şükela:  tümü | bugün
 • cop oranı 4 üzeri inverter bir klima ile doğalgaz ve kombiye göre çok daha tasarruflu sağlanılabilecek hadise.

  tabii ki bunun için mahale uygun bir klima seçilmesi de fevkalade önemlidir. örneğin, 9000btu/h kapasiteli bir cihazla gayet konfor şartlarında ısıtma sağlanılabilecek bir mahale daha büyük kapasiteli bir klima konuşlandırılması performansta gözle görülür bir farklılık sağlamayacağı gibi, daha fazla enerji tüketecektir.

  not: söz konusu durum genel konut iklimlendirilmesi için düşünülmüştür(burada genel konuttan kastımız, tavan yüksekliği 3 metreyi aşmayan, ortalama bir ısıl izolasyon uygulanmış yapılardır) ve istanbul için konuşulmaktadır.

  8 metre tavan yüksekliği olan malikanelerde yaşayanlar radyantla ısınsın, anca keser.
 • sobanın pisliği , doğalgazın pahalılığı , ufonun işe yaramazlığı ile karşılaştırınca son derece mantıklı olan eylemdir.
 • hatay'da askerken yaptığımız.
 • akıllı sayacı olan evlerde saat 22:00'den sonra yapılması mantıklıdır.
 • antalya'da yaşayanların milli kış aktivitesi.
 • akdeniz, ege kıyılarımızda mantıklı karasal iklimde mantıksız eylem, -15 e kadar sıcaklıklarda ısıtan klimalar da mevcut fakat bunlar pahalı ev üst modeller.
 • bir ufoyla ısınmak kadar kötü olmayan eylem.

  trabzon gibi bir yerde sırf öğrenci olduğumuz için bizi sikmeye çalışan ev sahiplerine de kafam girsin ayrıca. 2+1 ısıtma sistemi olmayan 50 yıllık eve 550 lira istemek nedir sayın amına koyduğum.
 • işyerlerinin vazgeçilmezidir.
 • ufo, elektrik petek veya klasik tüp içinde tel rezistanslı ısıtıcılarla kıyaslandığında çok daha ekonomik ve efektif olan ısınma çeşididir.

  9 bin btu ısıtma kapasitesinde a sınıfı sarfiyat sertifikasına sahip bir klima saatte ortalama 700-900 watt arası sarfiyat yaparken, diğer araçlar 1500 wattan başlar 3000 watt'a kadar çıkar. ufo gibi ısıtıcılar sadece yönlü olduğu alanı ısıtır, kapattığınız anda kısa sürede üşümeye başlarsınız, elektrikli petekler geç ısınır fakat geç soğur o açıdan bir miktar avantajı olsa da sarfiyat 2000 watttan başlar ve tüm odayı ısıtması uzun sürer. ek bilgi olarak klimanız tam inverter ise sarfiyatınız yüzde 20-30 kadar daha düşer.

  tüp rezistanlı ısıtıcılar çabuk ısınır ve oda ısısını da çabuk yükseltir fakat kapattığınız anda oda hızlı soğur, ayrıca yine sarfiyat yüksektir. klima, ısıyı diğer cihazlara göre daha homojen dağıttığından oda daha çabuk ısınır ve daha geç soğur. tabiki bu konular oda büyüklüğü, odanın yalıtımı, cephesi gibi birçok noktayla birebir ilgilidir.
 • elektrikli ısıtıcılarda verimlilik diye birşey neredeyse yok, ne kadar elektrik girerse o kadar ısı çıkıyor. klimalar ise ısı pompalayarak çalışıyor. yani elektrik ısıya çevrilmiyor, dışarıdaki ısının içeri taşınması için kullanılıyor.

  sürekli 1800watt çeken bir ısıtıcı ile anca idare edebilirken, ısındıktan sonra 100-200watt ile devam eden bir inverter klima ile rahat rahat takılabilirsiniz.