolardan satılıyor bunlar.

sadece dolar/tl farkından dolayı emeğimizin değersizliği ve üzerine konan vergilerden dolayı fiyat kabarık o kadar. yoksa para değil bunlar.
  • (bkz: abi sen valla yelpaze kullan)

(bkz: vantilatörün gereksiz yere pahalı olması) diye başlık açtıran başlık.

yelpaze varken 30 tl lik vantilatör kullanmak niye sevgili suser
  • (bkz: evde klima yapan karadenizli dayı)
    bir kofayı alıyok gardaşım, içine buzlukta dondurduumuz 1.5 litrelik şişeleri atıyok.
    kofayı yanlardan delip hava deliği açıyok.
    kofanın tepesine fantilatörü bağlıyok ve üflemeye başlıyo.
    beş dakkada ev buz.

klima birkaç bakır kablo ve plastikse buyur sen yap evinde, elektrik var nasıl olsa.
    yalnız gazdan zehirlenmemeye ve sigortalardan kıvılcım çıkarttırmamaya çalış.
  • şimdi sana baharat yolundan girer, uzun uzun insanların buzdolabı yokken nelerle uğraşmak zorunda kaldığının, akabinde soğutma biliminin, soğutma çevriminin, akışkanlar mekaniği ve termodinamiğin, bu bilimlere kafa yoran ve sürekli geliştirmeye çalışan hayatımıza kattığı kolaylıkları sayfalarca anlatırdım ama "vontolotordo do motor yok mo" diyince insanın biraz şevki kaçıyor haliyle.

aynen hee çöp bakır boru plastik. bu kadar sadece. amonyaktan r32'ye kadar hiç gelişme katetmedi insanlar, soğutkan diye bişey de yok, zaten kompresör dediğini de hamsterlar çeviriyor içerde. öyle boru vana takılıyorlar bi bok yok yani sen de yaparsın evde...

arabada da tekerlek var, bisiklette de, hem biri benzin yakmıyor, araba niye pahalı" demekle zerre farkı yok...

düz insanlara bayılıyorum ya, kafalar pırıl pırıl.

adettendir imza: klimacı.

edit: klima alırken bir bilene danışarak alın. ısıtma ve soğutmada da kullanacak şekilde, uygun kapasitede ve verimde bir cihaz alırsanız çok soğuk olmayan günlerde boru gibi doğalgaz faturası ödemez, klimayla ısınırsınız; yazınsa hayat kurtarır.